چرا اقبال مردم برای خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری کمتر است؟

به گزارش تور ارمنستان، رشد بیمه های زندگی در بازار داخلی با موانع مختلفی روبرو است. برخی از آنها را می توان اقتضای زمانه دانست اما بخش دیگر آن برمی گردد به عدم توسعه فرهنگ بیمه زندگی در جامعه.

چرا اقبال مردم برای خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری کمتر است؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از اخبار پولی اقتصادی؛ ضعف بیمه های پایه وکاهش پوشش های خدماتی یکی از نگرانی های عمده بیمه گذاران به ویژه برای سالهای بازنشستگی است. با اینکه بیمه های عمر می توانند به خوبی این نگرانی ها را رفع کنند، اما چرا اقبال عمومی به این نوع بیمه ها همچنان از انتظارات کارشناسان این صنعت عقب تر است.

پاسخ جواد کاوسی راد، مدیر بیمه های عمر و سرمایه گذاری شرکت بیمه تجارت نو به این پرسش اینگونه است که؛

رشد بیمه های زندگی در بازار داخلی با موانع مختلفی روبرو است. برخی از آن ها را می توان اقتضای زمانه دانست اما بخش دیگر آن برمی شود به عدم توسعه فرهنگ بیمه زندگی در جامعه. به نظر می رسد رسانه ها، عوامل فروش و دیگر نهادهایی که باید نقش آفرینی می کردند به اندازه کافی در این حوزه فرهنگ بیمه ای به خصوص بیمه های زندگی را به مردم انتقال نداده اند.

البته به جز مقوله فرهنگ سازی عوامل اقتصادی و اجتماعی هم بی تاثیر نبوده اند. به طور مثال، طی دهه اخیر یا حتی پیش تر با نرخ های تورم دو رقمی در ساختار اقتصادی کشور روبرو بوده ایم. شرایط سخت اقتصادی باعث شده تا اندازه ای اقبال مردم به خرید بیمه زندگی کمترشود. به جای آنکه با خرید بیمه های زندگی، تدبیر و آینده نگری را مد نظر قرار دهند، به رفع نیازهای اساسی و روزمره خودشان مشغول هستند.

به گفته کاوسی راد، بیمه های زندگی تنوع زیادی داشته و در شرکت های بیمه ای رشته های مختلفی در این حوزه وجود دارد. اما به صورت کلی بیمه زندگی دو دسته افراد را دربر می گیرد. نخست کسانی که مایل هستند از خدمات بیمه ای برای مقابله با خطرات آینده و پیشامدهای ناگوار برای خانواده و یا بازماندگان استفاده کنند، این گروه می توانند از پوشش های بیمه ای بهره مند شوند و این سوق علاقه به سمت خرید خدمات بیشتر باعث می شود که هزینه کمتری بپردازند. اما گروه دوم افرادی هستند که تمایل به بیمه های عمر جهت سرمایه گذاری دارند. این گروه با توجه به شرایط درآمدی خود مبلغی برای حق بیمه می پردازند که بعد از گذشت چندین سال، مطمئنا نتیجه مطلوبی از این سرمایه گذاری عایدشان خواهدشد.

مدیربیمه های زندگی شرکت بیمه تجارت نو شرح داد، رسالت اصلی این بیمه نامه ارائه خدمات و پوشش های بیمه ای است. اما در سال های گذشته این بخش کمرنگ تر به جامعه معرفی و در مقابل بیشتر حوزه سرمایه گذاری آن برجسته شده، از این رو خدمات بیمه زندگی را مردم بیشتر با حوزه سرمایه گذاری می شناسند. هرچند در طرح جامع بیمه زندگی عنوانی از سرمایه گذاری نیست، ولی اغلب در کشور به نام عمر و سرمایه گذاری شناخته شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 697

به "چرا اقبال مردم برای خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری کمتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اقبال مردم برای خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری کمتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید