پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ در بحران کرونا

به گزارش تور ارمنستان، یک روان درمانگر با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم سوگواری برای عبور از مرحله اولیه سوگ و پذیرش مرگ عزیزان، پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ در شرایط بحران کرونا و قرنطینه که ممکن است فرد تنها بوده و نتواند از حضور، همدردی و حمایت دیگران به طور کامل بهره مند گردد، ارایه کرد.

پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ در بحران کرونا

آزیتا محمدکریمی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب که مرگ واقعی ترین واقعیت در دنیا است، اظهار کرد: تمایل انسان همیشه داشتن کنترل بر اوضاع است و آنچه زندگی را برای انسان باثبات و پیش بینی پذیر می نماید کنترل داشتن بر اوضاع بوده، در حالیکه مرگ واقعیتی است که صریحا به ما یادآوری می نماید که همه چیز قابل کنترل نیست!

موسس و مدیر انجمن دنیای امن با بیان اینکه پذیرش این واقعیت ذاتا برای انسان سخت و دردناک است، گفت: بنابراین در تمام اعصار انسان از روبرو شدن با واقعیت مرگ و ناتوانی خود در مقابل کنترل آن فرار نموده، اما واقعیت اینجاست که مرگ بدون اینکه از ما سوالی بپرسد به سراغ ما می آید، چه در بستر بیماری، چه با بلایا و چه با تصادف و غیره؛ در حال حاضر نیز مرگ با ویروسی به نام کرونا خود را نشان داده است.

وی با اشاره به این مطلب که روزهاست شاهد ابتلای مردم زیادی در دنیا به ویروس کرونا هستیم و در این بین ممکن است عزیزانی را به همین علت از دست داده باشیم، ادامه داد: آنچه پذیرش و تحمل این فقدان را سخت تر می نماید عدم امکان برگزاری مراسم ترحیم و سوگواری است.

این مشاور و روان درمانگر ادامه داد: حمایت، همبستگی و همدلی که در مراسم سوگواری از اطرافیان می گیریم آنچنان مهم و لازم است که به ما در عبور از مرحله اولیه سوگ یعنی گذار از انکار یاری می نماید. مراحل خاکسپاری و تشییع یاری می نماید بپذیریم که عزیزمان دیگر نیست. در خاکسپاری به راحتی و به کفایت گریه می کنیم، از عزیزمان خداحافظی می کنیم و با حمایتی که از اطرافیان دریافت می کنیم کم کم نیروی از دست رفته خود را بازیافته و به زندگی باز می گردیم.

به گفته وی، داشتن مراسم سوگواری و شرکت در آن به قدری مهم است که حتی توصیه می شود با رعایت اصول و قواعد بچه ها نیز در مراسم تدفین عزیز نزدیکی که از دست رفته، شرکت نمایند.

محمد کریمی با اشاره به شرایط قرنطینه به دنبال اپیدمی کرونا و عدم امکان برگزاری مراسم تدفین در این دوران، اظهار کرد: به همین علت بسیاری از مردم ابزار مهمی را در گذر از سوگ از دست داده اند، بنابراین ممکن است در این شرایط با اختلالی به نام سوگ روبرو شویم.

این روانشناس با اشاره به مراحل سوگ و اهمیت این دوران، اظهار کرد: فردی که عزیزی را از دست می دهد به لحاظ روانی مراحل زیر را طی می نماید:

1-اولین مرحله، انکار

اولین مرحله ای که اتفاق می افتد، انکار است. این مرحله، یعنی شما مرگ عزیزتان را انکار نموده و اعتقاد به زنده بودن او دارید. البته همه افراد این مرحله را تجربه نمی نمایند، به خصوص در مواقعی که شخص فوت نموده از قبل بیمار باشد. انکار نوعی مکانیسم دفاعی است که فرد در برابر شوک وارد شده از خود بروز می دهد و ناخودآگاه سعی دارد به این طریق از خود محافظت کند.

2- خشم و عصبانیت به خاطر از دست دادن شخص

عصبانیت از همه، چه عزیز از دست رفته چه دیگران و پرخاشگری کردن در این مرحله اتفاق می افتد. ممکن است شخص نسبت به خداوند و مقدسات نیز خشمگین شود و در موارد شدید اعتقادات خود را از دست بدهد. در این مرحله فرد بسیار شنماینده است و حتی ممکن است خشم و عصبانیت خود را نسبت به غریبه ها نیز بروز دهد.

3-حسرت و چانه زنی

این مرحله یعنی کوشش برای عدم پذیرش فوت عزیز از دست رفته، در این مرحله اغلب بازماندگان به خاطر کارهایی که می توانستند برای متوفی انجام دهند و پیروز نشده اند او را زنده نگه دارند، حسرت می خورند. احساس عذاب وجدان و گناه در این مرحله بروز پیدا می نماید.

4-بروز افسردگی

مرحله ای که هنوز شما به پذیرش سوگ نرسیده اید و ممکن است دچار یکی از انواع افسردگی شوید. افراد در این مرحله غم و اندوه فراوانی را تجربه می نمایند و گاه ممکن است به فکر خودکشی بیفتند. علائم خودکشی در این افراد باید جدی گرفته شود و همیشه از آنان حمایت شود. در صورتی که افراد به مدت طولانی در این مرحله باقی بمانند، به صورتی که تمام جنبه های زندگیشان مختل شود، دریافت مشاوره افسردگی لازم است.

5-رسیدن به پذیرش

رسیدن به پذیرش آخرین مرحله سوگ است که شما در آن، از دست دادن را می پذیرید، مثل یک فرد بالغ و سالم با آن کنار آمده و با زنده نگه داشتن خاطر او، به زندگی عادی خود بازمی شد.

پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ در شرایط قرنطینه

محمدکریمی با ارایه پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ و سوگواری در شرایط ویژه ای که تنها بوده و نمی توان از حضور و حمایت دیگران به طور کامل بهره مند شد، به موارد زیر اشاره نمود:

 • به خود حق بدهید که احساس عصبانیت، غمگینی، ناراحتی و بسیاری از احساسات ناراحت نماینده دیگر داشته باشید.
 • در خانه مراسم سوگواری با اعضا خانواده تشکیل دهید و به خود و دیگران اجازه سوگواری دهید.
 • می توانید از امکانات آنلاین بهره ببرید و حتا جمع بزرگتری را در این مراسم شرکت دهید.
 • درخصوص احساسات خود با دیگران صحبت کنید.
 • احساسات و نگرانی خود را ابراز و هر وقت خواستید گریه کنید. شما در این دوران غم، خشم و احساس گناه را تجربه می کنید. حتا ممکن است احساس کنید مقصرید و یا احساس پشیمانی از کاری که با متوفی در گذشته نموده اید، داشته باشید که باعث شود خود را سرزنش کنید، شاهد آنچه در درونتان می گذرد باشید و اجازه هید افکار از ذهن شما عبور نمایند و مقاومتی در برابر آنها نشان ندهید. به احساساتتان اجازه بروز دهید و آنها را نادیده نگیرید و یادتان باشد شما حق دارید و روزهای سختی را می گذرانید.
 • مراقب شرایط جسمی خود باشید. وقتی فرصت پیدا کردید استراحت کنید و چیزی بخورید.
 • از یک دوست یا فرد نزدیکی که با او راحت هستید یاری بگیرید و با او تلفنی صحبت کنید و از غم و درد خود با او بگویید.
 • زمانی را برای کارهای شخصی مانند رسیدگی به بهداشت و مراقبت شخصی خود اختصاص دهید.
 • به خود سخت نگیرید و به دلیل عصبی و پرخاشگر بودن خود را سرزنش نکنید.
 • ارتباط خود را با اطرافیان حفظ کنید و با بستگان و کسانی که همدرد شما هستند، در تماس باشید.
 • احساسات و عواطف خود را از هر طریقی که می توانید ابراز کنید و اگر دوست دارید و می توانید بنویسید، نقاشی کنید، گریه کنید، دعا کنید، قران بخوانید، عصبانی شوید، داد بزنید و غم سنگین خود را بیرون بریزید.
 • لوازم شخصی و یادگاری هایی از فرد یا افراد از دست داده را نگه دارید و همراه خود داشته باشید. اگر باعث تسکین شما می شود می توانید با فرد از دست رفته صحبت کنید و برای وی نامه بنویسید یا برایش دعا کنید.
 • به یاد داشته باشید بهبود اثرات عاطفی حادثه، احتیاج به زمان زیادی دارد انتظار نداشته باشید که سریعا به شرایط سابق بازشد.
 • زندگی شما پس از این اتفاق تغییر خواهد نمود و ممکن است مجبور باشید دوباره و از صفر آغاز کنید یا مجبور به انجام کارهایی باشید که تا به حال ننموده اید. از نظر روحی خود را برای این تغییر آماده کنید و هر زمان دلتنگ و غمگین شدید به خود فرصت ابراز آن را بدهید.
 • تا مدت ها شما در شرایط بحرانی به سر خواهید برد. این بحران ممکن است عوارضی را در زندگی شما ایجاد کند؛ مثل مسائل اقتصادی و خانوادگی و… این عوارض و مسائل ممکن است گذرا باشد و با تدبیر درست حل شود، بنابراین از دریافت تصمیمات مهم برای آینده مانند رها کردن کار، انتخاب محل جدید زندگی و مهاجرت خودداری کنید.
 • حادثه تلخی که پشت سر گذاشته اید، ممکن است عوارض روانی و رفتاری خاصی را به دنبال داشته باشد لذا اگر احساس می کنید قادر به مقابله با این مسائل نیستید، با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید و یاری بگیرید.

این روان درمانگر در سرانجام تاکید نمود: گفتنی است یک انسان بهنجار و سازگار بعد از 4 تا 6 هفته، رفته رفته به شرایط بهنجار زندگی بازمی شود و فرایند زندگی را از سر می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 313

به "پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاداتی برای پیشگیری از اختلال سوگ در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید