مکان های دیدنی اسلام آباد غرب

به گزارش تور ارمنستان، دیدنی های اسلام آباد غرب

اسلام آباد غرب که به پایتخت جنگل های بلوطی ایران هم مشهور است یکی از شهرهای استان کرمانشاه است.که بعد از شهر کرمانشاه دومین شهر پرجمعیت استان کرمانشاه است. اسلام آباد غرب تا قبل از انقلاب 57 شاه آباد (شاباد) نام داشت. شهرستان اسلام آباد غرب با استان ایلام ؛ با شهرستان گیلان غرب ؛ با شهرستان دالاهو ؛ با شهرستان کرمانشاه همجوار می باشد.اسلام آباد غرب یک شهر تاریخی است که دوران های مختلف تاریخ را در خود دیده است که علاوه برای مکان های تاریخی از جاذبه های طبیعی برخوردار است.اگر قصد مسافرت در ایام تابستان دارید این شهر میتواند مقصد عالی باشد پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا بیشتر با این شهر تاریخی آشنا شوید و لذت ببرید.

مکان های دیدنی اسلام آباد غرب

بلیط هواپیما در طاهاگشت

اسلام آباد غرب، شهری است تاریخی و کهن در استان کرمانشاه، است. این سرزمین که از گذشته های دور شاهد رخدادهای تاریخی بسیاری بوده، پیشینه ای کهن را در کتاب تاریخ خود به ثبت رسانده است. با توجه به متون ثبت شده اصطخری در مسالک الممالک و نیز تالیفات حمداله مستوفی، به نظر می رسد که نخستین بنای این سرزمین به دوران مادها بازمی گردد. مندلی اولین نامی است که این شهر، به آن شهرت یافته که احتمالا متعلق به دوران مادها تا زمان حکومت ساسانیان است.

مقالات بیشتر بخوانید :

  • + جذاب ترین دیدنی های کیش کجاست؟
  • + رستوران های کیش
  • + 7 روز خاطره انگیز در سفر به کیش
  • + گفتنی های جالب درباره کیش
  • + پارک جنگلی سراوان رشت
  • + جاذبه های گردشگری گنبد کاوس
  • + گردنه حیران ، طبیعتی خاص و خیره کننده ایران

یکی از آثار باستانی کشف شده در اسلام آباد غرب

در دوران اسلامی، به هارون آباد تغییر نام و شهرت یافته است. شهری که بنای آن را به خلیفه وقت عباسی هارون الرشید، در سال های 148 تا 193 هجری قمری، نسبت می دهند.

در سال 1346 هجری شمسی و به همت محمد کردوانی، تحقیقات گسترده ای بر این محل صورت گرفت که نتایجی ارزشمند را دربر داشت. طبق این کاوش ها چنین به نظر می رسد که این شهر کهن ایران، ارزش فراوانی به دلیل موقعیت استراتژی آن در جاده خراسان دارا بوده است. شاهراهی که از دوران کهن تا به عصر حاضر، همچنان به عنوان یک راستا موصلاتی برای دشت های بین النهرین و خوزستان با قلل مرتفع و بی نظر کوه های زاگرس و فلات ایران در نظر گرفته شده است. این در حالی است که باستان شناسان طی کاوش ها و پژوهش هایی که بر این منطقه از خاک ایران انجام داده اند، توانسته اند آثار ارزشمند و مهمی را متعلق به دوران مختلف زندگی انسان، بدست آورند. آثاری که نشان می دهد احتمالا شهر اسلام آباد غرب در سال های متمادی قبل از میلاد، یکی از اصلی ترین مراکز تجاری بوده است. جاذبه های گردشگری در این شهرستان زیبا، آن را به یکی از مقاصد گردشگری در غرب کشور تبدیل ساخته است.

جاهای دیدنی اسلام آباد غرب

تپه چغاگاوانه

یکی از کهن ترین جاذبه های گردشگری در شهرستان اسلام آباد غرب، محوطه ای است تاریخی که به تپه چغاگاوانه شهرت یافته است. این اثر تاریخی که احتمالا شهری باستانی بوده است، درست در مرکز شهر، در شمال رودخانه برف آباد و در میان خانه های مسکونی قرار گرفته است. به نظر می رسد دو طبقه کشف شده در این تپه از نظر زمانی بین 100 تا 150 سال با یکدیگر متفاوت است.

قدمت بعضی از آثار کشف شده در تپه چغاگاوانه، متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد است .

در این تپه آثار تاریخی بدست آمده است که با آثار کشف شده از شوش، شباهت های بسیاری دارد که می توان به تعدادی لوح گلی منقوش به خط میخی بابلی، مجسمه حیوانی شبیه به گرگ، مجسمه سفالی، پیکان مفرغی، آویز طلا، مهر استوانه ای با متنی به خط میخی بابلی که متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است، اشاره نمود. در مهر استوانه ای، چهره زنی با لباسی چین دار و بلند حک شده است که کلاهی مدور بر سر داشته و در مقابل یکی از خدایان ایستاده است. روی مهر چنین نوشته شده است:

سامی توم دختر تالری خدمتگزار خدای اداد

بعضی از باستان شناسان تمدن چغاگاوانه را از لحاظی شبیه به تمدن عیلام می دانند و مجمسه های عیلامی کشف شده یا همان الهه کریشنا در این بخش را دلیل خوبی برای ادعایشان می دانند.

آرامگاه ابودجانه

در مجاورت راستا ریجاب به بابا یادگار، در نزدیکی بخش ریجاب و در شهرستان اسلام آباد غرب، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی کرمانشاه واقع شده است که به آرامگاه ابودجانه شهرت یافته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران صدر اسلام است و در خود چند مقبره که می توان سبک چهارطاقی های دوران حکومت ساسانیان را در معماری آن ها مشاهده کرد. قبری در بین این مقابر مشاهده می گردد که مردم بومی و محلی آن را مقبره ابودجانه می خوانند و بر آن احترام و عزت قابل توجهی قائل هستند. مقبره ای به شکل هندسی چهار ضلعی که روی آن را گنبدی به شکل مخروط، فرا گرفته است. جالب است بدانید که روی بعضی از این قبور را بناهایی به شکل چهارطاقی قرار داده اند که درواقع شبیه به آتشکده های دوران ساسانیات است. در کنار سنگ قبرهای کهن، سنگ قبرهای جدید نیز وجود دارد. متاسفانه به دلیل فرسایش سنگ های قبر، نمی توان به اطلاعاتی که روی آن ها ثبت شده است، پی برد.

آتشکده میل میله گه

در حدود 100 متری از شرق روستای سیاه سیاه میله گه بابا خان شهرستان اسلام آباد غرب، یکی دیگر از بناهای ارزشمند و جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه قرار گرفته است که به آتشکده میل میله گه شناخته می گردد. بنایی چهارطاقی که امروزه بخشی از بنای اصلی آن برجای مانده و از چهار جرز سنگ در ابعادی متفاوت تشکیل شده است. درون آتشکده که یکی از بناهای دوران حکومت ساسانیان است، با مصالحی همچون لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده و داخل آن نیز سکویی برای نگهداری و قرارگرفتن آتشدان و تعدادی پایه گچی و سنگی مشاهده می گردد. این بنای ایران کهن را می توان روی پشته ای متشکل از سنگ های ماسه ای مشاهده کرد که به زمین های کشاورزی پیرامون خود اشراف کامل دارد.

روستای شالان

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی در استان کرمانشاه و در شهرستان اسلام آباد غرب، روستایی است کهن و بسیار زیبا که به شالان شهرت دارد. در این منطقه از اسلام آباد غرب می توان دیدنی های تاریخی و آرامگاه های مقدس متعددی را که بیشتر آن ها متعلق به دوران حکومت صفویه و به دستور شاه عباس احداث شده است، مشاهده کرد. از جمله مقبره ابودجانه، مقبره بابا شیخ، مقبره بابافقی، آبشار پیران، ویرانه های قصر یزدگرد، بنای سنگی به نام طاق گرا و مسجد عبدالله بن عمر از این آثار تاریخی ارزشمند است. اقلیم مناسب و حضور رودخانه الوند و پوشش جنگلی در ارتفاعات دالاهو با چشم اندازی مسحورکننده،این منطقه را به تفرجگاه مناسبی برای گردشگران و مسافران تبدیل نموده است.

مقبره بابا یادگار

مقبره بابا یادگار، یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان اسلام آباد غرب است که در روستای بان زرده و در دامنه های کوه زیبای دالاهو قرار گرفته است. طراح و سازندگان این اثر تاریخی، آن را به صورت یک شکل هندسی مربعی شکل با مساحتی کم که روی آن گنبدی به شکل مخروط قرار گرفته است، طراحی و ساخته اند. هرچند هنوز به طور یقین شخصیت واقعی بابا یادگار بر همگان پوشیده است، ولی این آرامگاه در بین مردم بسیار محترم و ارزشمند است. عمارتی متعلق به بناهای دوران اسلامی، با قدمتی حدود قرن 6 هجری قمری که در 20 آذرماه 1353 به ثبت ملی رسیده است.

روستای ناو تنگ منصوری

در بخش حمیل شهرستان اسلام آباد غرب، روستایی با چشم اندازی فوق العاده، طبیعتی بی نظیر و جاذبه های بکر و دیدین است که آن را به یکی از محبوب ترین تفرجگاه های استان کرمانشاه تبدیل نموده است. بقعه امامزاده دنیا، چشمه هایی خروشان، مناطق سرسبز و مطبوع، حمامی کهن در کنار راستا دسترسی بسیار زیبا و خارق العاده از ویژگی های شاخص این منطقه است که بازدید از آن بسیار خاطره ساز خواهد بود.

آتشکده شیان

یکی از مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری در 3 کیلومتری روستای قلعه شیان، بخش حمیل شهرستان اسلام آباد غرب است که پس از ساخت سد در منطقه شیان، آثاری متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی کشف شد.

آتشکده شیان نخستین و عظیم ترین آتشکده ساسانی است که در کرمانشاه کشف شده است.

در این مکشوفات می توان بنایی کهن و متعلق به دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان را مشاهده کرد که به آتشکده شیان شناخته می گردد. جالب است بدانید که این سازه تاریخی، نخستین آتشکده ای است که در استان کرمانشاه کشف شده و لقب عظیم ترین آتشکده های ساسانی را به خود اختصاص داده است. گچبری های نفیس از دوران ساسانیان و تعدادی آتشدان از تزئینات و آثار موجود در آتشکده است.

شهرستان زیبا و کهن اسلام آباد غرب را می توان به دلیل حضور جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی متعدد از جمله روستاهایی با چشم انداز بکر و فوق العاده مانند روستای سراب هرسم، سراب شیان، تپه سراب شرف آباد، منطقه حفاظت شده قلاجه (نواکوه)، ارتفاعات جنگلی گلال سیاه، امامزاده علی اکبر (ع)، روستای سراب شوهان، روستای توه سرخک و بسیاری دیگر یکی از مناطق توریستی و گردشگری ایران است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 365

به "مکان های دیدنی اسلام آباد غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان های دیدنی اسلام آباد غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید