پاسخ تحقیر آمیز صنعاء به پیشنهاد سازش سعودی ها

به گزارش تور ارمنستان، صنعاء در پاسخ به طرح پیشنهادی سازش ائتلاف سعودی که به واسطه مارتین گریفیتس ارائه شد، ضمن رد هرگونه مرتبط کردن پرونده بشردوستانه یمن به سایر پرونده ها، تصاویری تحقیرآمیز از شکست های ارتش سعودی در جازان منتشر کرد.

پاسخ تحقیر آمیز صنعاء به پیشنهاد سازش سعودی ها

به گزارش خبرنگاران، تقریبا همزمان با سفر مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن به صنعاء و پس از آن که منابع یمنی از تسلط ارتش و کمیته های مردمی یمن بر ده ها موضع در جنوب غرب عربستان سعودی خبر دادند، تصاویر این عملیات نیز منتشر شد. امری که به نوعی ارتش سعودی را که تلاش دارد خود را در منطقه یک ابرقدرت جلوه دهد، تحقیر می کرد.

پایگاه خبری YNP یمن در یادداشتی با اشاره به این سفر فرستاده سازمان ملل به یمن، نوشت:تنها چند ساعت پس از دیدار مارتین گریفتیسنماینده سازمان ملل در امور یمن با سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن حملات سیاسی و نظامی صنعاء علیه عربستان سعودی بالا گرفت. این در حال بود که برخی گزارش های بین الملل از پیشنهاد جدید سعودی ها به این جنبش خبر می دادند.

نویسنده در تحلیل دیدار رهبر انصارالله یمن با فرستاده سازمان ملل نوشت: عبدالملک الحوثی در این دیدار با گریفیتس صریح بود و تاکید کرد که کشورش با مرتبط کردن پرونده اوضاع انسانی با موضوعات نظامی یا سیاسی مخالف است. زیرا این حقی است که در کلیه ادیان و قوانین و عرف های بین المللی به انسان داده شده است. وی از این طریق موضع هیأت مذاکره کننده و حتی شورای عالی سیاسی در صنعاء را که این شرط را برای موفقیت هر اقدامی در راستا حل و فصل سیاسی معین کرده، را تقویت کرد.

به اعتقاد نویسنده، رهبر انصارالله در این دیدار تاکید کرد که نباید از اصل حقوق بشر غافل شد و صنعاء با مصالحه بر سر غذا، موجب تحقق طرح هایی که ماشین جنگ طی هفت سال نتوانسته آن را به نتیجه برساند، نمی شود. این معادله ای بود که سعودی ها به دنبال تغییر ریشه ای آن هستند و آتش بس در رأس اولویت های آن است تا از این طریق حضور خود در آخرین سنگرش در شمال یمن و به طور معین، مأرب را تقویت کند.

عبدالملک الحوثی در این دیدار با اشاره به ضعف سازمان ملل در قبال محاصره ظالمانه ائتلاف سعودی علیه یمن در بخشهای غذا، دارو و فرآورده های نفتی، از نحوه تعامل سازمان ملل با پرونده بشردوستانه یمن و چشم پوشی از شیوه تحریک آمیز ائتلاف عربی که به ملت یمن بر سر غذا و دارو فشار می آورد و به دنبال معامله بر سر سایر پرونده ها است، انتقاد کرد.

اوی تاکید کرد که تحت هر شرایطی این حق ملت یمن است که فرآورده های نفتی و خدمات و تسهیلات پزشکی و مواد غذایی در اختیار داشته باشد.محاصره، صرفا مجازاتی جمعی و اقدامی مخالف مصوبات بین المللی و موازین بشردوستانه است و با همه قوانین در تضاد است.

رهبر انصار الله یمن تلاش برای ارتباط قائل شدن میان این حقوق قانونی مستقل از سایر امور با پرونده ها دیگر را مصادره آشکار حداقل حق ملت یمن دانست و تاکید کرد که این معادله هرگز قابل قبول نیست.

در ادامه این یادداشت آمده است: صرف نظر از آن چه که در پشت صحنه [این دیدار] گذشت و پیشنهادهایی که گریفتیس حامل آن بود، همزمان با این سفر، صنعاء، تصاویری از عملیات هولناک خود در عمق خاک سعودی را منتشر کرد. داده های موجود بیانگر مخالفت صنعاء با سازش آشکار یا پنهان است. این امر کاملا در بیانیه گروه ها رسانه ای الاعلام الحربی یمن که از انتشار کلیپ های بیشتر از عملیات نظامی ارتش و کمیته های مردمی یمن در عمق خاک سعودی خبر داده، نمایان است.

نگارنده تاکید کرد: عملیاتی که تحقیر و توهینی برای ارتش سعودی که تلاش می کند خود را در منطقه ابرقدرت جلوه دهد، است. ارتشی که در جیزان دچار شکست ها و ناکامی هایی شده که پیشتر هیچ یک از ارتش های جهان، این چنین آن را تجربه نکرده اند. همزمان با آن، حملات هوایی علیه پایگاه های نظامی در جنوب سعودی نیز ادامه دارد.

نویسنده در ادامه به اظهارات عبدالملک العجری عضو هیأت مذاکره کننده انصارالله یمن و عضو دفتر سیاسی این جنبش استناد می کند که امکان حذف صنعاء در سایه تثبیت موجودیت آن با فداکاری های عظیم و گسترده اجرا شده را غیرممکن می داند و می گوید که اکنون صنعاء در مقایسه با دشمنانش در منطقه در موقعیتی قدرتمندتر واقع شده است و همین امر، تحمیل معادله سازش را غیرممکن می سازد. زیرا صنعاء بر ضرورت توقف تجاوز و محاصره یمن تاکید دارد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1087

به "پاسخ تحقیر آمیز صنعاء به پیشنهاد سازش سعودی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ تحقیر آمیز صنعاء به پیشنهاد سازش سعودی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید