طراحی ویلا در سطح شیبدار: کدام گل ها مناسب باغچه های پاییزی هستند؟

به گزارش تور ارمنستان، اگر جزو افرادی هستید که باغچه دارند این روزها احتمالا به تغییر فضای باغچه همراه با رنگ و بوی پاییز فکر می کنید.

طراحی ویلا در سطح شیبدار: کدام گل ها مناسب باغچه های پاییزی هستند؟

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا در سطح شیبدار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه وبگردی خبرنگاران،اگر جزو افرادی هستید که باغچه دارند این روزها احتمالا به تغییر فضای باغچه همراه با رنگ و بوی پاییز فکر می کنید. درست است که درختان و درختچه هایی با شاخ و برگ و میوه های خاص مثل افرا و پیراکانتا در این فصل وجود دارند اما از گل و گیاهان باغچه ای یک ساله، دوساله و چندساله نباید غافل شد. آنقدر تنوع رنگ، شکل و میزان در این گل ها زیاد است که به راحتی می توانید گل متناسب با سلیقه و حال و هوای باغچه تان را از بین آنها انتخاب کنید. این گیاهان معمولا تا پیش از رسیدن سرمای شدید و یخبندان زنده می مانند و در برابر سرمای پاییز مقاوم هستند، اما ممکن است بگویید چرا باید برای چنین مدت کوتاهی هزینه کرد و بذر یا نشا خرید؟ جواب این سوال بستگی دارد به حال و انرژی مثبتی که طی همین روزهای کم از این دسته گل و گیاهان می گیرید. یادتان باشد این گل ها دقیقا وقتی گل می دهند که خبری از گلدهی یا گاهی حتی سرسبزی گل های بهاره و تابستانه نیست و این فاکتور ارزشمندی است که باید قدرش را دانست.

گل داوودی

همین که هوا رو به خنکی برود و روزهای کوتاه پاییزی شروع گردد، داوودی ها هم گلدهی شان شروع می گردد. تا وقتی هم که سرمای شدید زمستان نیامده، گلدهی شان ادامه دارد اما اگر در منطقه ها سردسیر زندگی می کنید و نگران خشک شدن این گل در سرما هستید می توانید دور بوته اش را نایلون بپیچید تا دوره سرمای یخبندان را از سر بگذارند. قشنگی داوودی ها به این است که هم تنوع رنگی بالایی( زرد، نارنجی، سفید، قرمز، بنفش و دو رنگ)دارند هم میزان های مختلف و حتی کم پر و پرپر(کم گلبرگ یا پرگلبرگ) دارند. تکثیر داوودی به آسانی با تقسیم بوته انجام می گردد. بهتر است قبل از شکوفاشدن گل ها این کار را انجام داد. دقت کنید که خاک باغچه مرطوب بماند اما اگر گلدهی خوب می خواهید پای بوته نباید غرقاب گردد. داوودی آفتاب کامل را می پسندد پس بهتر است خاکش هم غنی باشد.

نکته: شاید برایتان سوال پیش بیاید چرا در گلخانه ها داوودی در همه فصلی وجود دارد؟ شرایط گلخانه و باغچه با هم فرق دارد. ما در گزارش امروز از داوودی باغچه ای حرف می زنیم. در گلخانه ها با کنترل نور، دما و تغذیه می توان در همه فصول داوودی را به گل برد ولی در باغچه، داوودی در زمستان گل نمی دهد. در بهار و تابستان هم سبز می گردد ولی از گل خبری نیست.

همواره بهار

گل همواره بهار همان طور که از نامش پیداست در بیشتر فصول می تواند گل بدهد اما در سرمای شدید زمستان نه. شما در اواخر بهار تا اوایل تابستان می توانید شاهد شکوفایی اش باشید اما اگر به طور مداوم آن را هرس کنید و گل هایی را که عمرشان تمام شده بچینید و نگذارید به بذر بروند، گیاه می تواند تا آخر پاییز به گلدهی اش ادامه دهد. در اوج گرمای تابستان گلدهی کند می گردد. بیشتر به دو رنگ زرد و نارنجی وجود دارد. این گل یکی از گیاهان دارویی مهم است که در بعضی مزارع به نام گیاه دارویی در سطح وسیع کشت می گردد. نام پماد کالاندولا را شنیده اید؟ این پماد یکی از فرآورده های جانبی گل همواره بهار است که نامش را هم از نام علمی این گیاه گرفته است. این گل آفتاب کامل می خواهد و خاکی با زهکشی خوب. تکثیر آن به وسیله بذر و بسیار راحت است چون این گیاه در پاییز شروع به بذردهی می نماید. شما می توانید بذرهای آن را جمع آوری کنید و در سال بعد دوباره بکارید. همواره بهار یک گل بسیار آسان است که کاشت آن به افرادی که می خواهند باغبانی را از صفر شروع نمایند، توصیه می گردد.

جعفری

جعفری با همواره بهار نسبت فامیلی ندارد و هر دو از خانواده های متفاوتی هستند ولی از لحاظ رنگ نارنجی، رشد سریع و راحتی رشد شبیه یکدیگرند. این گل آفتاب دوست است و در تمام طول تابستان گل می دهد ولی مثل همواره بهار و اطلسی، حذف گل های خشک روی گیاه باعث گلدهی بیشتر گیاه و تداوم آن تا پاییز می گردد چون توان گیاه به جای این که صرف فراوری بذر گردد برای گل دهی تازه استفاده می گردد. جعفری بوی خاصی دارد که خیلی ها ممکن است آن را دوست نداشته باشند بنابراین پژوهشگران در اصلاح ارقام تازه سعی نموده اند این بو را کمتر نمایند یا کلا آن را از بین ببرند. روش اصلی تکثیر آن با بذر است و شما می توانید به آسانی از آن بذر بگیرید و هرسال آن را در باغچه بکارید. جعفری خواص دارویی دارد و بوی برگ هایش دفع نماینده حشرات است.

مریم گلی

این گل یک گیاه چندساله است که بیشتر به صورت یک ساله کاشته می گردد. می تواند از خرداد تا روزهای سرد پاییز گل بدهد. اگر گل را به صورت گلدانی کاشته باشید می توانید در زمستان آن را داخل خانه یا یک تراس پوشیده شده منتقل کنید. مریم گلی از خانواده نعناست. گلدهی نعنا را دیده اید؟ یک خوشه با گل های یاسی رنگ است. گل های مریم گلی هم به همان شکل ولی قرمز رنگ هستند. گونه های تازهی از آن به رنگ های صورتی، زرد و شیری فراوری شده اند. این گل در گلخانه ها تمام سال می تواند کشت گردد. مریم گلی به خاکی با زهکشی خوب احتیاج دارد. خاک باغچه با مخلوط مقداری کمپوست برای آن مناسب است. تکثیر آن به وسیله کاشت بذر و تهیه قلمه امکان پذیر است. این گل می تواند در جاهای نیم سایه هم رشد کند.

نکته: مریم گلی جزو گیاهان دارویی است که خواص دارویی بسیاری دارد.

بنفشه

بنفشه احتیاج به معرفی ندارد چراکه در پاییز آن را در باغچه های زیادی می توان دید. با پیشرفت علم اصلاح نژاد در باغبانی این گل هم برخلاف نامش فقط بنفش نیست و با تنوع رنگی نمای زیبایی به باغچه ها می دهد. ارقام تازه سایز بزرگتری هم دارند. تمام ارقام بنفشه به سرما مقاومند. بعضی ارقام آن روزبلند هستند یعنی بهار و تابستان گل می دهند و بعضی ارقام روزکوتاه هستند که در پاییز گل می دهند. اگر بخواهند آن را در سطح وسیع مثل فضای سبز شهری کشت نمایند معمولا اول در گلخانه ها نشا می گردد و بعد آن را به فضای آزاد، مثل بلوار، پارک، باغچه یا گلدان منتقل می نمایند.

کوکب

کوکب هم از آن گل های پاییزی مجذوب کننده است که هم به صورت گل شاخه بریده در گلفروشی ها می توانید پیدایش کنید و هم در باغچه بکارید. رنگ های گرم و متنوعی دارد با اشکال مختلفی به صورت کم پر، پُرپر، لانه زنبوری، توپی و... . یک حسن بسیار بزرگ این گل، دوره گلدهی طولانی اش است. یعنی از اواخر بهار تا شروع فصل شما می توانید گلدهی اش را دیدن کنید.

نکته: کوکب در منطقه ها خنک گل های درشت تر با رنگ مجذوب کننده تری دارد. یعنی هوای خنک هم بر رنگ گل موثر است هم کیفیت رشد گل ها. تکثیر آن به وسیله بذر و ریشه های گوشتی است. ریشه های گوشتی آن به سرما حساس هستند و مثل ریزوم های گل اختر باید آنها را محافظت کرد.

اختر

گل اختر معمولا در نگاه اول با گل گلایل اشتباه گرفته می گردد و این درحالی است که هر دو از خانواده های مجزایی هستند. اختر را می توان در باغچه و حتی بوستان و بلوارها کاشت. رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سفید، صورتی و حتی دو رنگ آن موجود است. این رنگ های گرم سرزندگی را به فضای سرد حیاط پاییزی می دهند. اختر را می توان تابستان هم کاشت ولی تا شروع فصل برف و یخبندان هم گل دارد. تکثیر آن به وسیله ریزوم است. ریزوم نوعی ریشه شبیه سیب زمینی ترشی است. کاشت آن در منطقه ها معتدل نسبت به منطقه ها سردسیر پیروز تر است اگر ساکن منطقه ها خیلی سرد هستید بعد از سیاه شدن برگ ها به علت سرما آنها را حذف کنید. ریزوم هایش را از خاک خارج کنید و تا اول بهار و گرم شدن هوا آنها را در زیر خاک یا داخل یک پیت در انبار نگهداری کنید.

گل اطلسی

اطلسی هم یک گل چندساله است که معمولا یکساله کاشته می گردد و از اواخر بهار تا اواخر پاییز گل می دهد. در چند سال اخیر بیشتر آن را به صورت گلدانی دیده اید اما می توان آن را در باغچه های خانگی و فضای سبز شهری هم کشت کرد. در این حالت احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. یکی از نکات قابل توجه در اطلسی چیدن گل های پژمرده آن است چون این کار باعث افزایش سرعت گلدهی و طول مدت گلدهی می گردد. زمانی که بوته های آن به قدر کافی رشد کرد جوانه انتهایی را بچینید تا بوته پرپشت تر گردد. عطر ملایم این گل در شب زبانزد است.

میمون

گل میمون یک گل چندساله است که به صورت یکساله هم کشت می گردد. در منطقه های با آب و هوای سرد و خنک می تواند از بهار تا سرمای پاییز گل بدهد. در هوای گرم تابستان سرعت رشد و گلدهی اش کم می گردد اما به محض خنک شدن هوا دوباره شروع به شکوفایی می نماید. دارای انواع رنگ: سفید، زرد، قرمز، نارنجی، صورتی و بنفش است.

تاج خروس

تاج خروس هم یکی دیگر از گل هایی است که از اوایل تابستان تا پاییز گل می دهد. گل هایش شبیه تاج خروس و قرمزرنگ است و نامگذاری آن هم به همین علت است. به وسیله بذر می توان آن را تکثیر کرد. اگر می خواهید در بهار گل بدهد باید شش تا هشت هفته قبل از آخرین تاریخ سرمازدگی آن را در فضای خانه بکارید.

منبع:جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1246

به "طراحی ویلا در سطح شیبدار: کدام گل ها مناسب باغچه های پاییزی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلا در سطح شیبدار: کدام گل ها مناسب باغچه های پاییزی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید