راهکار هایی برای تسکین علائم بلند مدت کرونای ملایم

به گزارش تور ارمنستان، دانشمندان آمریکایی می گویند می توان با راه حل هایی ساده علائم بلند مدت کرونای ملایم را تسکین داد.

راهکار هایی برای تسکین علائم بلند مدت کرونای ملایم

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، آمار قربانیان کرونا در دنیا مایه نگرانی مقامات بهداشتی است. با این حال، غالب افراد مبتلا به ویروس کووید 19 علائم ملایم بیماری را از خود بروز می دهند. از این رو توجه به این بیماران لازم است.

متخصصان آمریکایی می گویند: 95 درصد افراد به کرونای خفیف مبتلا می شوند و طی 7 تا 10 روز پس از ابتلا بهبود می یابند و می توانند به محیط کار باز گردند. با این حال، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای و یا ضعف بدنی هستند ممکن است علائم بیماری را برای مدت بیشتری با خود به همراه داشته باشند.

دکتر برایان مِک، مدیر بخش درمان بیمارستان مموریال کانتی در این باره می گوید: ما شاهد بیمارانی هستیم که پس از ابتلا به کرونای خفیف، علائم بیماری را برای مدت طولانی تر و بیش از 10 تا 14 روز از خود بروز می دهند. علائم رایج کرونای خفیف شامل سرفه خشک، خستگی ملایم، ضعف، درد ملایم مفاصل و قفسه سینه، و از دست دادن حس بویایی و چشایی است. این علائم ممکن است برای هفته ها و حتی ماه ها در این بیماران پس از بهبودی مشاهده گردد.

او اضافه کرد: داشتن رژیم غذایی سالم، خواب کافی و توجه ویژه به نکات سلامتی که پزشکان می گویند، می تواند راهکاری موثر برای تسکین دادن علائم بلند مدت کرونای ملایم باشد. همچنین این افراد باید از جنبه روانی مورد حمایت قرار گیرند.

تحقیقات نشان می دهد بسیاری از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، چربی های مفید و مواد پروتئینی می توانند با کاهش التهاب در بدن، افزایش عملکرد سیستم ایمنی، ارتقای سلامتی و رساندن انرژی مورد احتیاج به بدن باعث بهبود فرایند ریکاوری گردد.

متخصصان می گویند 9 ماده غذایی مفید وجود دارد که می تواند باعث بهبود فرآیند ریکاوری بدن پس از ابتلا به کرونای خفیف گردد.

1- سبزیجات با برگ های سبز

سبزیجات دارای برگ های سبز مانند کلم پیچ، اسفناج و خانواده سبزی خوردن سرشار از مواد مغذی و ضدالتهاب هستند.

مصرف این مواد غذایی می تواند باعث بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن گردد همچنین فرآیند ترمیم زخم را بهبود ببخشد. از این رو، سبزیجات با برگ های سبز بهترین گزینه در فرآیند ریکاوری هستند.

برگ های سبز این سبزیجات سرشار از ویتامین C، منگنز، منیزیم، اسید فولیک (ویتامین B9) و پروویتامین A است.

اسید فولیک هم برای سلامتی سیستم عصبی و خون لازم است. پروویتامین ها نیز به موادی اطلاق می گردد که در بدن به ویتامین تبدیل می شوند. تمامی این موارد برای ارتقای عملکرد سیستم ایمنی و سلامتی عمومی بدن لازم است.

همچنین سبزیجات سرشار از پلی فنول ها هستند. این آنتی اکسیدان به شدت ضد التهاب و حامی سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند.

تحقیقات نشان می دهد میزان مشخصی از پلی فنول ها مانند آنتی اکسیدان کوارستین که به صورت گسترده در برگ های سبز سبزیجات موجود است می تواند به کاهش عوامل التهاب زا در بدن یاری کند؛ همچنین وجود ویتامین C برای بهبود زخم لازم است و سبزیجات با برگ های سبز بهترین گزینه برای تامین احتیاج بدن به این ویتامین است.

2- تخم مرغ

متخصصان می گویند هر انسان بالغ به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود احتیاجمند مصرف 0/8 گرم پروتئین در روز است.

با این حال، افراد پس از بیماری و عمل جراحی و در فرآیند ریکاوری احتیاجمند پروتئین بیشتری هستند. مرکز توانبخشی بیماران آمریکا اعلام نموده است انسان ها در فرآیند ریکاوری پس از بیماری احتیاجمند 1/5 تا 2 گرم پروتئین به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود هستند. برای مثال یک فرد که 68 کیلوگرم وزن دارد در فرآیند ریکاوری احتیاجمند 105 تا 135 گرم پروتئین است.

تخم مرغ و تخم پرندگانی مانند کبک، غاز و اردک نه تنها بهترین منبع برای تامین پروتئین مورد احتیاج بدن است بلکه به دلیل دارا بودن مواد مغذی می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود جراحات گردد. یک تخم مرغ 50 گرمی می تواند معادل 6 گرم احتیاج بدن به پروتئین روزانه را تامین کند.

مصرف تخم مرغ کامل (شامل زرده و سفیده) سرشار از ویتامین A و B12، روی، آهن و سلنیوم است که همگی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند.

سلنیوم یک عنصر شیمیایی غیرفلزی و کمیاب است و به دلیل آنکه یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است می تواند از واکنش های شیمیایی زیان آور در سلول های بدن جلوگیری کند و نیز باعث کاهش التهابات و تقویت سیستم ایمنی گردد.

3- ماهی ها

ماهی ها و به خصوص ماهی های چرب مانند سالمون بهترین منبع پروتئین، ویتامین های گروه B، سلنیوم، آهن، روی و اسید های چرب امگا 3 هستند.

تحقیقات نشان می دهد چربی های امگا 3 باعث بهبود جراحات، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهابات بدن در فرآیند ریکاوری می گردد. مصرف روزانه 85 گرم ماهی چرب سالمون می تواند 70 درصد احتیاج بدن به سلنیوم را تامین کند.

اگر چه مصرف ماهی ها اقدامی بی خطر است، اما بهتر است پس از عمل جراحی یا در فرآیند ریکاوری پس از بیماری درباره مصرف ماهی های چرب با پزشک خود مشورت کنید.

تحقیقات جدید نشان می دهد ماهی های چرب باعث شدت خونریزی نمی شوند، اما بعضی جراحان توصیه می نمایند فرد پس از عمل جراحی از خوردن ماهی های چرب اجتناب کند.

4- توت ها

خانواده توت ها (شاه توت، توت فرنگی، بلوبری، تمشک، توت سفید) سرشار از مواد مغذی هستند که می تواند در فرآیند ریکاوری بدن به انسان یاری کند.

برای مثال توت ها به میزان بالایی ویتامین C دارند که می تواند علاوه بر فراوری کلاژن (یکی از پروتئین های فراوان بدن)، فرآیند بهبود جراحات را به صورت همزمان ارتقا بخشند.

خانواده میوه توت همچنین غنی از اکسیدان های مختلف هستند که خواص ضد التهاب و ضد ویروس دارد و می تواند سیستم ایمنی بدن را ارتقا بخشد.

5- آجیل ها و دانه ها

آجیل ها مانند بادام، پیکن (نوعی گردو)، گردو و دانه هایی مانند تخمه آفتاب گردان و شاه دانه بهترین گزینه برای استفاده در فرآیند ریکاوری هستند.

آجیل ها و دانه ها غنی از پروتئین گیاهی، چربی های مفید، ویتامین ها و مواد معدنی اند که می توانند باعث ارتقای سیستم ایمنی بدن شوند.

همچنین به دلیل سطح بالای روی، ویتامین E، منگنز و منیزیم در آجیل ها و دانه ها، می توان از آن ها برای بهبود جراحات استفاده کرد.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان خوب است که می تواند از سلول ها در مقابل صدمات محافظت کند همچنین در سلامت عمومی بدن نقشی حیاتی ایفا می نماید.

بعضی مطالعات نشان داده است سطح مشخصی از ویتامین E می تواند به طور طبیعی با عوامل بیماری زا مقابله نموده و عملکرد ایمنی سلول ها را ارتقا بخشد.

6- گوشت ماکیان

ماکیان یا پرندگان اهلی شامل طیف گسترده ای از حیوانات اهلی از جمله مرغ، اردک، غاز و بوقلمون می گردد.

گوشت این پرندگان منبع غنی از آمینو اسید است که نقش مهمی در ترمیم جراحات و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

مرغ و بوقلمون سرشار از دو اسید چرب گلوتامین و آرجنین است که می تواند در فرآیند ریکاوری نقش مهمی ایفا نماید.

گلوتامین می تواند از سلول ها در زمان های پراسترس محافظت کند. آرجنین نیز به فرایند فراوری کلاژن یاری نموده و باعث بهبود جراحات می گردد.

7- فرآورده های فرعی گوشت

فرآورده های فرعی گوشت به محصولات خوراکی گفته می گردد که شامل گوشت و ماهیچه حیوانات نیست و بیشتر مربوط به اعضای جانبی مانند جگر، قلوه، سیرابی، شش، دست و سر می گردد و در غذا های خاص مانند جغور بغور، کله پاچه و سیرابی قابل مشاهده است.

متخصصان می گویند فرآورده های فرعی گوشت یکی از مغذی ترین منابع غذایی برای مصرف در دوره ریکاوری به شمار می رود.

این مواد غذایی دارای سطح بالایی از ویتامین A، آهن، روی، ویتامین گروه B و مس هستند که برای فراوری کلاژن و بافت های پیوندی لازم است.

ویتامین A برای ایمنی سلول ها و جلوگیری از التهاب لازم است و نقش مهمی در سلامت پوست و بهبودی جراحات ایفا می نماید، همچنین به دلیل دارا بودن سطح بالای پروتئین، مصرف این مواد غذایی می تواند به ارتقای فرایند ریکاوری فرد پس از بیماری یا عمل جراحی یاری کند.

8- سبزیجات صلیبی

سبزیجاتی مانند کلم، کلم بروکلی، گل کلم و جوانه بروکسل در خانواده سبزیجات صلیبی قرار می گیرند. این سبزیجات می توانند سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشند و التهاب در بدن را کاهش دهند. تحقیقات نشان داده است مصرف سبزیجات صلیبی به دلیل دارا بودن سطح بالایی از ویتامین C و B می تواند فرآیند ریکاوری بدن پس از بیماری را ارتقا دهد.

9- سیب زمینی شیرین

زمانی که در حال ریکاوری بدن هستید بکوشید از مواد غذایی دارای کربوهیدرات بالا بهره ببرید. یکی از این مواد غذایی سیب زمینی شیرین است. کربوهیدات موجود در سیب زمینی شیرین نه تنها احتیاج بدن به انرژی را تامین می نماید، بلکه به دلیل دارا بودن آنزیم های مختلف می تواند به بهبود جراحات یاری کند.

سیب زمینی شیرین دارای خواص ضدالتهابی و همچنین دارای ویتامین های مختلف از جمله ویتامین C و مواد معدنی از جمله منگنز است. این مواد در ارتقای فرایند ریکاوری بدن بسیار ضروری هستند.

متخصصان می گویند در کنار داشتن یک رژیم غذایی مناسب، داشتن سبک زندگی استاندارد نیز در فرایند ریکاوری از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد پس از بیماری و جراحی باید حتماً به میزان کافی استراحت نمایند تا بدن بتواند جراحات وارد شده را ترمیم کند. تحقیقات نشان داده است نداشتن خواب کافی می تواند به عملکرد سیستم ایمنی بدن ضربه بزند و باعث توقف فرآیند ریکاوری گردد.

یکی دیگر از مواردی که باید در دوره ریکاوری به آن توجه گردد مصرف آب کافی است. بدن برای کاهش تب و نیز تامین آب از دست رفته در نتیجه اسهال احتمالی باید به میزان آب کافی دسترسی داشته باشد همچنین در فرآیند ترمیم جراحات بدن، فرد به آب بیشتری احتیاج دارد.

بهتر است فرد در دوره ریکاوری از استعمال دخانیات شدیداً اجتناب کند زیرا این مورد می تواند فرآیند ریکاوری را متوقف نموده و حتی جراحات را تشدید نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 768

به "راهکار هایی برای تسکین علائم بلند مدت کرونای ملایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار هایی برای تسکین علائم بلند مدت کرونای ملایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید