آشنایی با یکی از زیباترین باغ های شهر پاریس بنام باغ تویلری

به گزارش تور ارمنستان، باغ تویلری پاریس فرانسه ، یکی از زیباترین پارک های پاریس

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران در باره باغ تویلری پاریس فرانسه سخت خواهیم گفت .

آشنایی با یکی از زیباترین باغ های شهر پاریس بنام باغ تویلری

پاریس ، مرکز کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان های ناحیه ایل-دو-فرانس است. رود سن از میان این شهر می گذرد.

پاریس یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است.

پاریس بزرگ ترین شهر مالی اروپا و پنجمین شهر مالی جهان از نظر سطح فراوری ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به 533 میلیارد یورو یعنی نزدیک به 25٪ فراوری ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد.

پاریسی ها با دارا بودن 42٬700 دلار فراوری ناخالص سرانه رتبه اول را از این نظر در قاره اروپا را دارا هستند. دفتر مرکزی 36 شرکت از 500 شرکت برتر جهان در پاریس واقع شده است که پس از توکیو از این نظر رتبه دوم جهان را در اختیار دارد.

منطقه لا دفانس در شهر پاریس به عنوان مهمترین مرکز مالی اروپا شناخته می گردد. این شهر میزبان شماری از برجسته ترین سازمان های بین المللی هم چون یونسکو، سازمان همکاری مالی و توسعه و اتاق بازرگانی بین المللی است.

پاریس، مرکز مد جهان، یکی از محبوب ترین شهرهای جهان برای گردشگران است؛ شهر کافه های قدیمی، رستوران های ستاره دار و موزه های تماشای.

شاعران، نویسندگان، نمایشنامه نویسان و روزنامه نگاران زیادی در خصوص پاریس و زیبایی های آن نوشته اند و علاقه خود را به این شهر نشان داده اند. عاشق پاریس نشدن، سخت است. فرهنگ و هنر، جذابیت و اغواگری و هر آنچه که فکر کنید در بالاترین سطح ممکن، در گوشه و کنار پاریس به چشم می خورد.

باغ تویلری مکانی تفریحی، فرهنگی و تاریخی در شهر پاریس است و تا جاذبه های بسیار معروف این شهر از جمله موزه لوور و خیابان شانزلیزه فاصله کمی دارد. به تمام گردشگران کشور فرانسه توصیه می گردد بازدید از این باغ را به هیچ وجه از دست ندهند.

باغ تویلری (Tuileries Garden)، یکی از زیباترین پارک های عمومی در پاریس است که نزدیک رود سن و میان موزه لوور و میدان کنکورد واقع شده است. این باغ نامش را از کارخانه های کاشی و سفالگری در دوره قرون وسطی می گیرد که در آن موقع در مکان فعلی باغ تویلری واقع شده بودند و در زبان فرانسوی به آن ها تویلری می گفتند. این ناحیه را در قرن 16 میلادی به باغی سبز برای پادشاهان تبدیل کردند که البته بعد از انقلاب فرانسه، در سال 1789 به باغی عمومی تبدیل شد و ورود به آن برای تمام مردم رایگان است. بعلاوه این باغ در خیابان ریوولی قرار گرفته که از خیابان های توریستی معروف شهر پاریس به شمار می رود و می توانید به دورنمای ساختمان اُبلیسک (Luxor Obelisk) و آثار تاریخی واقع در خیابان شانزلیزه دسترسی داشته باشید.

باغ تویلری قبلاً بخشی از کاخ تویلری به حساب می آمد که بیشتر پادشاهان فرانسه از هنری چهارم گرفته تا ناپلئون سوم در آن زندگی می کردند. اما گروهی از انقلابیون به نام کمون فرانسه این کاخ را در سال 1871 به آتش کشیدند و امروزه بازدیدنمایندگان می توانند از بازمانده آن، یعنی باغ تویلری تماشا نمایند. این باغ در فصل بهار به اوج زیبایی خودش می رسد و گیاه آرایی و چشم انداز گل های رنگارنگ آن چشم را نوازش می دهد. اما باغ تویلری فقط به گیاهان و قدم زدن میان آن ها خلاصه نمی گردد؛ بلکه قسمت های متعدد دیگری را نیز دربرمی گیرد که قرن ها تاریخ کشور فرانسه را به نمایش می گذارند؛ تا جایی که آن را در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسانده اند.

از آنجایی که این باغ را ابتدا در سال 1564 به عنوان پارکی سلطنتی و خصوصی برای ملکه ماری مدیچی (Marie de Medici) ایجاد نموده بودند، مجسمه های باشکوهی از معماران فرانسوی از جمله آریستید مایول (Aristide Maillol) و آگوست رودن (Auguste Rodin) را شامل می گردد که بیشتر آن ها در زمان لویی پانزدهم به پارک اضافه شدند. از معروف ترین مجسمه های این پارک می توان به مجسمه دو مرد سوار بر اسبی اشاره نمود که سمت دروازه غربی باغ قرار گرفته اند. درواقع دستور ساخت کاخ تویلری را نیز ملکه مدیچی داده بود و می خواست این کاخ به باغی باشکوه دید داشته باشد. باغ تویلری در آن موقع، ظاهری ایتالیایی داشت و لویی چهاردهم به آندره لونوتر (André Lenôtre) دستور داد تا به آن طرحی فرانسوی ببخشد. طراحی اصلی باغ تویلری از آن به بعد دیگر تغییری نداشته و بچه ها می توانند با قایق های کاغذی و اسباب بازی خود در حوضچه های این باغ بازی نمایند تا خانواده ها هم استراحتی کوتاه داشته باشند. جهت هایی که دو طرف آن را درختان احاطه نموده اند هم گزینه مناسبی برای یک پیاده روی رمانتیک محسوب می گردد.

علاوه بر آن، 2 موزه هم در این باغ واقع شده است که از این میان، آثاری از نقاشان سبک امپرسیونیسم و شاهکارهایی از کلود مونه را در موزه ی اورنجری (Musée de lOrangerie) به نمایش می گذارند. مونه از بنیان گذاران نقاشی امپرسیونیسم فرانسوی به شمار میرود و از نقاشی های معروف او که آن ها را با نام مجموعهٔ تابلوهای نیلوفرهای آبی (Nympheas) می شناسند، در این موزه نگهداری می گردد. او این تابلوهای تماشایی را در فاصله دو جنگ جهانی کشید که نمادی از امید به برقراری صلح جهانی به شمار می رود. موزه گالری ملی ژودوپوم (Galerie nationale du Jeu de Paume) نیز یکی از برترین مکان ها در پاریس برای بازدید از نمایشگاه های عکس، فیلم و آثار هنر معاصر محسوب می گردد که نزدیک موزه اورنجری واقع شده است. البته بسیاری از آثار امپرسیونیست این موزه را به موزه اورسی انتقال داده اند که در شمار مشهورترین موزه های شهر پاریس واقع شده است.

معماری ویژه و متقارن این باغ، نمونه بارزی از باغ های فرانسوی به شمار میرود و همانطور که گفتیم، طراحی آن را آندره لونوتر انجام داده است؛ یعنی همان کسی که معماری قصر کمتر شناخته شده وو لو ویکومت (Château de Vaux-le-Vicomte) و فضای سبز کاخ ورسای را برعهده داشت. بیش از 35 گونه مختلف از گل ها و درختان گوناگون در این باغ وجود دارد و دوستداران هنر و طبیعت قطعاً می توانند اوقات خوشی را در باغ تویلری داشته باشند. یکی از رویدادهایی که مردم محلی و گردشگران را سر ذوق می آورَد، شهربازی سالانه (Annual Fair) است که هر سال به مدت چند هفته از ماه ژوئن تا اوت در بخش شمالی این باغ برگزار می گردد. این شهربازی سیار، بازی های مختلفی از جمله سرسره آبی، چرخ و فلک، ترن هوایی، بازی های جایزه دار و غیره را دربرمی گیرد که هم بچه ها و هم بزرگسالان می توانند از آن ها استفاده نمایند.

این باغ، 3 ورودی اصلی از سمت خیابان ریوولی، میدان کونکورد و میدان کاروزل (place du Carrousel) یا همان کاروسل دارد و جهت عبور ویلچر و تجهیزات مختلفی را برای افرادی که مشکل شنوایی یا بینایی دارند نیز تدارک دیده اند. باغ تویلری در تمام طول سال باز است؛ اما باید نیم ساعت قبل از ساعت بسته شدن آن، از باغ خارج شوید. البته ساعت کاری این باغ در فصل های مختلف با هم فرق دارند؛ بنابراین بهتر است برنامه آن را قبل از بازدید چک کنید. بعلاوه 3 رستوران در باغ تویلری وجود دارد که می توانید برای صرف غذایی سبک به آن ها سر بزنید. علاوه بر جاذبه های ذکر شده در نزدیک این باغ، کاخ یا همان اپرای گارنیه (Palais Garnier) و کاخ رویال (Palais-Royal) نیز فاصله کمی با آن دارند و بهتر است فرصت را غنیمت شمرده و با چیدن برنامه ای زیرکانه، از تمام آن ها در یک روز تماشا کنید. بعلاوه پیشنهاد می کنیم بازدید از طاق پیروزی کاروسل را که در نزدیکی این پارک واقع شده از دست ندهید. این طاق به افتخار پیروزی های نظامی ناپلئون در سال 1806 بنا شده و از بناهای تاریخی مهم شهر پاریس به شمار میرود.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 19 شهریور 1401 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1539

به "آشنایی با یکی از زیباترین باغ های شهر پاریس بنام باغ تویلری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با یکی از زیباترین باغ های شهر پاریس بنام باغ تویلری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید