رفتار حیرت انگیز ویروس کرونا با سلول های مغزی

به گزارش تور ارمنستان، دانشمندان ترکیه ای به تازگی اعلام کردند برخی مبتلایان به کووید 19 علائم عصبی شدیدی نشان می دهند.

رفتار حیرت انگیز ویروس کرونا با سلول های مغزی

از پروفایل ما encaria دیدن نمایید.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، ویروس کرونا در جهان مرگبارترین همه گیری را در یک قرن اخیر رقم زده است. کشور های جهان روز به روز شاهد شدت یافتن این همه گیری هستند به طوری که تنها در طول سه ماه گذشته تلفات مربوط به کووید 19 دو برابر شده است. از ماه سپتامبر تا به امروز به طور متوسط روزانه 5 هزار و 400 تن در جهان به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

از آنجا که هنوز راه چارهی قطعی برای مقابله با کووید 19 کشف نشده است، سازمان جهانی بهداشت از مردم خواسته است مقررات بهداشتی و محدودیت های وضع شده از سوی دولت ها را رعایت کنند. استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتبط دست ها با آب و صابون از مهم ترین نکاتی است که مقامات بهداشتی بر آن تاکید دارند.

در این میان، یکی از راه چاره های موثر برای کنترل شیوع کرونا، شناسایی افراد مبتلا و قرنطینه آن هاست. دانشمندان به طور مستمر در حال بررسی علائم این بیماری و آگاه سازی مردم نسبت به آن هستند. تب، سرفه دائمی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی، مسائل گوارشی، و خستگی و بی حالی از رایج ترین علائم ابتلا به کروناست. با این حال، دانشمندان به تازگی علائم جدیدی از ابتلا به این ویروس را کشف کردند.

بر این اساس، دانشمندان ترکیه ای به تازگی گفتند تحقیقات نشان می دهد برخی بیماران مبتلا به کرونا دارای علائم عصبی خاصی هستند. این بیماران علائمی همچون بی خوابی، انسفالیت و مننژیت را از خود نشان داده اند. در ابتدا پزشکان تصور می کردند این افراد دچار بیماری های عصبی شده اند، اما آزمایش های تخصصی نشان داد این بیماران به کووید 19 مبتلا شده و علائم عصبی بیماری را از خود بروز داده اند.

انسفالیت در واقع بیماری التهاب حاد بافت مغز است. در این حالت، ویروس خود را از طریق خون به مغز می رساند و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند. انسفالیت، چون از بیماری های ثانویه ویروسی است می تواند رده های مختلفی داشته باشد و از عدم تعادل در راه رفتن تا کما و مرگ را برای بیمار به ارمغان خواهد آورد. برای مثال در نوزادان ویروس هرپس سیمپلکس باعث ایجاد تبخال می شود یا ویروسی که در آبله مرغان به مغز می رسد می تواند فقط کمی عدم تعادل در راه رفتن را در پی داشته باشد.

در موارد کمی انسفالیت آسیب های جدی به مغز وارد می کند و در این صورت جبران آسیب ها سخت خواهد بود. از جمله علائم انسفالیت تب، سردرد، فوتوفوبیا (ترس از نور) و تشنج، تحریک پذیری و عصبی شدن، استفراغ، لوچ شدن چشمان یا دید دوگانه، و ضعف دست است.

مننژیت نیز التهاب پرده های محافظی است که مغز و نخاع را پوشانده اند و به طور مشترک مننژ یا شامه گان نامیده می شوند. مننژیت می تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد؛ بنابراین این شرایط را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته بندی می کنند.

رایج ترین نشانه های مننژیت سردرد و خشکی دردناک گردن همراه با تب، گیجی یا هوشیاری دگرگون شده، استفراغ، و ناتوانی در تحمل نور (نور هراسی) یا صدا های بلند (صدا هراسی) است. معمولاً در بچه ها فقط نشانه های غیراختصاصی مانند تحریک پذیری و خواب آلودگی مشاهده می شود.

محققان ترکیه ای گفتند برخی بیماران کرونایی نیز علائمی شبیه نشانگان گیلن- باره از خود نشان می دهند. نشانگان گیلن-باره عبارت است از یک بیماری التهابی نادر که دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می کند و به سرعت موجب ضعف عضلات و بی حسی می شود. این نشانگان می تواند در تمام سنین رخ دهد، اما بین سنین 50-30 سالگی شایع تر است.

علایم شایع آن در مراحل اولیه، ضعف عضلات دست و پا، ساعد، بازو، ساق و ران ها، شکم و قفسه سینه است. ضعف عضلات در عرض 72 ساعت پیشرفت می کند و ممکن است باعث بروز مسائل تنفسی تهدیدکننده حال بیمار شود. شوک خود می تواند شامل ضعف، غش، سرد شدن دست ها و پاها، تند شدن ضربان قلب و تعریق باشد. در مراحل بعدی گاهی فلج کامل برای هفته ها یا ماه های بعد روی می دهد.

تحقیقات دانشمندان ترکیه ای نشان می دهد به طور گسترده در بیماران کرونایی ضعف شدید بروز کرده است. همچنین ممکن است این بیماران در برخی نقاط بدن احساس مور مور شدن کنند. این احساس می تواند به تمامی نقاط بدن سرایت شود. همچنین علائم پوستی مانند سرخی، پوسته پوسته شدن و تورم در این بیماران شایع است.

تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر مغز

به تازگی محققان آمریکایی رفتار مرموز و حیرت انگیز ویروس کرونا با سلول های مغزی را کشف کردند.

دانشمندان دانشگاه ییل آمریکا گفتند ویروس کرونا می تواند با تاثیر بر سلول های مغزی و ربودن آن ها، از این سلول ها برای تکثیر خود استفاده کند. دانشمندان در این تحقیقات گفتند سلول های مغزی یکی از اهداف مورد علاقه ویروس کرونا است.

دکتر آکیکو ایواساکی، مدیر این تحقیقات گفت: یافته های ما نشان داد ویروس کرونا می تواند نورون های مغزی را مورد حمله قرار دهد. ما در مغز بیماران کرونایی شاهد نورون های آلوده به کووید 19 بودیم. زمانی که نورون های آلوده را مورد مطالعه قرار دادیم شاهد آن بودیم که این سلول ها از منظر متابولیکی (سوخت و ساز سلولی) بسیار فعال بودند. این نشان دهنده آن است که ویروس پس از ابتلای سلول های مغزی، آن ها را از بین نمی برد بلکه با تغییر کارکرد این سلول ها، از آن ها برای تکثیر خود استفاده می کند.

او افزود: زمانی که این اتفاق رخ می دهد، این سلول های می توانند باعث کاهش اکسیژن در سلول های مجاور مغز شوند. از زمانی که ویروس سلول های مغزی را درگیر خود می کند، می تواند صدمات قابل توجهی به آن سلول و سلول های مجاور آن وارد کند.

پیش تر نیز دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا از حمله مستقیم ویروس کرونا به سلول های مغزی خبر داده بودند. دانشمندان آمریکایی گفتند ویروس کرونا توانایی آن را دارد که به طور مستقیم به مغز حمله کند. این حمله می تواند منجر به بروز علائمی مانند سردرد، گیجی و پریشانی، و هذیان گفتن بیمار شود.

اندرو ژوزفسن، مدیر این پژوهش از دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: ما برای انجام تحقیقات از فناوری بسیار دقیقی بهره گرفتیم. دانستن این موضوع که ویروس کرونا می تواند چه تاثیراتی بر مغز داشته باشد برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

محققان می گویند به هیچ عنوان شگفت آور نخواهد بود که ویروس کرونا بتواند باعث پاره شدن غشای خونی مغز شود. در حقیقت غشای خونی دور سلول های مغزی را گرفته و علاوه بر خون رسانی به این سلول ها، مانع از ورود عوامل خارجی و بیماری زا به آن ها می شود. حال به نظر می رسد کووید 19 می تواند این غشا را نابود و به سلول های مغزی حمله کند.

محققان معتقدند احتمالاً ویروس کرونا از راه بینی و از طریق عصب مربوط به حس بویایی وارد مغز می شود. این عصب در کارکرد حس بویایی اهمیت زیادی دارد. از همین رو، از دست دادن حس بویایی یکی از علائم رایج در میان مبتلایان به ویروس کرونا است. بخشی از مغز که مسئول حس بویایی است با سایر بخش های مغز در ارتباط است و به آن ها پیام هایی می فرستد. این مناطق خود مسئول بخش یادگیری، حافظه و احساسات هستند.

بخش حس بویایی مغز برای ارتباط با سایر بخش ها از مواد شیمیایی مانند دوپامین که نقش مهمی در لذت و تحرک ما دارد، استفاده می کند. احتمالا ویروس کرونا باعث تغییر سطح دوپامین خون می شود. همچنین این ویروس احتمالا بر میزان مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و استیل کولین تاثیرگذار است. تمامی این مواد شیمیایی در فرآیند هایی مانند تمرکز و توجه کردن، یادگیری، حافظه و رفتار فرد اثرگذار هستند.

این تغییرات در مواد شیمیایی منجر به تغییرات در رفتار، خستگی و تغییرات شناختی می شود که در بیماران مبتلا به کرونا شایع است. همین موضوع منجر به بروز عوارضی مانند استرس، نگرانی و اضطراب، و افسردگی در بیماران مبتلا به کووید 19 می شود.

همچنین استرس باعث برهم خوردن سطح سروتونین و کورتیزول مغز می شود که می تواند خلقیات و رفتار ما را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، این تغییرات می تواند باعث افسردگی، و نگرانی و اضطراب در فرد شود.

منبع: خبرنگاران

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 639

به "رفتار حیرت انگیز ویروس کرونا با سلول های مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار حیرت انگیز ویروس کرونا با سلول های مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید