به تماشای اصفهان در دهه چهل

به گزارش تور ارمنستان، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در اصفهان، مرتضی بخردی؛ گالری دار، عکاس معمار، مرمتگر، و مؤسس خانه توریستی بخردی، متولد سال 1323 شمسی و یکی از هنرمندانی است که عشق به اصفهان، 60 سال سابقه فرهنگی در این شهر از گالری داری تا عکاسی و معماری را برای او رقم زده است.

به تماشای اصفهان در دهه چهل

کتاب تماشای اصفهان که در اسفندماه رونمایی شد، شامل 200 عکس است که توسط حامد قصری و البرز بخردی، برای این کتاب انتخاب شده اند.

این تعداد از میان بیش از 2 هزار فریم عکس از نخستین عکس های این هنرمند از ایران سال های 40 شمسی انتخاب شده است. بعضی عکس ها با متنی کوتاه از اتفاق ها و شرایط پشت دریچه دوربین در آن سال ها می گویند؛ از شخصیت های آن موقع می گویند و زندگی سال های 40 ایران را به تصویر می کشند.

بخردی نخستین دوربین خود را که یک دوربین لوبیتل روسی بود از تهران می خرد و با این دوربین، لحظه های اصفهان و ایران در دهه 40 را ثبت می نماید.

تصاویر کتاب در هشت فصل (پل، بازار، نیایشگاه، کاخ، مهمانسرا، مدرسه، آرامگاه و خانه) گنجانده شده است. بخشی از عکس های مرتضی بخردی از بناهایی است که امروزه شکل دیگری دارند. رویکرد گذار از فضای سنتی به مدرن و رجعت دوباره به آن در عکس ها دیده می گردد.

مرتضی بخردی؛ اولین گالری حرفه ای را در اصفهان تأسیس و سپس خانه پدری خود را بازسازی کرد.

این هنرمند در زمان رونمایی این اثر در اسفندماه 1399، درباره کتاب گفت: در 20 سالگی یک دوربین لوبیتل خریدم، دوربین ارزانی بود و توانایی های زیادی هم داشت. با توجه به نگاه و ایده هایی که داشتم، عکاسی می کردم و از بابت آن کم نمی گذاشتم. هیچگاه گمان نمی کردم 50 سال بعد کارهایم کتاب گردد و در اینجا درباره آن صحبت کنیم. خودم را عکاس نمی دانم، بلکه معتقدم یک ثبت خاطره از آن موقع انجام داده ام. عکس هایی که گرفته بودم، همه در چند کارتن و صندوق جمع بود، تا اینکه 10 سال پیش نمایشگاهی از آن ها در گالری آرته برگزار کردم. پسر بزرگم از همان 10 سال پیش اصرار داشت که عکس ها چاپ گردد. بعد از چند سال با حامد قصری که خود عکاس است، آشنا شدیم که دلسوزانه عکس ها را انتخاب و تدوین کرد و کتاب منتشر شد.

نخستین عکس کتاب، متعلق به سال 1344 شمسی است؛ یک گاری اسبی، یک پیاده، یک ماشین، یک دوچرخه سوار روی پل خواجو در یک کادر ماندگار ثبت شده اند.

عکس های بخردی از کاشی های معرق اصفهان، اگرچه سیاه و سفید، اما پر از حس هنری هستند.

بخشی مهمی از آثار مرتضی بخردی نیز از مراحل زیباسازی هتل شاه عباسی هستند؛بخردی به پیشنهاد مهندس مهدی ابراهیمیان؛ مجری معماری داخلی هتل شاه عباسی از این پروژه عکاسی می نماید.

عکس های کتاب در ابتدا با کادر 10 در 10 به چاپ رسیده و در کتاب تماشای اصفهان نیز همین کادر حفظ شده است. البرز بخردی، عکاس برای بعضی از عکس ها روایت کوتاه مستند خودش را بازگو نموده است.

کتاب تماشای اصفهان اثر مرتضی بخردی با همکاری حامد قصری و البرز بخردی از سوی نشر گفتمان اندیشه معاصر با قیمت 70 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 982

به "به تماشای اصفهان در دهه چهل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به تماشای اصفهان در دهه چهل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید