آشنایی با شماری از بهترین جاذبه های دیدنی راز و جرگلان

به گزارش تور ارمنستان، شهری تاریخی در گوشه شمال غربی استان خراسان شمالی واقع شده که با اسب هایش معروف است. این شهر 3138 کیلومتر مربع مساحت داشته و تاریخ قدیمی اش زبانزد عام و خاص است. بخش وسیعی از شهرستان راز و جرگلان منطقه ها کوهستانی و دره های نه چندان عمیق هست. با ما در مقاله دیدنی های معروف راز و جرگلان همراه باشید تا شما را با شماری از برترین جاذبه های دیدنی راز و جرگلان آشنا نماییم. قطعا، آشنایی با برترین جاهای دیدنی راز و جرگلان برایتان جالب خواهد بود.

آشنایی با شماری از بهترین جاذبه های دیدنی راز و جرگلان

ارگ باستانی آلمادوشن

ارگ یا دژ باستانی آلمادوشن در بلندترین بخش کوهی بلند، استوانه ای شکل و منفرد نهاده شده است. سطح این کوه نسبتا مسطح بوده و طول شمالی جنوبی قلعه حدود 500 متر و عرض شرقی غربی آن بیش از 100 متر است. آثار، بقایای معماری، آوار و توده های لاشه سنگ در جای جای سطح این کوه به چشم می خورد؛ آوارهایی که هر کدام بقایای یک بنای بزرگ بوده است. در جنوبی ترین سطح این کوه و در نزدیکی لبه پرتگاهی آن بقایای یک بنای مستطیل شکل بزرگ وجود دارد که به نظر می رسد مهمترین ساختمان این قلعه بوده است. نام این دژ بزرگ برگرفته از روستای آلمادوشن هست. ارگ آلمادوشن دژی نظامی است که به دوران اشکانی تا قرون میانه اسلامی یعنی قرون 6 و 7 هجری قمری تعلق دارد.

ارس کهنسال راز

ارس کهنسال شهر راز امروزه به نمادی از دیرینگی تاریخ و طبیعت دوستی رازی های تبدیل شده است. این درخت کهنسال در خیابان شهید بهشتی جنوبی واقع شده و در سالیان گذشته به عنوان یکی از مواریث ارزشمند طبیعی استان در لیست میراث ملی نهاده شد. این محله در گذشته به سراوان محله یا محله سروها معروفیت داشته و رازی ها بر این باورند که این ارس یا بزعم آنها سرو یکی از 7 سرو کهنسال به جامانده این محله هست.

گورستان تاریخی شهر راز

گورستان تاریخی شهر راز در خیابان شهید رجایی جنوبی واقع شده است. قدمت این گورستان حداقل به اواخر دوره صفویه می رسد اما با وجود یک بنای آرامگاهی کهن تر در جنوب این گورستان که در بین اهالی محل به مقبره فخر رازی موسوم است، به نظر می رسد قدمت گورستان دورانی پیشتر از عصر صفوی هست. سنگ قبرهای گورستان دو گونه بلند و کوتاه هستند که بر روی هر دو نوع این سنگ قبرها کتیبه ای خوش شامل نام میت، نام پدر و سال مرگ و...حک شده است. سنگ قبرهای بلند از ویژگی های گورستان های اسلامی منطقه و این گورستان هست. این گورستان از سه ضلع شمالی، شرقی و غربی به منازل مسکونی و از ضلع جنوبی به بستر رودخانه و دامنه کوه محدود می شود.

مسجد قاولقا

این مسجد در روستای قاولقا از توابع بخش جرگلان، در فاصله 40 کیلومتری از مرکز شهرستان و در فاصله 130 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. قدمت مسجد حدود 100 سال بوده و ویژگی برجسته آن طرحهای منحصر بفرد گیاهی مسبک دیوارهای داخلی آن است. نمونه این طرح شبیه شاخ قوچ در دست بافته های قوم ترکمن از قبیل نمد، فرش و پارچه های ابریشمی قابل مشاهده هست. تنوع نقش و رنگ بکار رفته در این نگاره ها جالب توجه است.

روستای دویدوخ

روستای دویدوخ از توابع دهستان یکه صعود و نزدیک به آن، در بخش جرگلان در فاصله 70 کیلومتری شهر راز و 160 کیلومتری شمال غربی بجنورد مرکز استان واقع شده است. ترکمن های ساکن این روستا از طایفه تکه هستند. این روستا دارای بافت معماری سنتی بسیار زیبایی بوده و مهمترین مرکز بافت قالی دو روی ابریشمی، پارچه های ابریشمی، سوزن دوزی های سنتی و...است. حفظ لباس سنتی و اصیل ترکمنی و فرهنگ و آیین های سنتی از ویژگی های این روستای هدف گردشگری هست.

پارک جنگلی گوی نیک

پارک گوی نیک در فاصله یک کیلومتری غرب روستایی با همین نام در کنار جاده راز-غلامان واقع شده است. فاصله این پارک از شهر راز مرکز شهرستان 20 کیلومتر است. پوشش جنگلی این بوستان 600 هکتاری اغلب بوده و در امتداد شرق به غرب مرکز شهرستان واقع شده است. این مورد از دیدنی های معروف راز و جرگلان در مسیر گذر مراکز پرجمعیت جرگلان غلامان واقع شده است و با توجه به امکاناتی از قبیل آب شرب، مجتمع خدماتی بهداشتی، آلاچیق و...شرایط توقف و استراحت مسافران و گردشگران را فراهم کرد.

روستای راستقان

راستقان از توابع دهستان راستقان است. این مورد از برترین جاذبه های دیدنی راز و جرگلان در 60 کیلومتری شمال شهر راز مرکز استان واقع شده و زبان و گویش اهالی تاتی است. جاذبه های این روستا علاوه بر فرهنگ سنتی و آیین های محلی، ارس براخوردی، باغ پادشاهی، بقعه شاهزاده حمید، چشمه سید نصیب و...هستند. صنایع دستی آن هم دست بافته های کرکی از قبیل کلاه، دستکش و شال کرکی است.

تفرجگاه و چشمه فرح دین

در فاصله حدود یک کیلومتری شرق روستای فرح دین از توابع بخش مرکزی و 30 کیلومتری شهر راز تفرجگاه زیبایی در دره کوچک پیرامون چشمه فرح دین واقع شده است. درختان چنار سر به فلک کشیده مسیر نهر چشمه و پوشش جنگلی این حدود در دل کوهستان فرح دین جاذبه طبیعی بسیار زیبایی را خلق نموده که بسیار مورد توجه گردشگران شهرستان هست.

روستای امامدره

روستای امامدره در 4 کیلومتری شمال روستای زرنه واقع است. برای رفتن به این روستا باید از دو راهی امانلی جاده اصلی شهر راز به سمت غرب مسیر را تغییر داد و پس از طی 15 کیلومتر و عبور از کنار روستای عبدل آباد، فرح دین و زرنه با گردش به راست به امامدره رسید. در جانب شمال غربی این روستای کوچک ترکمن نشین و این مورد از برترین جاهای دیدنی راز و جرگلان دره زیبای پیر پهلوان یا دره سمور واقع است.

اسب اصیل ترکمن

اسب اصیل ترکمن از باستانی ترین و پلی ژن ترین اسبهای ایرانی بوده که از سالیان طولانی به عنوان پایه پدری بسیاری از اسبهای مدرن ورزشی امروز جهان بر تارک صنعت اسب ایران می درخشد. اسب اصیل ترکمن از جمله ظرفیت های برجسته شهرستان راز و جرگلان است که با زندگی ساکنان شهرستان عجین شده و می تواند به عنوان برند مالی و گردشگری شهرستان و استان مطرح شود. همه ساله مسابقات سوارکاری متعددی در اعیاد و مرنام در شهرستان برگزار می شوند که مورد استقبال گرم اهالی شهرستان و سایر شهرستانها و استانهای همجوار قرار می گیرند و گردشگران نیز برای دیدن و خرید اسب به شهرستان راز و جرگلان سفر می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 خرداد 1403 بروزرسانی: 18 خرداد 1403 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1714

به "آشنایی با شماری از بهترین جاذبه های دیدنی راز و جرگلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شماری از بهترین جاذبه های دیدنی راز و جرگلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید