بازار سیاه فولاد بهشت دلالان! ، ورق فولادی به دست صنعتگران نمی رسد خبرنگاران

به گزارش تور ارمنستان، علی رغم مازاد تولید فولاد در کشور کمبود ورق های فولادی برای فعالان حوزه صنعت دردسر ساز شده است.

بازار سیاه فولاد بهشت دلالان! ، ورق فولادی به دست صنعتگران نمی رسد خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، تولید صنایع فلزی کشور از جمله خودرو و لوازم خانگی در چند مدت اخیر افزایش مناسبی پیدا کرده است و در هر دو دسته محصول افزایش تولید چشمگیری را تجربه کرده ایم. به طوری که بنا بر آمار های اعلامی وزارت صمت در 10 ماه ابتدای امسال یک میلیون و 686 هزار دستگاه یخچال و فریزر توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده است این به معنای آن است که تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 30.8 درصدی یافته است.

در این مدت 880 هزار و 500 دستگاه ماشین لباسشویی در کشور تولید شده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 53.2 درصدی یافته است. همچنین امسال 995 هزار دستگاه انواع تلویزیون توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 44.7 درصدی داشته است. همچنین سه خودروساز اصلی داخلی طی 11 ماه ابتدایی امسال در مجموع 817 هزار و 69 دستگاه خودرو تولید کرده اند که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال رشد 3.7 درصدی را تجربه کرده است.

این رشد چشمگیر در صنایع فلزی به معنای افزایش چشمگیر ورق فولادی در کشور خواهد بود. اینجا محل آغاز مسائل این صنعت در کشور است. با توجه به مازاد تولید فولاد در کشور هیچ کس توقع بروز کمبود در تامین انواع فولاد را ندارد، اما بررسی های ما نشان می دهد که در تولید برخی از انواع ورق های فولادی با مشکل روبرو هستیم.

تایید مشکل تولید ورق فولاد از سوی صمت

مهدی صادقی نیارکی معاون صنایع وزارت صمت بر مشکل کمبود ورق های فولادی را تاکید کرد و گفت: علی رغم تولید مازاد فولاد در کشور با مشکل در تامین ورق روبرو بوده و در بیلت ها با 8 تا 10 میلیون تن مازاد تولید روبرو هستیم، اما در ورق های فولادی با مشکل کمبود روبرویم. نسبت به پروانه های صادره و رشد تولیدی که در لوازم خانگی و خودرو داریم با کمبود ورق روبرو شده ایم. با توجه به تقاضایی که در حوزه ورق های فولادی وجود دارد باید میزان عرضه آن بسیار کنترل شده و مرتب باشد تا تولید کننده ها هم بتوانند برای تولید برنامه ریزی کنند.

او با اشاره به تاثیرات شیوه نامه مدیریت صنعت فولاد گفت: باید تمام فولاد تولیدی کشور وارد بورس شده و تمام زنجیره فرآوری و استفاده از آن روی سامانه جامع تجارت ثبت شود. در صورت تحقق این فرآیند امکان بروز فساد و عرضه خارج از شبکه به حداقل می رسد. یا باید بازار را رها کنیم یا باید با کنترل عرضه و تقاضا قیمت ها را متعادل تر نگه داریم. خودرو و لوازم خانگی با توجه به حساسیت زیادی که دارند باید به طور مداوم مورد بررسی قرار بگیرند.

ریشه بروز این کمبودها، محل بروز اختلافات بخش های مختلف این حوزه است. فعالان بخش فولاد میزان تولید ورق را کافی و ریشه مسائل را اختلال در شبکه توزیع ورق و دلالی های بازار در این حوزه می دانند، اما مسئولان دولتی و صنعتی باور دارند که کمبود های موجود در تولید انواع ورق باعث بروز چنین مسائلی شده است.

وجیه الله جعفری رئیس جدید هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ایمیدرو، درباره کمبود ورق فولادی گفت: بخش عمده ای از ورق تولیدی کشورمان مربوط به فولاد مبارکه است به طوری که برخی فولاد مبارکه را تنها تولید کننده ورق فولادی در کشور می دانند و تولیدات این شرکت کفاف نیاز صنایع کشور را نمی دهد.

او با تاکید بر طرح های جدیدی که در این حوزه به زودی افتتاح می شود اظهار داشت: حدود 3 طرح در تولید ورق فولادی در حال تکمیل برای افتتاح داریم که امیدوار هستیم با به کارگیری آن ها این مشکل به حداقل میزان خود برسد. طرح های تولید ورق فولادی حدود یک سال تا یک سال و نیم آینده به بهره برداری خواهد رسید.

اما یک سال و نیم کمبود ورق می تواند به معنای یک سال و نیم توقف برای صنایع بزرگ فلزی در کشور باشد. کمبود ورق برای مدت زمانی به این میزان طولانی ممکن فرایند رشد و توسعه این شرکت ها را که در سال گذشته ایجاد شد. کمبودی که ریشه در برنامه ریزی نادرست داشته و می تواند طبعات زیادی برای شرکت ها به همراه داشته باشد. با تمام این شرایط فعالان حوزه فولاد میزان تولید این محصول را به اندازه میزان نیاز کشور می دانند.

امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران، درباره کمبود ورق فولادی و مسائل صنعتگران این حوزه اظهار کرد: مشکل از نظام توزیع است. میزان تولید و توزیع امسال و سال گذشته را که مقایسه کنید متوجه خواهید شد که تولید کفاف کشور را میدهد، اما نظام توزیع ایراد دارد.

او ادامه داد: جمع شبکه توزیع مشکل دارد. برای هر مسئله ای که در کشور ایجاد میشود یک دستورالعملی ارائه میکنیم و برای مشکل بعدی دستورالعمل متناقضی ارائه می کنیم و نتیجه آن مسائل امروز است. در تولید ورق هر ساله افزایش داشتیم و به نظر می رسد نظام توزیع نمی تواند همپای آن حرکت کند. تولید به اندازه نیاز کشور وجود دارد، اما مسائل نظام تولید و احتکار هایی که در برخی موارد صورت میگیرد برای مصرف کننده دردسر ساز می شود.

بازار سیاه فولاد بهشت دلالان!

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران شرح داد: از طرفی حاشیه بازاری برای ورق فولادی به وجود آمده است که نتیجه آن سود آوری برای نظام دلالی است. این حاشیه بازار نه به جیب مصرف کننده ها رفته و نه سر از بخش تولید در میآورد بلکه عد های دلال از این سود بهره گیری خواهند کرد.

کشمکش ها بین فولادی ها و صنعتی ها پابرجاست، اما ریشه مسائل در هر چیزی که باشد، آسیب آن به جان تولیدکنندگان صنعتی خواهد افتاد و کمبود ورق فولادی می تواند باعث بروز کمبود در تولیدات مهمی مثل خودرو و لوازم ختنگی شود. چه پای دلالان در میان باشد و چه تولیدات ورق کفاف صنایع کشور را ندهد ادامه دار شدن فرایند این مسائل می تواند دردسر های زیادی را برای بازار و کارخانجات این حوزه به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 922

به "بازار سیاه فولاد بهشت دلالان! ، ورق فولادی به دست صنعتگران نمی رسد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سیاه فولاد بهشت دلالان! ، ورق فولادی به دست صنعتگران نمی رسد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید