آنالیز غزل سبک عراقی در قیمت عشق

به گزارش تور ارمنستان، کتاب قیمت عشقگزینه غزل سبک عراقی را مورد مطالعه و آنالیز قرار داده و اشعار شاعران برجسته ای همچون حافظ و سعدی را در این سبک به نمایش می گذارد.

آنالیز غزل سبک عراقی در قیمت عشق

به گزارش خبرنگار ،کتاب قیمت عشق گزینه غزل سبک عراقی به قلم مرتضی نوربخش، غزل سبک عراقی را مورد مطالعه و آنالیز قرار داده و اشعار شاعران برجسته ای همچون حافظ و سعدی را در این سبک به نمایش می گذارد.

در قرن هفتم و هشتم، شاعران برجسته ای مانند سعدی و حافظ تغییر و تحولی در غزل فارسی ایجاد کردند که تا به امروز نیز بعد از گذشت قرن ها، آثار این دو شاعر همچنان مبنای زیبایی شناسی برای اهل تحقیق محسوب می شوند. سعدی با غزل های عاشقانه و لحنی صمیمی و خواجه حافظ شیرازی، با غزل های عارفانه که هر دو آن ها در صندلی خود منزلتی رفیع و مثال زدنی دارند.

حافظ و سعدی از سرآمدان سبک عراقی هستند، به عبارت دیگر غزل سبک عراقی با سعدی و حافظ به کمال رسیده و پس از آن از شاعرانی، چون خواجوی کرمانی، فخرالدین عراقی، مولوی، عطار نیشابوری و ... گذر نموده، در نهایت در قرن نهم به سرازیری افتاده و به عبدالرحمان جامی ختم شده است.

اما ویژگی سبکی در نام گذاری سبک ها چیست؟ چرا گفته می گردد سبک خراسانی، عراقی یا هندی و ...؟ در پاسخ به این سؤال باید به دوره های شعر فارسی برگردید و به آنالیز عواملی بپردازید که مهم ترین آن ها اول زبان شعر است و دوم مکانی که شاعران از آن جا برخاسته اند و سوم قالبی است که ویژگی سبکی با آن شناخته می گردد.

برای مثال، قالبی که سبک خراسانی با آن شکل گرفته قصیده است، اگرچه قالب مثنوی و رباعی نیز در دورۀ شعر خراسانی رواج داشته و عظیم ترین اثر حماسی زبان فارسی است که شناسنامۀ ملی ایرانیان محسوب می گردد و در قالب مثنوی و به قلم حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در این دوره خلق شده است.

دربارۀ سبک عراقی هم همین عوامل مصداق دارند. شاعرانی که موجد سبک عراقی هستند، در ناحیۀ دیگری از ایران، یعنی عراق عجم با زبانی لطیف برخاسته اند. به طور طبیعی قالب مشخص کنندۀ سبک در این دوره غزل است.

در بخشی از کتاب قیمت عشق می خوانیم:

ای دل اگر عاشقی، در پی دلدار باش

بر در دل روز و شب منتظر یار باش

دلبر تو دائماً بر در دل حاضر است

روزن دل برگشا، حاضر و هشیار باش

دیدۀ جان روی او گرچه ببیند عیان

در طلب روی او روی به دیوار باش

ناحیت دل گرفت لشکر غوغای نفس

پس تو اگر عاشقی، عاقل و بیدار باش

نیست کس آگه که یار کی بنماید جمال

لیک تو باری به نقد ساختۀ کار باش

در ره او هر چه هست با دل و جان وقف کن

تو به یکی زنده ای، از همه بیزار باش

گر دل و جان تو را درد بقا آرزوست

دم مزن و در فنا همدم عطار باش

لازم به ذکر است کتاب قیمت عشق نوشته مرتضی نوربخش از سوی نشر سوره مهر راهی بازار کتاب شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 545

به "آنالیز غزل سبک عراقی در قیمت عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز غزل سبک عراقی در قیمت عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید