معرفی شماری از دیدنی ترین کویرهای ایران

به گزارش تور ارمنستان، بازدید از اقلیم های خشک همانند بیابانها و کویرها مدتی است در صنعت توریسم جا افتاده و علاقمندان زیادی همه ساله در کل دنیا برای گشت و گذار زیر نور سوزان و گرمای طاقت فرسای بیابانهای دنیا به اقصی نقاط خشک این کره خاکی سفر می نمایند. ایران کشوری است پهناور که تقریبا 25 درصد آن را کویرها و بیابانهای توریستی ایران فرا گرفته اند. کشور ما می تواند با کمی اعطای خدمات به این منطقه ها، از پتانسیلهای بالایی برای جذب گردشگران و توریستهای خارجی برخوردار گردد. با ما در مقاله دیدنی ترین کویرهای ایران همراه باشید تا شما را با تعدادی از زیباترین کویرهای ایران آشنا نماییم. قطعا، آشنایی با برترین کویرهای ایران برایتان جالب خواهد بود.

معرفی شماری از دیدنی ترین کویرهای ایران

کویر متین آباد

گشت و گذار در کویر متین آباد می تواند برای گردشگران استانهای اصفهان و تهران بسیار مجذوب کننده و بی مشکل باشد. این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران دارای یک کمپ مجهز کویرگردی بوده که میتوان بر روی تازگی تمامی امکانات و آیتم های خدماتی این کمپ به مدت 48 ساعت حساب ویژه ای باز نمود. این مورد از زیباترین کویرهای ایران با داشتن برنامه های سرگرمیاتی همانند دوچرخه سواری، رصد آسمان شب کویر، موتور چهار چرخ، شتر سواری و البته بازدید از مزارع پرورش شتر مرغ و دیگر محصولات ارگانیک یک گزینه ایده آل برای سپری کردن تعطیلات کوتاه مدت تقویمی همانند تعطیلات آخر هفته باشد.

در کمپ مجهز کویر متین آباد شما مختار هستید شبی را در یکی از چادرها، کومه های ساخته شده از کاهگل و حتی اتاقهای فوق مدرن بگذرانید و حسابی از گشت و گذار روزانه خود زیر نور آفتاب یکی از برترین کویرهای ایران لذت ببرید. وجود سیستم های سرمایشی و گرمایشی پیشرفته در کمپ این مورد از زیباترین کویرهای ایران به تمامی مسافران داخلی و خارجی این اجازه را می دهد که بدون نگرانی از تغییر شرایط جوی به این مکان مراجعه کنند. البته، ناگفته نماند که فراوری انرژی پاک یا همان انرژی خورشیدی و بازیافت مناسب زباله ها در کنار تپه های ماسه ای می تواند از دیگر مجذوب کنندهیتهای نهفته در این مجموعه توریستی گردشگری باشد.

برای رفتن به کمپ کویر متین آباد ابتدا باید از آزادراه قم - کاشان - اصفهان در فاصله 60 کیلومتری پس از کاشان خارج شوید که در واقع بایستی وارد خروجی ابیانه و بادرود شد. در همان ابتدای جاده به سمت راست ادامه مسیر دهید و از زیر آزادراه عبور نموده و خود را به بادرود برسانید. حال، باید به چپ متمایل شوید و با توجه به تابلوهای راهنمای مسیر منتهی به کمپ متین آباد که بر سر راه گردشگران نصب شده، مسیرهای خود را انتخاب کنید و با گذر از خالدآباد، دهباد و فمی خود و دیگر همراهان را به روستای متین آباد برسانید.

کویر مرنجاب

یکی از نزدیکترین کویرها و بیابان های توریستی ایران به استان تهران و تهرانی های عزیز که خیلی وقت و حوصله آغاز یک سفر چند روزه بیابانگردی و کویرگردی را ندارند، همین کویر مرنجاب است که انصافا دارای شاخصه های زیادی از یک کویر سوزان و داغ جهانی هست. این مورد از زیباترین کویرهای ایران در حدفاصل کمی از تهران نهاده شده و میتوان با فرا رسیدن یک روز تعطیل نیز به این مکان مراجعه نمود. وجود دریاچه نمک، رمل ها و درختچه های بیابانی، چاه های دستی و آب انبارهای ساخته شده در آن در کنار دیگر امکانات رفاهی و خدماتی که در بین مسیر می توانید از آنان بهره ها ببرید، از فاکتورهای حائز اهمیت این مورد از برترین کویرهای ایران است.

این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران دارای یک کاروانسرای قدیمی ساخته شده به در عصر شاه عباس صفوی بوده و در مسیر بین گرمسار به کاشان و اصفهان واقع شده است. از کاروانسرای مرنجاب میتوان برای یک شب اقامت استفاده کرد و زمانی را برای بازدید از شهر زیرزمینی نوش آباد که در حوالی آران و بیدگل نهاده شده، اختصاص داد. برای رسیدن به این مورد از زیباترین کویرهای ایران باید ابتدا از فلکه اکسپورت یا همان میدان شهید منتظری وارد خیابان کارگر شد و با عبور از پل راه آهن خود را به آران و بیدگل رساند. از میدان اول عبور نموده و خود را به میدان دوم برسانید و آن را دور بزنید و از خروجی که جنب پمپ بنزین نهاده شده، به سمت راست حرکت کنید و از آنجا طبق راهنمای تابلوهای مسیریابی به سمت انتهای جاده خاکی و منتهی به کاروانسرای مرنجاب راه خود را در پیش بگیرید.

حال که در مسیر منتهی به این مورد از برترین کویرهای ایران نهاده شده اید، می توانید با طی مسافت 25 کیلومتری به سمت دریاچه نمک این کویر بروید و با سپری کردن مسافتی 5 کیلومتری از آن به آب انبار و رمل های ماسه ای که در سمت راست شما قرار خواهند گرفت، دست پیدا نمایید. همین راه را که تا نهایت طی کنید، به کاروانسرای مرنجاب هم دست پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانیدکویر مرنجاب | سفر به مرنجاب سرزمین شن های روانراهنمای سفر به کویر مرنجاب، جاذبه ای تماشای و تاثیرگذار

کویر لوت

کلوت در اصل یک پدیده طبیعی بوجود آمده از سالهای سال مقاومت در برابر فرسایش و تندبادهای بیابانی است و به شکل کلوخی برجسته و توپر و در بعضی از موارد همانند کلوتهای شهداد از ارتفاعات مختلفی برخوردار هستند. جالب است بدانید به کلوتهای واقع شده در بخشی از کویر لوت به دلیل گستردگی که در طول سالها بدست آورده اند، عنوان ابر شهر کلوخی را نیز اعطا نموده اند و برای بازدید از این عارضه طبیعی تنها کافی است مسیر بین استانهای کرمان و خراسان جنوبی را طی کنید تا از نزدیک با این کلوتهای سر به فلک کشیده کلوخی روبرو شوید.

اگر فرد ناآشنا به زیباترین کویرهای ایران هستید که هیچ، اما اگر از جمله علاقمندان گردش و سفر در محیط های گرم و خشک و بیابانی باشید، به راحتی می توانید با به همراه داشتن تجهیزات مناسب و رعایت قوانین مربوط به گشت و گذار در محیط های این چنینی یک سفر کوچک ماجراجویانه را برای خود و دیگر همراهان بوجود آورید. با تماشا ابر شهر کلوخی به سمت کلوتهای آن حرکت نموده و به خوبی به اطراف و محیط پیرامونی خود نگاه کنید تا متوجه تغییر شرایط محیطی در قسمتهای حاشیه ای و مرکزی این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران شوید.

در بخشهای حاشیه ای این مورد از زیباترین کویرهای ایران شما می توانید با گونه گیاهانی همانند نبکا که شبیه به گلدانهای برعکس شده بوده، روبرو شوید و با وارد شدن به بخش مرکزی این کویر به طور کامل شاهد نیستی و نابودی حتی یک باکتری در بستر آن شوید. در ابتدا که به داشتن امکانات مناسب و رعایت قوانین و مقررات سفرهای اینچنینی اشاره نمودیم، به خاطر این است که در حلقه مرکزی این مورد از برترین کویرهای ایران حتی به مقدار 5 درصد هم شرایط زندگی برای سخت ترین گیاهان و جانوران وجود ندارد و همانطور که گفتیم باکتری ها نیز مجال رشد و تکثیر در این مکان را نمی توانند پیدا کنند.

البته نماهایی که از منطقه مرکزی این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران میتوان ملاحظه کرد، از جمله موارد عجیب موجود در این منطقه است، چرا که در فصول سرد سال و در شرایطی که شما از فرط گرما در حال عرق ریختن هستید، قله هایی همانند باغ بالا و سیرچ با برف پوشیده شده و در کیلومترها آن طرف تر نیز شرایط سرد و زمستانی در منطقه دایر هست. برای دستیابی به کلوتهای شهداد کویر لوت ابتدا باید از جاده دولتی میان کرمان و ماهان بهره ببرید. بعد از وارد شدن به جاده دولتی و سپری کردن اندازه مسافتی در حدود 20 کیلومتر بعد از کرمان به سه راهی خواهید رسید که باید آن را به چپ بروید و آنقدر به راهتان ادامه دهید تا جاده کوهستانی و تونل نسبتا بلندی که در این مسیر واقع شده را رد نموده و سپس به سیرچ و بعد هم به شهداد برسید.

قبل از رسیدن به شهداد، در سمت چپ شما جاده ای به نام نهبندان وجود دارد که باید برای رسیدن به کلوتهای کویر لوت وارد آن شوید و تقریبا 50 کیلومتر را طی کنید تا به یکی از برترین کویرهای ایران دست پیدا نمایید.

بیشتر بخوانیدکویر لوت کرمان؛ آرامشی بی مثال در بطن ایران زمین

کویر خارتوران

خارتوران نام قسمتی از کویر خشک مرکزی ایران است که از نظر مرزبندی استانی به استان سمنان تعلق می گیرد. این منطقه خشک زیستگاه جانوران باارزشی همانند یوزپلنگ ایرانی و گور ایرانی است و میتوان در آب و هوای گرم و خشک یک رمل نوردی و فراز و فرود هیجان انگیز از تپه های موجود را تجربه نمود. وجود رودهای شوری که در نهایت به کال شور سبزوار ریخته می شوند، در کنار رشد و نمو درختچه های سازگار با شرایط آب و هوایی گرم و خشک حاکم در منطقه سبب گشته تا منظره بسیار زیبایی در منطقه خارتوران بوجود بیاید.

برای رسیدن به منطقه حفاظت شده خارتوران بهتر است از طرف روستایی به نام زمان آباد اقدام کنید. برای رفتن به سوی زمان آباد بایستی در مسیر شاهرود به طرف سبزوار و درست پس از طی کردن 12 کیلومتر بعد از میامی خود را به جاده بیارجمند در شانه راست برسانید. در انتهای جاده بیارجمند میدانی نهاده شده که باید مسیرهای خروجی دور میدان، جاده خانخودی و کاشمر را برگزینید. با وارد شدن به جاده خانخودی و سپری کردن 110 کیلومتر از آن، به روستایی به نام زمان آباد خواهید رسید.

شوره زار بیابان سیرجان

یکی از امتیازات بصری و غیر قابل کتمان سیرجان شوره زار آن بوده که از طرفی به منطقه ها کوهستانی بلورد و بافت متصل می گردد و از طرفی به منطقه ها خشک و بی آب و علف بیابانی. البته توجه داشته باشید که این منطقه در حرف بدون آب است و در حقیقت دارای یک دریاچه نمک بوده که در قسمت غربی شهر سیرجان واقع شده است. همواره در کل تاریخ ایران نمکهای برجای مانده در کف دریاچه نمک سیرجان یکی از طبیعی ترین منابع موجود نمکی در کشور بوده و هست. به دلیل شرایط آب و هوایی عمدتا گرم و خشک در شهر سیرجان و نبود بارشهای متمادی، آبهای موجود در این دریاچه فرصتی برای انبوه شدن را پیدا نمی کنند و به دلیل گرمای موجود منطقه خیلی زود تبخیر شده و نمکهای موجود در خود را در کف دریاچه نمک سیرجان باقی می گذارند.

البته این نمکهای برجای مانده در شب هنگام بازتاب دهنده نور خورشید شب در محیط می شوند و سبب خلق یک پدیده مجذوب کننده بصری می گردند. ناگفته نماند که تنها قسمت غربی شهر سیرجان از شرایط خشک و بیابانی برخوردار نبوده و میتوان با کمی گشت و گذار در منطقه ها مختلفی از این شهر به خوبی متوجه حال و هوای اقلیمی آن شد. برای رسیدن به سیرجان، شوره زار و دریاچه نمک این شهر هم می توانید از قطارهای مسیر بندرعباس بهره ببرید و در ایستگاه سیرجان از قطار پیاده شوید و هم می توانید با خودروی شخصی 40 کیلومتر از مسیر اتصالی شهرهای سیرجان به شیراز را طی نمایید تا قادر به تماشا دریاچه نمک این شهر بشوید.

کویر دهسلم

کویر دهسلم در طرف دیگری از جاده شهداد به نهبندان نهاده شد یعنی همان جاده ای که در قسمت قبل از کلوتهای شهداد صحبت کردیم. روستای دهسلم یکی از روستاهای خلوت و دنج استان خراسان جنوبی بوده که به دلیل وجود منابع آبی و تعدادی قنات کماکان مثل گذشته از طراوت و شادابی محدودی برخوردار است.این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران در قسمتهای حاشیه ای روستا واقع شده و به جز بناها و خانه های گلی ساخته شده در آن دو قلعه گلی نیز در آن به چشم می خورد که در کنار منظره نخلستان دهسلم می تواند از مجذوب کنندهیتهای بصری این روستا به حساب بیاید.

ناگفته نماند که در روستای دهسلم یک جریان آب شور نیز وجود دارد که بیشتر میتوان دلیل وجود شرایط بیابان و کویری منطقه ها حاشیه ای روستا را این مقادیر آب شور بشمار آورد. جالب است بدانید در مسیرهای منتهی به روستای دهسلم از جاده نهبندان شما ناگزیر به عبور از یک مسیر کوهستانی ملقب به مریخی می شوید. برای رفتن به سوی این مورد از زیباترین کویرهای ایران ابتدا باید خود را به استان خراسان جنوبی رسانده و در قسمتهای انتهایی جاده نهبندان وارد مسیر شهداد به طرف کرمان شوید. با وارد شدن به مسیر تازه باید در حدود 85 کیلومتر از نهبندان فاصله بگیرید و بعد از گذشتن از ایست بازرسی مسیر، دوراهی ظاهر شده جلوی خود را به سمت چپ بروید تا با طی کردن فاصله 2 کیلومتری به روستای دهسلم برسید.

کویر خارا

کویر خارا یکی از برترین کویرهای ایران هست که نزدیک به شهر ورزنه بوده و البته این شهر نیز تماما با اراضی خشک و بیابانی در حواشی خود روبروست. از سرگرمیات موجود در کویر خارای استان اصفهان باید به نشستن و استراحت کردن زیر سایه درختچه های تاغی، قدم زدن بر روی ریگهای داغ بیابانی، تماشا انعکاس نور آفتاب در سطح صاف آب تالاب گاو خونی و البته پرندگان موجود در این تالاب اشاره نمود که برای تماشای آنان حتما باید صبح های زود به سمت این مورد از برترین کویرهای ایران حرکت کرد.

برای رفتن به این مورد از برترین کویرهای ایران از سمت اصفهان بایستی حتما خود را به جاده شیراز رسانده و در همان ابتدای مسیر جاده ای که منتصب است به جاده بهارستان در سمت چپ خود را انتخاب نموده و سپس با گذر از شهرهای بهارستان و نیک آباد و حتی 50 کیلومتر بعد از آنها به حسن آباد برسید. اگر هم در شهر نائین هستید، وارد جاده نائین به طرف اصفهان شده و با دور شدن 25 کیلومتری از آن، خود را به جاده ورزنه در سمت چپ برسانید. در همان کمربندی با تغییر مسیر جزئی برای خود وارد جاده دستگرد شوید و سپس به سوی حسن آباد حرکت کنید.

بعلاوه برای دیگر کسانی که از سایر نقاط کشور برای بازدید از این مورد از برترین کویرهای ایران لحظه شماری می کنند نیز باید بگوییم که از هر نقطه و از هر مسیری باید خود را به حسن آباد رسانده و از جاده فرعی و خاکی که در بخش جنوب شرقی آن واقع شده، به کویر خارا در کنار ساحل تالاب گاو خونی دست پیدا نمایید. ناگفته نماند که برای دستیابی به ساحل تالاب حتما باید از جاده کمربندی شهر ورزنه بهره ببرید.

کویر ریگان

شاید بتوان به جرات گفت که یکی از برترین بیابان های توریستی ایران، بیابان ریگان است که به داشتن رمل ها یا همان تپه های شنی به ارتفاعی حتی تا 75 متر معروفیت دارد. بومیان کرمانی از بیابان خشک ریگان هم برای سرگرمی خود استفاده می کنند و هم برای گرفتن حمام شن که در علم طب دارای خواص های متعددی هست. برای تماشای این مورد از زیباترین کویرهای ایران حتما بایستی به روستای علی آباد پشت ریگ که از توابع شهر بسیار کوچک محمدآباد ریگان بوده، بروید. در تمام طول مسیر منتهی به دشت خشک ریگان می توانید با درختان کهور که درختانی هستند سازگار با شرایط آب و هوایی صحرایی و بیابانی روبرو شوید.

برای رسیدن به این مورد از زیباترین کویرهای ایران ابتدا باید از جاده کرمان به سمت بم استفاده نموده و مسیرتان را همچنان ادامه دهید تا به بروات، ارگ تازه و کمی بعد هم به نرماشیر دست پیدا کنید. در انتهای جاده خروخی از شهر نرماشیر، یک سه راهی وجود دارد که اگر جاده مستقیم به خود را انتخاب کنید، به زاهدان و اگر هم جاده سمت راست خود را برگزینید، به محمدآباد و ایرانشهر می رسید. با رسیدن به شهر محمدآباد، به سمت نواحی شرقی آن حرکت کنید.

با خارج شدن از این شهر در مسیر شرقی تنها با گذر فاصله ای 3 کیلومتری از آن به یک جاده در سمت چپ خواهید رسید که راه به سوی علی آباد پشت ریگی دارد. بدون معطلی وارد جاده شوید و 10 کیلومتر پیش روی کنید تا به روستای علی آباد برسید. حال دیگر در منطقه پشتی این روستا به راحتی میتوان تپه های شنی یا همان رملهای سرگرمیی این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران را مشاهده کرد.

کویر روستای عروسان

کویر عروسان در نزدیکی روستایی همنام خود یعنی روستای عروسان در حوالی روستای مصر ایران نهاده شده است. روستای عروسان هم از روستای مصر دنج تر و خلوت تر است و هم از رملهای بیشتری برای ایجاد شگفتی در مخاطبان برخوردار هست. داشتن چشمه آب در روستای عروسان سبب رونق گرفتن کشاورزی در این منطقه گشته است. البته، نباید فراموش کنید که رونق امروزی روستای عروسان نسبت به گذشته کمتر شد، چرا که در قدیم به دلیل نبود جاده آسفالت شده فعلی این روستا پل ارتباطی میان جندق، خلوان و طبس بود و به همین دلیل از رونق کاری و مالی بسیار بیشتری نیز برخوردار شده بود.

گفتنی است در صورت تمایل به ماندن و سپری کردن شبی در کویر عروسان یا کویر مصر می توانید از خانه های مخصوص گردشگری در روستاهای نام برده یا روستاهای نزدیک دیگر که دارای منزلی است برای اقامت گردشگران استفاده نمایید. نباید فراموش کنید که نزدیک به روستای عروسان مصر 2 روستای دیگر تحت نامهای عروسان گرمه یا همان عروسان گلستان و بعلاوه عروسان چوپانان نهاده شده که بهتر است حسابی حواستان به اشتباه نگرفتن آنها با یکدیگر باشد.

برای رفتن به سوی این مورد از تماشای ترین کویرهای ایران چه از نقاط دامغان، معلمان و جندق و چه از نقاطی همانند نائین، انارک و چوپانان بخواهید راه بیفتید. ابتدا به ساکن بایستی وارد جاده خور و بیابانک شوید. با وارد شدن به جاده مذکور و مسافت میانی بین دو شهر فرخی و خور، به خروجی روستای مصر دست پیدا کنید. البته با اینکه این جاده یک جاده فرعی به شمار میرود، اما از شرایط آسفالتی و همواری برخوردار است و تنها کافی هست 15 کیلومتر از مسیر در حال حرکت خود را طی نمایید تا به جاده روستای عروسان برسید.

منبع: همگردی
انتشار: 12 خرداد 1403 بروزرسانی: 12 خرداد 1403 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1713

به "معرفی شماری از دیدنی ترین کویرهای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شماری از دیدنی ترین کویرهای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید