فجر موسیقی36 امروز کلید می خورد، زنگ ها برای که به صدا درمی آید؟

به گزارش تور ارمنستان، سی وششمین جشنواره موسیقی فجر از سه شنبه 28 بهمن در قالب یک رویداد مجازی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد رویدادی که می تواند یکی از کم رمق ترین جشنواره های فجر در دوره های اخیر به حساب آید.

فجر موسیقی36 امروز کلید می خورد، زنگ ها برای که به صدا درمی آید؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، اجرا های مجازی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در حالی از ساعت 17 امروز سه شنبه بیست و هشتم بهمن ماه شروع می شود که این رویداد با تصمیم شورای سیاستگذاری آن قرار است به دلیل قرار دریافت در شرایط کرونایی، این دوره به شکل کاملاً مجازی برگزار شود.

رویدادی که با توجه به جدولی که از سوی ستاد برگزاری منتشر شده به غیر از موارد استثنا، نشان دهنده اجرا هایی کم و بیش متوسط است که می تواند پس از برگزاری این رویداد مجازی با آگاهی و بینش بیشتری مورد قضاوت قرار گیرند.

امروز سه شنبه در ساعت 17 گروه ایستم - خراسان / کرمانجی با هنرمندی مهرداد باغچقی و شاهین علیزاده، ساعت 18:30 سوئیت برای قیچک و قانون و کوئینتت زهی رسپینا به سرپرستی بهزاد عبدی، ساعت 20 دوئت ویلا مادلنا از کشور اتریش، ساعت 21:30 کوارتت زهی نماد با هنرمندی ستاره بهشتی و ساعت 23 گروه ژاو با هنرمندی امیرناصر رنجبر و نوید نوروزی شروع سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر خواهند بود.

اگرچه شرایط کرونایی این روز ها و حفظ سلامتی مخاطبان و هنرمندان می تواند یکی از مهم ترین، منطقی ترین و عقلانی ترین دلایل برای برگزاری مجازی رویداد ملی و مهمی، چون جشنواره موسیقی فجر باشد، اما بهتر این بود که با قرار دریافت در این ساختار اجرایی، گروه ها و هنرمندانی برای شرکت در جشنواره دعوت می شدند که از شرایط مطلوب تری به لحاظ جذب مخاطب برخوردار بودند.

اگرچه در همین جدول منتشر شده هنرمندان و گروه های ممتازی هم حضور دارند که می تواند به ارتقای کیفیت رویداد فجر یاری قابل توجهی کند، اما آنچه در این چارچوب می تواند مورد توجه قرار گیرد، مخاطب سنجی رویدادی است که در غیبت بخش پول ساز و تماشاگر پسندی، چون موسیقی پاپ می تواند به معیار مناسبی برای سنجش مخاطبان این جشنواره مهم تبدیل شود.

شرایطی که حتی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیغام روز گذشته خود به جشنواره موسیقی فجر نیز روی آن اذعان داشت و گفت: سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر؛ بانگِ بلندِ بیایید بیایید است؛ دعوتی دور و نزدیک که به سودای سلامتی هنرمندان و هنردوستان، متفاوت تر از هر دوره رقم می خورد. این فاصله، یادآور خدا گر ز حکمت ببند دری و این تقرّب، مصداقِ ز رحمت گشاید درِ دیگری ست که به تدبیر متولیان و به موهبت ساز و کار شبکه های ارتباطی، جمعیت مشتاق بیشتری از این ضیافت متنعم اند که امیدوارم این توان و توشه، به سلامت و سعادت هنرمندان و رضایت مخاطبان ختم شود. […]امید می رود به مشورت استادان و کارشناسان و هنرمندان و در همراهی همکارانم، چشم داشت ها و چرایی ها و چگونگی های جشنواره آنالیز شود و رهیافت ها و راه چاره های شایسته ای، در جهت معرفی سرمایه ثمین موسیقی کشور، تمهید شود.

با توجه به انتشار تیزر ها و ویدئو های یک دقیقه ای که از ضبط آثار شرکت نماینده در این دوره از جشنواره در فضای مجازی منتشر شده، به نظر می آید مخاطبان می توانند در انتظار کیفیت مطلوب دیداری و شنیداری کنسرت های اینترنتی جشنواره باشند، موضوعی که یکی از مهم ترین مباحث تکنیکی در برگزاری رویداد مجازی موسیقی فجر است.

اما یکی از مهم ترین نکاتی که در برپایی جشنواره موسیقی فجر در دوره سی و ششم می بایست به شدت مورد توجه ستاد برگزاری این رویداد ملی قرار گیرد، ارائه آمار دقیق مخاطبان کنسرت ها قبل و بعد از برگزاری اجرا های اینترنتی جشنواره است.

یک موضوع مهم که می تواند در صورت ورود به یک نگاه دقیق آماری مقدمه مناسبی برای شناسایی مخاطبان واقعی موسیقی خوب در چارچوب جشنواره موسیقی فجر باشد. این موضوع هم نکته ای نیست که نتوان از آن آمار دقیقی را ارائه داد. بدین معنی که براساس جستجو ها و پیگیری ها این امکان برای مدیران برگزاری جشنواره وجود دارد، که می توانند هم آمار مخاطبان در لحظه شروع کنسرت و هم آمار تماشاگران در لحظه سرانجامی کنسرت را احصا نموده و نسبت به انتشار آمار دقیق یک کنسرت اینترنتی در جشنواره اقدام نمایند.

مدیران ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر تا لحظه انتشار این خبر نسبت به نحوه احصای آمار تماشاگران جشنواره موسیقی فجر اطلاعیه رسمی را منتشر ننموده اند، اما به نظر می آید فارغ از اضافه شدن جایزه باربد، جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه که می تواند نقطه عطفی برای رویدادی، چون جشنواره موسیقی فجر بدون احتساب بعضی اظهارنظر های شخصی در دوره های گذشته باشد، موضوع اعلام آمار تماشاگران کنسرت ها به ویژه آمار تماشاگران و بینندگان در زمان سرانجام کنسرت باید از امروز در دستور کار قرار گیرد.

نکته ای که راه روشنی را در راستا برگزاری جشنواره موسیقی فجر ترسیم می نماید و شاید شرایطی را فراهم می آورد که بتوان به تاثیرگذاری مطلوبش در سال های آینده امیدوار بود. شرایطی که در این سال ها غیر از موارد استثنا رویداد مهمی، چون جشنواره موسیقی فجر را تبدیل به یک رویداد کم ثمر در عرصه موسیقی نموده است.

منبع: مهر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 905

به "فجر موسیقی36 امروز کلید می خورد، زنگ ها برای که به صدا درمی آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فجر موسیقی36 امروز کلید می خورد، زنگ ها برای که به صدا درمی آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید