سم پاشی هوایی چاره مقابله با پروانه های دم قهوه ای طارم است

به گزارش تور ارمنستان، خبرنگاران/قزوین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: برای مقابله با پروانه های دم قهوه ای همکاران ما به صورت دستی سم پاشی را انجام می دهند کسانی که اکثراً دارای مدرک فوق لیسانس و دکترا هستند، سازمان جهاد کشاورزی نیز در این حوزه با ما همکاری می کند اما واقعیت این است که مقداری که ما می توانیم انجام دهیم به بیش از 50 هکتار نمی رسد و باید حتماً از سم پاشی هوایی استفاده کنیم و برای این امر نیازمند منابع استانی هستیم.

سم پاشی هوایی چاره مقابله با پروانه های دم قهوه ای طارم است

علیرضا قاسم زاده در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران که امروز 15 اردیبهشت ماه در سالن جلسات ساختمان مدیریت بحران برگزار گشت، تأکید کرد: از سال 88 مسئولیت جنگل ها را بر عهده دارم و در این مدت هرسال با طغیان پروانه های دم قهوه ای روبه رو بودیم، معمولاً حمله به صورت لکه ای بود و از 5 هکتار تا 20 هکتار موردحمله قرار می گرفت و سرما از طغیان این پروانه ها جلوگیری می کرد، اما در سال گذشته سرما نداشتیم و حمله پروانه ها بیش ازاندازه است به طوری که تمام منطقه در معرض خطر قرار گرفته است.

وی افزود: اطلاع رسانی در خصوص پروانه های دم قهوه ای درگذشته انجام شده است، سال گذشته ما به استانداری اطلاع داده بودیم چراکه ابتدا لاروها می نشیند سپس به پروانه تبدیل می شوند و دوباره لارو می شود، صرفاً در زمان خاصی می شود به آنها حمله کرد که آنها لارو باشند.

قاسم زاده بیان نمود: 27 اسفند ما به استانداری اطلاع دادیم که این اتفاق افتاده است و میزان اعتبار موردنیاز برای مقابله با این تعداد را مطرح کردیم اما اتفاقی نیفتاد، همچنین 2 ماه است که به دنبال اخذ مجوز پرواز هستیم اما کسی با ما همکاری نکرده است، برای پرواز هرگونه پهپاد نیاز به مجوز داریم از طرفی منطقه بسیار وسیع و کوهستانی است نیست و خدمات هواپیمایی و پهپادها نیز امکان پرواز ندارند ما نیز با پیمانکاری قرارداد بستیم اما مجوز پرواز صادر نشده است.

وی اظهار کرد: روز گذشته همکاران ما به صورت دستی سم پاشی را انجام دادند همکارانی که اکثراً دارای مدرک فوق لیسانس و دکترا هستند، سازمان جهاد کشاورزی نیز در این حوزه با ما همکاری می کند اما واقعیت این است که مقداری که ما می توانیم انجام دهیم به بیش از 50 هکتار نمی رسد و باید حتماً از سم پاشی هوایی استفاده کنیم و برای این امر نیازمند منابع استانی هستیم.

برای حفظ طارم پول می خواهیم نه سَم

فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز در این جلسه شرح داد: ما برای مبارزه با ملخ های نیاز به اعتبار داریم در حال حاضر به دلیل نبود اعتبار لازم برای مقابله با حمله ملخ ها به منطقه طارم تمام کارشناسان، کارشناسان ارشد و دکترای جهاد کشاورزی سم پاش به دست در حال مبارزه با ملخ هستند.

وی افزود: عدم تخصیص اعتبار به مبارزه با ملخ ها در حالی است که در استان قزوین برای مواردی که اهمیت چندانی ندارند اعتبار تعریف شده است بااین حال علی رغم اینکه تعداد کارشناسان و پرسنل ما کم است تلاش می کنیم که به صورت دستی با ملخ ها مبارزه کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: در سال جاری برای دریافت سم از سازمان نباتات کشور بسیار پیگیری کردیم چراکه آنها معتقدند سم باید از استان تأمین شود ولی در استان وجود ندارد، انگشت اتهام همه به سمت جهاد کشاورزی است و کسی نمی گوید ما اعتباری ندادیم تا جهاد کشاورزی بتواند مقابله کند.

وی یادآور شد: عملاً هیچ اتفاق مثبتی در استان رخ نداده و اعتباری به ما اختصاص پیدا نکرده است، من به همراه 12 نفر از همکارانم به منطقه رفتیم و تا زانو در ملخ ها هستیم، ماشین و امکانات گذاشتیم تا به صورت دستی سم پاشی را انجام دهند این در حالی است که سایر استان ها پیمانکار دارند و کارشناسان خودشان سم پاشی را انجام نمی دهند.

خمسه تأکید کرد: ما قادر نیستیم که پیمانکار بگیریم چراکه اعتبار نداریم، سال جاری 17 هزار هکتار سم پاشی انجام داده ایم و همکاران ما از اسفندماه مشغول به این کار هستند، برای تأمین اعتبار این بخش از اعتبارات بخش های دیگر هزینه کردیم و درخواست دارم که برای رسیدگی به شرایط اسفناک طارم اعتباری در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: استان گیلان با بی مسئولیتی کامل با این مسئله برخورد می کند و به هیچ وجه سم پاشی را به خوبی انجام نمی دهد، تنها کاری که انجام شده این است که ملخ های پروازی رودبار را به سمت لوشان هدایت کرده، ملخ ها نیز به باغات ما حمله کردند به طوری که آسمان لوشان کاملاً سیاه شده است؛ هرچقدر ما در استان قزوین تلاش کنیم اگر همکاری استان گیلان وجود نداشته باشد اتفاق مثبتی نمی افتد از استانداری می خواهیم که این موضوع را به صورت جدی پیگیری کند و با رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان برخورد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تأکید کرد: سه ماه است که مبارزه با ملخ ها را شروع کردیم اما نتیجه مثبتی نگرفتیم، جنگل بلوط نیز ازنظر اقلیمی دچار مسائل است و پروانه دم قهوه ای برگ خوار به آن حمله کرده است، هرسال این اتفاق می افتاد اما سال جاری تعداد بیشتری از پروانه ها و هجومی تر حمله کرده اند، با توجه به اینکه جنگل بلوط طارم خوب و متراکم است باید فکری بیندیشیم که از بین نرود.

وی گفت: 3000 لیتر سم داریم درواقع به سم نیازی نداریم در حال حاضر پول می خواهیم که به واسطه آن با پیمانکار قرارداد ببندیم، این پول باید از داخل استان تأمین شود چراکه ما همه اعتبارمان را در طارم هزینه کردیم و اعتبار دیگری نداریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1049

به "سم پاشی هوایی چاره مقابله با پروانه های دم قهوه ای طارم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سم پاشی هوایی چاره مقابله با پروانه های دم قهوه ای طارم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید