با متفاوت ترین جاسوس سیا آشنا شوید

به گزارش تور ارمنستان، در دهه 90 میلادی، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فراوری یک وسیله نقلیه زیرآبی بدون سرنشین (UUV) را مد نظر قرار داد. از آنجا که یک سازمان اطلاعاتی مانند سیا چنین پروژه ای را دنبال می کرد، این دستگاه با پوششی مبدل و به شکل یک گربه ماهی و به عنوان یک فناوری که برای جمع آوری نمونه های آب طراحی شده بود، معرفی گردید.

با متفاوت ترین جاسوس سیا آشنا شوید

عصرایران در ادامه نوشت: اداره فناوری های پیشرفته سیا امکان فراوری وسایل نقلیه زیرآبی بدون سرنشین و دیگر فناوری های ربات آبی را با هدف جمع آوری اطلاعات مورد مطالعه قرار داده بود. سیا ربات خود را با مد نظر قرار دادن سرعت، استقامت، مانورپذیری، کنترل عمق، دقت ناوبری، خودمختاری و ارتباطات رادیویی ساخت.

به عنوان پلتفرمی برای جمع آوری اطلاعات، ربات سیا نیازمند یک پوشش بود. این سازمان ربات خود را به شکل یک گربه ماهی طراحی نموده و بر همین اساس چارلی معرفی گردید. اما برخلاف یک گربه ماهی واقعی که به خوردن مواد زائد و ماهی های دیگر در کف دریاچه ها و رودخانه های آب شیرین می پردازد، ماموریت چارلی جمع آوری نمونه های آب کشف نشده بود.

چارلی برای حفظ کنترل عمق دارای یک بدنه فشار و سیستم بالاست (Ballast system) بود. این موارد، چارلی را تا حدی به یک زیردریایی تبدیل می کرد، اما یک گربه ماهی واقعی از پروانه برای حرکت استفاده نمی کند، از این رو مهندسان یک سیستم پیشرانه متشکل از دمی که همانند یک ماهی واقعی به طرفین حرکت می کرد را به کار گرفتند. ماموران سیا چارلی را با یک سیستم کنترل بی سیم خط دید راهنمایی می کردند.

سیستم راهنمایی رادیویی بی سیم خط دید قابلیت استفاده از چارلی را بشدت محدود می کرد، زیرا مامور کنترل گربه ماهی باید در همان نزدیکی باقی می ماند.

همچنین این پرسش وجود دارد که یک ربات گربه ماهی دقیقا کجا به درد شما می خورد. کره شمالی دارای مزارع پرورش گربه ماهی بسیاری است، اما آن ها به تازگی در این کشور راه اندازی شده اند و در دهه 1990 چندان رایج نبودند.

اینکه آیا چارلی در ماموریتی مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر تعیین نیست و شاید روزی همانند بعضی دیگر از پروژه های پنهان سیا، مانند سنجاقک جاسوس، تمام حقایق درباره آن ارائه گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 966

به "با متفاوت ترین جاسوس سیا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با متفاوت ترین جاسوس سیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید