درخت پول ، با پرورش این میوه استوایی پول درو کنید

به گزارش تور ارمنستان، همواره در فکر این بود که بعد از بازنشستگی به کاری که خیلی به آن علاقه داشت بپردازد. کشاورزی در زمین های سرسبز شمال، جایی که زادگاهش بود و شغل آبا و اجدادی اش به حساب می آمد، یکی از آرزوهای او شده بود و بالاخره هم به آرزویش رسید.

درخت پول ، با پرورش این میوه استوایی پول درو کنید

به گزارش خبرنگاران، حالا میرنیا در مزرعه کوچک خود نهال های گوناگونی پرورش می دهد که یکی از آن ها گیلاس سورینام است. این نوع گیلاس یک میوه گرمسیری است که بذر آن چند سالی است وارد ایران شده. تکثیر این میوه کار چندان سختی نیست و سود خوبی هم دارد.

کار کردن در مزرعه را از صفر شروع کردم اما الان به جایی رسیده ام که از سوی جهادکشاورزی استان مازندران، لقب کارآفرین کسب نموده ام. پدرم، پدربزرگم و عموهایم همگی کشاورز بودند. از بچگی در زمین های کشت مرکبات یا در شالیکاری ها، بزرگ شده بودم و عاشق کار کشاورزی بودم. اما پدرم همواره آرزو داشت من درس بخوانم و با تحصیلات عالیه برای خودم کاری راه بیندازم و کسب عایدی کنم.

برای همین، تمام کوششش را می کرد تا موقعیت مناسبی برای ادامه تحصیل من فراهم کند. بالاخره هم زحمات پدرم بی ثمر نماند و من توانستم با کسب مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی در دانشگاه بابل مشغول کار و تدریس شوم.

میرنیا سال های بسیاری را در دانشگاه گذراند اما همواره به فکر این بود که بعداز بازنشستگی فرصتی برای بازگشت به شغل مورد علاقه اش پیدا کند: وقتی بازنشسته شدم تصمیم گرفتم کشاورزی کنم و کارم را در یک زمین پنج هزار متری شروع کردم.

کار در زمین مرکبات

حدود شش سال پیش بود که مهندس میرنیا کار کشاورزی را در یک زمین بایر در نزدیکی شهر بابل شروع کرد. او در خصوص شروع کارش می گوید: زمینی که برای کار کردن انتخاب کردم زیر کشت نبود و همین مسئله کار من را کمی سخت می کرد. می دانستم که در آن منطقه کشت مرکبات بیشتر از هر چیز دیگری جواب می دهد. برای همین بعد از مدت زمانی که صرف آماده سازی زمین کردم، تعدادی نهال مرکبات خریدم و کار کاشت را شروع کردم.

یکی دو سال که از کاشت مرکبات گذشت، محصول خوبی نصیب مهندس میرنیا شد. بعد از آن به فکر این افتاد که در کنار مرکبات محصولات دیگری هم در زمین کشاورزی خود کشت کند.

این قدر به کار کشاورزی عشق داشتم که دلم می خواست وقت بیشتری را در زمین کشاورزی سپری کنم. مطالعات زیادی در خصوص انواع گیاهانی را که امکان کشت در آب و هوای محل زمین کشاورزی ما داشت انجام دادم و تصمیم گرفتم که گیاهان زینتی و دارویی را هم در کنار مرکبات کشت کنم.

پرورش گیاهان خاص و زیبا به من روحیه و انرژی می داد. برای همین هم با جدیت به فکر کشت این نوع گیاهان افتادم. این گیاهان هم ظاهر جالبی داشتند، هم بسیار نو بودند و هم احساس من این بود که مردم به خوبی از آن استقبال خواهند کرد و این نوع میوه ها رفته رفته جای خودش را در بازار پیدا خواهند کرد.

گیلاس سورینام چیست؟

همان زمان که میرنیا در فکر پرورش گیاهان دارویی و زینتی بود خیلی اتفاقی به وسیله یکی از دوستانش با میوه ای به نام گیلاس سورینام آشنا شد.

یک روز برای مشورت با یکی از دوستانم در خصوص کاشت انواع گیاهان زینتی و دارویی به محل زندگی او یعنی نوشهر رفته بودم. دوستم در این زمینه تخصص داشت و او هم مثل من به این کار علاقه مند بود و سال ها بود که پرورش گیاهان زیادی را تجربه نموده بود.

آن روز من و دوستم در خصوص خیلی از گیاهان حرف زدیم. تا این که یکدفعه یادش افتاد بذر گیاهی به نام گیلاس سورینام را از کسی هدیه گرفته است اما خودش هم نمی دانست این گیاه چیست و شرایط پرورش آن چطور است. خلاصه تصمیم گرفتیم در خصوص آن تحقیق کنیم تا شاید بتوانیم آن را در زمین های خودمان هم تکثیر کنیم.

اولین برداشت

میرنیا در اولین تحقیقات خود در خصوص گیلاس سورینام متوجه شد این گیاه یک میوه استوایی است. او در خصوص خصوصیات گیاه می گوید: گیلاس سورینام یک میوه استوایی است که این روزها در فروشگاه ها مشتریان زیادی دارد.

اولین چیزی که من به آن فکر کردم این بود که این گیاه شرایط آب و هوایی استوایی را می طلبد در حالی که شرایط شمال ایران خیلی متفاوت با استواست. با این وجود من از کاشت بذر آن صرف نظر نکردم چرا که عقیده دارم با مراقبت ویژه از هر بذری می توانیم آن را بارور کنیم حتی اگر موقعیت جغرافیایی خیلی مناسب نباشد. کار کشاورزی بیشتر از هر چیز دیگری نیاز به صبوری و تحمل دارد. با تحمل مسائل است که می توانید تجربه کسب کنید و در کارتان پیروز باشید.

به این ترتیب میرنیا اولین بذر گیلاس سورینام را کاشت و همان طور که خودش فکر می کرد توانست با مراقبت ویژه این گیاه را پرورش دهد و برداشت کند.

برای کشت گیلاس سورینام چه کنیم؟

آقای میرنیا عقیده دارد حداقل فضایی که برای کشت گیلاس سورینام نیاز دارید یک باغچه 14 متری است. این را از یکی از مقاله هایی که در خصوص پرورش گیلاس سورینام خوانده بودم یاد گرفتم.

هر چند درختچه های گیلاس قبل از این که ریشه آن مستحکم گردد در گلدان های کوچک جای می گیرد اما بعد از این که از هر گیاه دو یا سه بار برداشت انجام شد دیگر نمی توان آن را در گلدان نگهداری کرد و باید به خاک باغچه منتقل گردد.

کسانی که برای اولین بار می خواهند این گیاه را بکارند می توانند بذر آن را از کسانی که گیاه را قبلا پرورش داده اند خریداری نمایند، یا کسی را پیدا نمایند که نهال آماده گیاه را به آن ها بفروشد تا استرس تبدیل بذر به نهال را نداشته باشند.

پرورش این گیاه سرمایه اولیه چندانی لازم ندارد. می توانید نهال و کود لازم برای شروع را تهیه و در هر دو متر مربع مقدمات کاشت یک نهال را فراهم کنید.

به این ترتیب با فرض این که در فضایی 14 متر مربعی، هفت نهال خواهید داشت در فصل برداشت محصول می توانید به سودی معادل دو برابر سرمایه اولیه خود برسید.

علت این که توصیه می گردد فضای شما زیر 14 متر مربع نباشد این است که در اندازه کمتر از هفت نهال، محصول به دست آمده قابل توجه نخواهد بود. به این اندازه نه سود مناسبی خواهید داشت نه محصولی که به دست می آورید خیلی به چشم تان می آید هم همین مسئله ممکن است انگیزه تان را کم کند. پس برترین پیشنهاد شروع از 14 متر است.

آب و هوای نیمه گرمسیری بسازید

هر چند گیلاس سورینام به گیاه استوایی معروف است اما در واقع در آب و هوای نیمه گرمسیری این گیاه به خوبی رشد خواهد نمود. در دسته بندی آب و هوایی گیاهان، قاعدتا این گیاه نباید در هوای بابل رشد کند اما ما با کیسه کشیدن روی گیاه و دور کردن آن از رطوبت، شرایط مناسب را برای گیاه فراهم نموده ایم.

اگر کسی بخواهد در گلخانه این گیلاس را پرورش دهد کارش راحت تر خواهد بود و در شرایط مساعدتری می تواند شرایط آب و هوایی مناسب را برای گیاه فراهم کند. در هر حال گاهی در زمان بارش شدید باران، در شرایط خاص ممکن است اندازه زیادی از گیلاس ها از بین برود و به ثمر ننشیند و شما به محصولی که مد نظرتان است نرسید.

به گفته مهندس میرنیا به غیر از شرایط آب و هوایی برای گیلاس سورینام، گیاه مراقبت خاص دیگری نیاز ندارد. خاک حاصلخیز و کودهایی که برای مرکبات به کار می رود برای پرورش گیاه کافی است. در کل این گیاه کشت راحتی دارد، علتش هم این است که آفت خاصی آن را تهدید نمی کند.

استفاده از یک آفت کش ضعیف که برای درختان مرکبات به کار می رود می تواند سلامت گیاه را تضمین کند و کسی که قصد برداشت آن را دارد، مطمئن باشد در خاتمه دوره می تواند سود خوبی کسب کند، در حالیکه کشت گیاه زحمت و دردسر خاصی هم ندارد.

فروش محصول

استفاده از میوه های خاص استوایی این روزها در بین خانواده و برای مهمانی ها رواج زیادی پیدا نموده است. اما مسئله قابل توجه این است که بعد از رسیدن این میوه ها، شما تنها یک هفته فرصت دارید این میوه را بچینید و به دست مصرف نماینده برسانید. بسیاری از هایپرمارکت ها و میوه فروشی های مدرن که میوه های بسته بندی شده می فروشند مشتری این محصول هستند.

میرنیا در این خصوص می گوید: وقتی زمان رسیدن و چیدن میوه نزدیک می گردد شما باید در فکر فروش آن به مصرف نماینده ها باشید. نگهداری این میوه در انبار کار ساده ای نیست و ممکن است به سرعت خراب گردد و آسیب ببیند. مورد بعدی توجه به شکل و نوع بسته بندی محصول است.

به علت این که این میوه خیلی ظریف است برای جلوگیری از له شدن آن می توانید آن را در بسته بندی های سلفون زده در ظروف یک بار مصرف بفروشید، البته اگر حجم میوه بالا باشد طبیعتا برای این کار نیاز به کارگر دارید. گاهی هم واسطه هایی در این کار وجود دارند که میوه شما را سردرختی خریداری می نمایند و خودشان مسئول چیدن و بسته بندی و فروش آن به مشتری می باشند. همه این ها بستگی به حجم کار شما و بازار یابی تان در این کار دارد.

کسب عنوان کارآفرین

میرنیا در این سال ها که توانسته کشاورزی خود را توسعه دهد کارگران زیادی هم به دلایل مختلف استخدام نموده است همین مسئله یکی از دلایلی است که باعث شده او لقب کارآفرین نمونه را از سوی جهادکشاورزی استان کسب کند.

آقای میرنیا می گوید: درصد بالای بهره برداری از درختان و بالا بودن کیفیت محصول و بعلاوه ایجاد اشتغال برای تعداد قابل توجهی از کارگران از جمله پارامترهایی است که باعث شد لقب کارآفرین به من داده گردد. هر فردی با کوشش می تواند به یک کارآفرین با تجربه تبدیل گردد.

معاف از مالیات

یکی از مهم ترین مراحل کار برای شروع هر شغل نو این است که شما بدانید مجوز خودتان را از کجا تهیه کنید.

آقای میرنیا می گوید: اگر کسی بخواهد در اندازه محدود مثلا در باغچه خانه، این گیاه را کشت کند نیازی به مجوز ندارد. اما اگر قرار است در زمین های کشاورزی کشت خود را شروع کنید و این زمین تا قبل از این زیر کشت نبوده، باید به جهاد کشاورزی مراجعه کنید و از آن جا مجوز بگیرید.

البته در هر شهر اتحادیه صنفی کشاورزان هم وجود دارد که با مراجعه به آن هم شاید بتوانید میانبری در کار اخذ مجوز ایجاد کنید. برای مثال خود من زمانی که می خواستم زمین پنج هزار متری ام را زیر کشت ببرم از اتحادیه صنفی کشاورزان مجوز کسب کردم. یکی از مزیت های کار کشاورزی امتیازاتی است که دولت برای رواج کشاورزی در نظر گرفته. یکی از آن ها معاف بودن از پرداخت مالیات است.

منبع: سرنخ هفته نامه حوادث وشگفتی ها - اسفند 1396

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1402 بروزرسانی: 19 خرداد 1402 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1658

به "درخت پول ، با پرورش این میوه استوایی پول درو کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت پول ، با پرورش این میوه استوایی پول درو کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید