زنان و یائسگی؛ نشانه ها و کنترل عوارض

به گزارش تور ارمنستان، زنان پیش از دچار شدن به یائسگی ممکن است با مرحله ای رو به رو شوند که پیش یائسگی خوانده می شود. کسانی که وارد مرحله پیش یائسگی می شوند ممکن است چهار یا پنج سال عارضه هایی شبیه موارد فوق داشته باشند.

زنان و یائسگی؛ نشانه ها و کنترل عوارض

یائسگی عارضه ای است که بیشتر زنان در جریان فرایند افزایش طبیعی سن تجربه می کنند. 18 اکتبر روز جهانی یائسگی نامیده شده که به منظور آگاهی دادن به اثرات این عارضه در زندگی روزمره زنان در سراسر جهان مورد توجه قرار می گیرد.

هر آنچه درباره عارضه یائسگی باید بدانید در ادامه آمده است.

یائسگی چیست و چرا ایجاد می شود؟

یائسگی فرایندی طبیعی است که با متوقف شدن عادت ماهانه زنان و عدم توانایی آنان در باردار شدن طبیعی ظاهر می شود. به گفته مؤسسه سلامت زنان، بازوی پزشکی انجمن یائسگی بریتانیا فرآیند یائسگی زمانی رخ می دهد که بدن زن شروع به انجام تغییرات در میزان هورمون می کند.

این مؤسسه توضیح می دهد: در طول سال های باروری زنان، توانایی آنان در تخمک گذاری ماهانه به سه هورمون تولیدمثل (اوسترادیول، اوسترون و اوستریول) بستگی دارد، که در مجموع به آن ها استروژن می گویند.

با بالا رفتن سن در زنان، ذخیره تخمک آن ها در تخمدان کاهش یافته و توانایی آن ها در باروری تقلیل می رود. در این زمان است که بدن استروژن کمتری تولید کرده و رفتاری متفاوت خواهد داشت.

سازمان بهداشت ملی می افزاید: هیچ دلیل روشنی برای یائسگی زودهنگام برخی زنان پیدا نشده است.

یائسگی همچنین می تواند پس از درمان های مختلف پزشکی نیز ظاهر شود، از جمله جراحی اوفورکتومی (که طی آن یک یا هر دو تخمدان برداشته می شود)، شیمی درمانی، رادیوتراپی و درمان های مرتبط با سرطان پستان.

یائسگی در چه سنی پدید می آید؟

یائسگی معمولا بین سنین 45 سال و 55 سال در زنان ظاهر می شود. سن میانگین یائسگی در بریتانیا 51 سالگی است. به گفته کالج سلطنتی بیماری های زنانه و زایمان، اگر زنی قبل از 40 سالگی با یائسگی روبرو شود، به آن یائسگی زودهنگام می گویند.

تقریبا از هر 100 زن یک نفر دچار یائسگی زودهنگام می شود.

علائم یائسگی چیست؟

به گزارش کالج سلطنتی، گرچه علائم یائسگی در عرض چند ماه بروز می کنند، ولی زمانی می گویند که زن دچار یائسگی شده که در طول 12 ماه پریود نداشته باشد.

علائم یائسگی برای تمام زنان یکسان نیست، ولی نشانه های آن به طور مشترک عبارتند از:

- احساس داغی و گرمای شدید

- بی خوابی

- خشکی واژن

- کاهش تمایل جنسی

- خلق پایین

- اضطراب

- تعریق شبانه

- ناراحتی هنگام رابطه

- عدم تمرکز

- فراموشی

7 نکته درباره بهداشت بانوان که باید بدانید

چند راه چاره برای کاهش وزن زنان در 40 سالگی

هرآنچه باید درباره یائسگی بدانید

به گفته کالج سلطنتی، زنان پیش از دچار شدن به یائسگی ممکن است با مرحله ای رو به رو شوند که پیش یائسگی خوانده می شود. کسانی که وارد مرحله پیش یائسگی می شوند ممکن است چهار یا پنج سال عارضه هایی شبیه موارد فوق داشته باشند.

سازمان ملی بهداشت می گوید علائم یائسگی می تواند از زمان آخرین پریود زن تا چهار سال دوام داشته باشد و برای برخی ممکن است حتی طولانی تر شود.

راه خلاصی از این عارضه ها چیست؟

اگر زنی که دچار یائسگی شده از عوارض شدید آن رنج می برد، ممکن است پزشک درمان هورمون جایگزین را برای وی در پیش بگیرد، (اچ آر تی).

در این شیوه درمانی، هورمون استروژن به صورت قرص، چسب روپوستی، ژل و کاشت، تأمین شده و به کاهش عوارض کمک می کند. در سپتامبر 2019 گزارش شد که برخی زنانی که گرفتار کمبود درمان اچ آر تی شدند، با مسائل جدی روانی روبرو شده بودند.

در ماه می سال جاری، گزارش شد که به علت تقاضای بالای درمان اچ آر تی در طول دوره همه گیری ویروس کرونا، زنان یائسه ممکن است از این درمان محروم شوند.

زنانی که گرفتار یائسگی شده باشند ممکن است نیاز به مشاوره روان شناسی پیدا کنند. در صورت خشکی واژن، کرم، روغن یا مرطوب کننده استروژن برای آن ها تجویز خواهد شد.

پزشک همچنین ممکن است برای کاهش عوارض یائسگی، تغییر در سبک زندگی را برای بیمار تجویز کند، از جمله تغییر رژیم غذایی و ورزش روزانه.

در صورت عدم بهبودی عوارض یائسگی، لازم است به پزشک متخصص یائسگی مراجعه شود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 669

به "زنان و یائسگی؛ نشانه ها و کنترل عوارض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان و یائسگی؛ نشانه ها و کنترل عوارض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید