هشدار فرمانده ارتش آمریکا درباره جنگ داخلی افغانستان

به گزارش تور ارمنستان، ایسنا نوشت: در شرایطی که آمریکا تحویل پایگاه های نظامی به نیروهای امنیتی افغان را از شنبه شروع نموده است، ژنرال ارشد آمریکایی نسبت به پتانسیل نتایج احتمالی بد و ناخوشایند در افغانستان هشدار داد و تاکید نمود که نیت بسیاری از طرف ها همچنان این است که یک سازش مذاکره شده وجود داشته باشد.

هشدار فرمانده ارتش آمریکا درباره جنگ داخلی افغانستان

به نقل از شبکه خبری سی ان ان، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به ارتش افغانستان اشاره نمود که تعدادش بیش از 300 هزار تن است و اکنون چند سالی است که این نبرد را رهبری می نماید و آن را عنصر حیاتی در مشخص آینده این کشور بعد از آنکه رسما خروج نهایی آمریکا شروع گردد، دانست.

ژنرال میلی گفت: در یک طرف شما یک سری نتایج احتمالا بد و بسیار دراماتیک دارید و از طرف دیگر با ارتشی روبرو هستید که منسجم است و یک دولت که در کنار یکدیگر قرار دارند. اینکه در نهایت کدام یک از این گزینه ها به واقعیت تبدیل می شوند، واقعا نمی دانیم و باید صبر کنیم و ببینیم اوضاع در تابستان چطور پیش می رود. متغیرهای زیادی در این رابطه وجود دارد و 100 درصد قابل پیش بینی نیست.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا شنبه در جمع گروه کوچکی از خبرنگاران حین بازگشت از هاوایی گفت، واشنگتن یک سری حمایت اطلاعاتی محدود و حملات هوایی محدود ارائه خواهد داد اما نیروهای امنیتی افغان با استقلال فزاینده ای عمل می نمایند، با اینکه به شدت برای پشتیبانی، تعمیر و نگهداری و دیگر موارد به پیمانکاران آمریکایی اتکا دارند.

ژنرال میلی خروج آخرین نیروهای آمریکایی را به عنوان ادامه فرایندی توصیف کرد که برای یک دهه در جریان بوده است، نه یک تصمیم جداگانه. اوج نیروهای آمریکایی در سال 2011 بود که تقریبا 100 هزار نیرو در افغانستان حضور داشتند. به گفته میلی، کاهش استراتژیک اندکی پس از آن شروع شد.

او گفت: این یک راستا طولانی بوده است و ما عامدانه وظایف و مسوولیت ها را در آن موقع به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار کردیم. این فرایند مدتی است ادامه دارد. این صرفا فاز سرانجامی است. خروج نهایی در دست انجام است و این احتمال وجود دارد که پیش از یازده سپتامبر تکمیل گردد. این چشم انداز وجود دارد. جدول زمانی سپتامبر برای آن است که دیرتر از آن نگردد. می گردد کارها زودتر انجام گردد. ما عملیات هایی را انجام خواهیم داد که هماهنگ ، منظم و حافظ نیرو باشد و این کار را به شکلی مسوولانه انجام می دهیم. این کار را به سریعترین شکل ممکن صورت می دهیم. اما سرعت کار ما باید به نحو مسوولانه، هماهنگ و منظم با متحدانمان در ناتو هم باشد.

مارک میلی اضافه نمود: متغیرهایی وجود دارد که مهم هستند و در حال حاضر نمی خواهم که تاریخ دقیقی به شما بدهم اما رئیس جمهور چشم اندازی دیده است و ما اطمینان داریم که بتوانیم به آن اهداف دست پیدا کنیم. با توجه به اینکه حداکثر چهار ماه و نیم تا خروج کامل زمان هست، آمریکا روی پیگیری یک سرانجام مذاکره شده برای این درگیری تمرکز دارد. ما و دولت آمریکا همچنان به دنبال یک نتیجه مذاکره شده هستیم و باید اینطور گردد. این به نفع مردم افغان، دولت کنونی کابل یا طالبان نیست که این مساله به یک جنگ داخلی مهیب تبدیل گردد. این به نفع هیچکس نیست. یک سرانجام مسوولانه برای این درگیری در افغانستان، بهترین حالت آن به وسیله یک نتیجه مذاکره شده است و این هنوز یکی از کوشش های دولت آمریکاست که میان طرف های درگیر میانجیگری کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1028

به "هشدار فرمانده ارتش آمریکا درباره جنگ داخلی افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار فرمانده ارتش آمریکا درباره جنگ داخلی افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید