اتهام زنی باکو و ایروان درخصوص تحرکات نظامی در خطوط مرزی

به گزارش تور ارمنستان، وزارت دفاع ارمنستان و جمهوری آذربایجان همدیگر را به تحرکات نظامی و نقض آتش بس در خطوط مرزی متهم کردند.

اتهام زنی باکو و ایروان درخصوص تحرکات نظامی در خطوط مرزی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از تیراندازی نیروهای ارمنستان به نیروهای این کشور در خطوط مرزی طی دو نوبت در روز آدینه اطلاع داد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفت که قوای ارمنستان در منطقه آیرم پایین در شهرستان کلبجر واقع در 85 کیلومتری مرز با ارمنستان شلیک کردند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اضافه کرده که به نیروهای این کشور طی این تیراندازی هیچگونه تلفاتی وارد نشد.

این در حالی است که وزارت دفاع ارمنستان ادعای باکو را رد نموده است. به نوشته وبگاه رادیو ارمنستان وزارت دفاع ارمنستان با رد بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اضافه کرد که یگان های این کشور نه تنها به سوی قوای مقابل تیراندازی ننموده، بلکه عملیات مهندسی نیروهای جمهوری آذربایجان در نواحی مرزی متوقف کردند.

وزارت دفاع آذربایجان هفته گذشته از شناسایی تیم خرابکاری و شناسایی ارتش ارمنستان در نقاط مرزی اطلاع داد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این باره گفت: یک گروه شناسایی و خرابکاری نیروهای مسلح ارمنستان در شرایط نامساعد جوی در منطقه لاچین در مرز بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان قصد عملیات داشتند که در نتیجه هوشیاری یگانهای ارتش مستقر در این منطقه ، اعضای این گروه عقب نشسینی کردند و یکنفر از نظامیان ارمنستان به اسارت درآمد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه خود اضافه کرد که طبق تحقیقات مقدماتی، مأموریت این گروه شناسایی،خرابکاری ارمنستان مین گذاری در منطقه بود. این وزارتخانه از تحقیقات و بازپرسی از نظامی ارمنستانی دستگیر شده در این عملیات اطلاع داد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان چندی قبل نیز از رهگیری و به زمین نشاندن یک پهپاد ارتش ارمنستان اطلاع داد و گفت که یگان های پدافندی این کشور با یاری ابزار ویژه ضمن رهگیری یک فروند پهپاد گریفون-12 ارمنستان، آن را به زمین نشاندند. این پهپاد از نوع تجسسی، رزمی است. وزارت دفاع ارمنستان تا به امروز در این زمینه هیچ واکنشی نشان نداده است.

این اتفاق در حالی رخ داد که یگان پهپادی ارتش جمهوری آذربایجان در نبرد با ارمنستان فزونی محسوسی داشت. پهپادهای ارتش آذربایجان به ویژه بیرقدار ساخت ترکیه بارها به عمق مواضع ارمنستان نفوذ نموده و با موفقیت ماموریت های محوله را انجام دادند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان چهارم آبان 1399 بعد از 44 روز درگیری، با وساطت روسیه بر سر آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کند و کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1088

به "اتهام زنی باکو و ایروان درخصوص تحرکات نظامی در خطوط مرزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام زنی باکو و ایروان درخصوص تحرکات نظامی در خطوط مرزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید