6 پیشنهاد سالم برای فعال نگه داشتن حافظه با افزایش سن

به گزارش تور ارمنستان، حجم مغز شما به تدریج و با افزایش سن کاهش می یابد و در این میان بعضی از سلول های عصبی ارتباطشان را با سلول های عصبی دیگر از دست می دهند ضمن این که جریان خون در مغز با افزایش سن کند می گردد.

6 پیشنهاد سالم برای فعال نگه داشتن حافظه با افزایش سن

به گزارش ایرنا، این تغییرات وابسته به سن، پیامدی، چون کاهش عملکرد شناختی و ضعف حافظه را در پی دارد. هرچند از دست دادن بخشی از حافظه بخش طبیعی از سن است، اما برای جلوگیری از ابتلا به سایر بیماری های دیگر از جمله زوال شناختی باید با پزشک خود به محض دریافت اولیه نشانه های کاهش حافظه، مشورت کنید.زوال عقل اختلال در عملکرد فکری از جمله حافظه، مهارت های زبانی، درک، استدلال و قضاوت است.

چند دلیل دیگر برای ابتلا به زوال عقل وجود دارد:

بیماری آلزایمر

شایع ترین دلیل زوال عقل است و زمانی رخ می دهد که سلول های عصبی در مغز آسیب می بینند و یا می میرند. این بیماری منجر به کاهش تدریجی در توانایی های شناختی می شود.

دمانس عروقی

دومین دلیل اصلی زوال عقل، دمانس عروقی است. دلیل این نوع دمانس اختلال در خون رسانی به قسمت های مختلف مغز است. عروق مغز وظیفه رساندن اکسیژن و مواد مغذی به سلول های عصبی را دارد و در صورت آسیب به این سیستم عروقی، مرگ سلول های عصبی رخ می دهد. این سلول ها در حافظه، تفکر و تصمیم گیری نقش دارند.

فراموشی پیشانی گیجگاهی

این نوع زوال عقل به وسیله انحطاط سلول های عصبی در هر دو لوب فرونتال و تمپورال مغز ایجاد می شود. 10 درصد تمام موارد زوال عقل شامل این نوع بیماری است. این نوع فراموشی سبب تغییر در مهارت های شخصیت، رفتار و ارتباطات می شود.

نکاتی برای مدیریت فکر همراه با افزایش سن

تحقیقات، اما در خصوص تغییرات فکری مرتبط با سن امیدوار کننده است و محققان پیشنهاد نموده اند که انجام بعضی مراحل می تواند به داشتن فکر پویا همراه با افزایش سن یاری کند:

کنترل کلسترول و فشار خون بالا

این دو شرایط پزشکی می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی و بعلاوه خطر ابتلا به انواع خاصی از زوال عقل را افزایش دهد. سلامت قلب و عروق، داشتن قند خون سالم و کنترل فشار خون و کلسترول همراه با فعالیت بدنی، مصرف مواد مغذی، حفظ وزن سالم و اجتناب از استعمال سیگار همراه با عملکرد شناختی بهتر است.

تمرینات بدنی: فعالیت منظم بدنی برای یاری به حفظ جریان خون به مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند فشار خون که با ابتلا به زوال عقل در ارتباط است، موثر واقع می شود.

رژیم غذایی سالم:

مطالعات این نکته را اثبات نموده اند: افرادی که میزان زیادی سبزیجات و ماهی های چرب مصرف می کنند و چربی های اشباع را به طور کامل حذف می کنند، کمتر در معرض انواع مختلف زوال شناختی قرار دارند.

پویا نگه داشتن مغز:

ثابت شده افرادی که تحصیلات کمتری دارند، بیشتر در سنین بالا ممکن است با خطر ابتلا به آلزایمر روبرو باشند بنابراین تحریک و پویا نگه داشتن مغز در طول زندگی برای حفظ سلامت این عضو بدن مهم است.

افزایش فعالیت مغز با تعاملات اجتماعی، یادگیری مهارت های نو، انجام بازی های فکری که فکر را به چالش می کشند، و یا یادگیری زبان های نو خطر ابتلا به انواع زوال شناختی را کاهش می دهد.

منبع: webmd

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1291

به "6 پیشنهاد سالم برای فعال نگه داشتن حافظه با افزایش سن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 پیشنهاد سالم برای فعال نگه داشتن حافظه با افزایش سن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید