خروج سامانه های پاتریوت آمریکا از عربستان به خاطر کاهش تنش با ایران

به گزارش تور ارمنستان، آمریکا در پی حمله به تاسیسات نفتی سعودی و تشدید تنش های منطقه ای، سامانه های پاتریوت و دهها پرسنل نظامی و اسکادران جنگنده به عربستان سعودی اعزام کرده بود.

خروج سامانه های پاتریوت آمریکا از عربستان به خاطر کاهش تنش با ایران

ایالات متحده آمریکا قصد دارد 4 سامانه دفاع ضد موشکی پاتریوت خود را از خاورمیانه و عربستان سعودی خارج کند.

به گزارش تور ارمنستان به نقل از وب سایت بلومبرگ آمریکا، یک مقام آمریکایی گفته است آمریکا 2 سامانه موشکی پاتریوت خود را از عربستان سعودی و 2 سامانه دیگر را از منطقه خارج می کند.

همچنین بنا به گفته این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود ایالات متحده آمریکا دهها پرسنل نظامی خود را به همراه 2 اسکادران جنگنده از عربستان سعودی خارج کرده است.

بنا بر اظهار این مقام آمریکایی کاهش ادوات نظامی آمریکا در عربستان سعودی و منطقه خاورمیانه در پی کاهش تنش با ایران انجام می شود. بنا بر این گزارش مقامات آمریکایی در ارزیابی جدید خود معتقدند که تهران دیگر تهدیدی فوری علیه منافع راهبردی آمریکا در منطقه به شمار نمی رود.

این مقام آمریکایی تاکید کرده: همچنان 12 سامانه پاتریوت و یک سامانه تاد که می توانند موشک های بالستیک را در ارتفاعات بالاتر رهگیری کنند ، در منطقه باقی خواهند ماند.

برخی از سامانه های دفاع موشکی پاتریوت و دهها پرسنل نظامی آمریکا در سپتامبر (شهریور) سال گذشته میلادی و در پی حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی سعودی (آرامکو) به عربستان سعودی اعزام شدند. ایالات متحده آمریکا این حملات را به ایران نسبت داد، اتهامی که از سوی جمهوری اسلامی ایران رد شده است.

بنا به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا ایالات متحده آمریکا قصد داشته 4 سامانه موشکی پاتریوت را در ماه مارس از منطقه خارج کند اما حملات موشکی به پایگاه های آمریکا در عراق این اقدام را تاخیر انداخت. دولت آمریکا شبه نظامیان شیعه (گروه های مقاومت) تحت حمایت ایران را به انجام این حملات متهم می کند.

ترامپ و بن سلمان در حاشیه نشست سران گروه بیست (جی بیست) در اوزاکا ژاپن/ 28 ژوئن 2019/ عکس:رویترز

طی هفته های گذشته و در پی سقوط تاریخی قیمت نفت، دولت ترامپ و دولت سعودی در موضع مقابل و مخالف هم قرار گرفته اند. دولت ترامپ عرضه اضافی و بیش از حد نیاز بازار از سوی دولت های سعودی و روسیه را یکی از علل و عواملی می داند که در سقوط تاریخی قیمت نفت در بازار جهانی و زیان کم سابقه شرکت های نفتی آمریکایی و منفی شدن مقطعی قیمت نفت وست تگزاس اینتر میدِیت آمریکا موثر می داند.

هفته گذشته خبرگزاری رویترز در خبری مدعی شده بود ترامپ در یک مکالمه تلفنی اخیر خود با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، او را تهدید کرده در صورت عدم کاهش صدور نفت از سوی سعودی به بازارهای جهانی، دولت آمریکا نیروهای خود را از این کشور خارج کرده و سعودی ها را در برابر ایران تنها خواهد گذاشت.

با وجودی که دولت ترامپ روابط نزدیکی با دولت سعودی دارد، اما شخص ترامپ بارها در سخنرانی های خود با لحنی تحقیرآمیز درباره پادشاه و خاندان سعودی سخن گفته و بارها تاکید داشته هیچ رییس ایالات متحده آمریکا در طول تاریخ این کشور مثل او قادر به دوشیدن پول های کلان خاندان حاکم بر عربستان سعودی نبوده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 396

به "خروج سامانه های پاتریوت آمریکا از عربستان به خاطر کاهش تنش با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج سامانه های پاتریوت آمریکا از عربستان به خاطر کاهش تنش با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید