NVR بخریم یا DVR؟ کدام بهتر است؟

به گزارش تور ارمنستان، در مطلب قبل با برخی از مهم ترین ویژگی های DVR و NVR هایک ویژن آشنا شدیم و وظایف مهم آن ها را بیان کردیم. همان طور که گفتیم ضبط کننده DVR هایک ویژن نوعی دستگاه ضبط ویدیوی دیجیتالی است که تصاویر آنالوگ یا اچ دی را از دوربین مدار بسته گرفته، آن ها را داده های دیجیتال تبدیل می کند و سپس این داده ها را روی هارد دیسک ذخیره می کند.

NVR بخریم یا DVR؟ کدام بهتر است؟

در سوی دیگر، NVR را داریم که نوعی دستگاه ضبط ویدیویی تحت شبکه بوده و برای ضبط و مدیریت تصاویر در دوربین های مداربسته تحت شبکه به کار گرفته می شود.

مقایسه کلی DVR و NVR

بارزترین تفاوت NVR و DVR هایک ویژن به نحوه پردازش داده های ویدئویی در هر یک از این دستگاه ها مربوط می شود. پردازش داده های ویدیویی در سیستم DVR از طریق خود دستگاه ضبط کننده انجام می شود. در مقابل، دستگاه NVR هایک ویژن داده ها را در دوربین رمز گذاری و پردازش کرده، سپس آن ها را به دستگاه ضبط ارسال می کند؛ دستگاه ضبط نیز وظیفه ذخیره سازی و کنترل از راه دور را بر عهده دارد.

از منظر دیگر، سیستم NVR با دوربین های تحت شبکه کار می کند و این در حالی است که دستگاه های DVR دوربین های آنالوگ و آنالوگ اچ دی را پشتیبانی می کنند. در واقع، دستگاه های ضبط داده ها را به شیوه های متفاوتی ذخیره، پردازش و کنترل می کنند و به همین دلیل به دوربین هایی با کارکردهای مختلف نیز نیاز دارند.

هنگام خرید باید توجه کرد که رکوردر یا دستگاه ان وی آر (NVR) hikvision یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده یک سامانه نظارت تصویری است. در صورت بروز مشکل برای دستگاه NVR هایک ویژن، کل سیستم مدار بسته متوقف شده و هیچ تصویر زنده یا ضبط شده ای وجود نخواهد داشت.

اصلی ترین تفاوت DVR با NVR

در ادامه این مطلب قصد داریم تا در ابتدا با جزئیات بیشتری به بررسی تفاوت DVR و NVR پرداخته، کارکرد متفاوت آن ها را تشریح کنیم. سپس ضمن بررسی مزایا و معایب هر دو دستگاه، نکات مهمی را برای تصمیم گیری در رابطه با خرید DVR و NVR بیان خواهیم کرد.

1. نحوه پردازش تصاویر

مهم ترین تفاوت DVR و NVR به نحوه پردازش تصاویر و ویدیوها در آن ها مربوط می شود. پردازش داده های ویدیویی سیستم های DVR هایک ویژن در همان دستگاه انجام می شود. در مقابل، داده های سیستم NVR در دوربین رمزنگاری و پردازش شده و سپس برای پخش به دستگاه ضبط ارسال می شوند.

2. تفاوت در استفاده از دوربین ها

یکی دیگر از تفاوت NVR و DVR مربوط به اتصال دوربین ها به این سیستم ها است. این سیستم های ویدیویی داده ها را به روش های مختلف پردازش و کنترل می کنند و به همین دلیل ممکن است به دوربین های مختلفی نیاز داشته باشند.

3. انعطاف پذیری

یکی دیگر از تفاوت های DVR و NVR به انعطاف پذیری سیستم ان وی آر مربوط می شود. در واقع، سیستم های DVR تنها می توانند با استفاده از دوربین های سیمی کار کنند و این در حالی است که دستگاه های NVR قابلیت کار با دوربین های سیمی و بی سیم را با یکدیگر ادغام می کنند.

از این روی می توان گفت سیستم دی وی آر از نظر کار با دوربین و سایر ویژگی های نصب انعطاف پذیری کمتری دارد.

4. پهنای باند مصرفی شبکه

ضبط و ذخیره سازی داده ها در سیستم تحت شبکه نیازی به اینترنت ندارد و امکان کنترل و دسترسی به سیستم از راه دور نیز فراهم است؛ به همین دلیل سیستم های NVR برای کار کردن نیازی به پهنای باند شبکه ندارند. در مقابل، سیستم های DVR برای دسترسی به اطلاعات راه دور به پهنای باند شبکه نیاز دارند.

5. تفاوت در پشتیبانی و ذخیره اطلاعات

سیستم NVR امکان ذخیره داده ها را روی انواع هارد دیسک با ظرفیت های متفاوت و همچنین روی شبکه دارد. در مقابل، دستگاه های DVR داده ها را تنها روی هارد دیسک ذخیره می کنند. به علاوه ، سیستم دی وی آر از هارد دیسک هایی با حداکثر ظرفیت 6 ترابایت پشتیبانی می کند و در مقابل سیستم های تحت شبکه ان وی آر قابلیت کار با هارد دیسک هایی از ظرفیت 10 تا 12 ترابایت را دارا هستند.

6. کیفیت و وضوح تصاویر

تفاوت DVR و NVR در کیفیت تصاویر نیز به چشم می خورد. سیستم های دی وی آر به دلیل کار با امواج آنالوگ کیفیت و وضوح تصویر به مراتب پایین تری از سیستم های تحت شبکه ان وی آر دارند.

7. نصب و راه اندازی

سیستم های DVR از طریق کابل کواکسیال به دستگاه متصل می شوند و این امر منجر به بروز مسائل و محدودیت هایی در فرایند نصب و راه اندازی آن ها می شود. در مقابل، نصب و راه اندازی دستگاه های NVR به دلیل تحت شبکه بودن آن ها کاری به مراتب ساده تر است.

DVR بخرم یا NVR؟

یکی از مهم ترین مزایای سیستم های DVR هایک ویژن این است که قیمت پایین تری نسبت به سیستم های NVR دارد. به علاوه، سیستم های دی وی آر از دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می کنند و همین مسئله موجب صرفه جویی در هزینه های خرید و راه اندازی این دستگاه ها می شود.

از سوی دیگر، سیستم DVR هایک ویژن با استفاده از یک کابل BNC کواکسیال به دوربین متصل می شود و این موضوع می تواند محدودیت ها و چالش هایی را برای کار با این سیستم به همراه داشته باشد.

درواقع تصاویر دوربین های مدار بسته از بستر کابل های کواکسیال به دستگاه DVR hikvision منتقل و در آنجا بر روی هارد یا هاردهایی که روی دی وی آر هایک ویژن نصب شده اند، ضبط می شود. در ادامه میخواهیم مهم ترین نکات در خصوص این دستگاه را مطرح کنیم.

سیستم های ان وی آر از دوربین های IP استفاده می کنند و دستگاه ضبط تصاویر و ویدئوهای مستقل دارند. سیستم سخت افزاری دوربین های IP نسبت به دوربین ها آنالوگ هوشمندتر و پیشرفته تر بوده و قابلیت تحلیل ویدئویی مانند تشخیص چهره را ارائه می کند.

در نتیجه، سیستم های دی وی آر در مقایسه با ان وی آر تصاویری با کیفیت پایین تر ارائه می دهند. همچنین سیگنال های صوتی از طریق کابل کواکسیال به خوبی ارسال نمی شوند؛ از طرف دیگر ضبط کننده های DVR معمولا تعداد محدودی پورت ورودی صوتی دارند.

ضبط کننده های NVR سیگنال دیجیتال خالصی را از دوربین ها دریافت می کنند و به همین دلیل کیفیت ویدیوی آن بهتر از سیستم های DVR با همان رزولوشن است.

همچنین سیستم های دی وی آر به دلیل استفاده از کابل های کواکسیال انعطاف پذیری کمتری در استفاده، نصب و راه اندازی دارند و در مقابل سیستم های ان وی آر به دلیل تحت شبکه بودن و عدم نیاز به اتصال فیزیکی دوربین ها به این سیستم ها از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار هستند؛ در عوض دوربین های IP در سیستم های دی وی آر فقط باید در یک شبکه باشند.

با توجه به آنچه مطرح شد، می توان گفت که با وجود قیمت پایین سیستم های دی وی آر، سیستم ان وی آر نیز از قابلیت تحت شبکه بودن، انعطاف پذیر و امکان کارکرد هوشمندانه برخوردار است.

با این حال سیستم های تحت شبکه قیمت بالاتری دارند. به همین دلیل در انتخاب یکی از سیستم های NVR یا DVR برای خرید باید به نیاز کاربری خودتان در محیط مورد نظر دقت کنید. برای مثال، اگر سیستم مدار بسته ای برای محیطی کوچک می خواهید، انتخاب دستگاه های DVR برایتان مناسب است و نیاز به صرف هزینه های بالاتر ندارید؛ اما اگر به سیستم های نظارتی در کارخانه ها، سازمان های اداری، فروشگاه های بزرگ و… نیاز دارید، سیستم های تحت شبکه به دلیل قابلیت انعطاف پذیری، نصب آسان، ارائه سرویس های هوشمند با کیفیت و کارایی بالاتر گزینه بهتری به شمار می آیند.

جمع بندی

در این مطلب برخی از بارزترین تفاوت های کارکردی سیستم های NVR و DVR را بیان کردیم و در ادامه با مزایا و معایب هر یک از این دستگاه ها آشنا شدیم. همچنین نکات مهم و مورد نیاز برای کمک به کاربران در زمینه انتخاب گزینه بهتر برای خرید یکی از دستگاه های NVR یا DVR را بررسی کردیم.

اطلاعات بیشتر در سایت هایک ویژن (https://hikvision-cctv.com)

منبع: اتاق
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1451

به "NVR بخریم یا DVR؟ کدام بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "NVR بخریم یا DVR؟ کدام بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید