کشف یک سیاره عجیب با ابرهای فلزی، اینجا تیتانیوم می بارد

به گزارش تور ارمنستان، ایرنا نوشت: محققان علوم فضایی یک سیاره فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) بسیار داغ با ابرهای فلزی را کشف نموده اند که تیتانیوم از آنها می بارد.

کشف یک سیاره عجیب با ابرهای فلزی، اینجا تیتانیوم می بارد

دانشمندان روز دوشنبه از کشف یک دنیا داغ و سوزان با دمایی در حد 2 هزار درجه سانتی گراد خبر دادند؛ جایی که سیلیکات ها و فلزات شیشه مانند می جوشند و از بخارات آنها ابرهای فلزی تشکیل می گردد. این دنیای عجیب و غریب که LTT9779b نام گذاری شده، روشن ترین سیاره ای است که تا به امروز در خارج از منظومه خورشیدی کشف شده است و محققان آن را سیاره ای که نباید وجود داشته باشد توصیف نموده اند!

این سیاره به میزان نپتون است و به ستاره مرکزی منظومه خود بسیار نزدیک است بطوری که هر 19 ساعت یک بار به دور ستاره می چرخد و به بیان دیگر هر سال آن تنها 19 ساعت است. سمتی از سیاره که رو به روی ستاره آن قرار گرفته است، دمایی در حد 2 هزار درجه سانتی گراد دارد. این سیاره که حدود 260 سال نوری با زمین فاصله دارد در ابتدا در سال 2020 به وسیله سازمان ناسا کشف شده بود اما یافته های نو درباره آن با مطالعات بعدی با استفاده از تلسکوپ فضایی چیوپس رصدگر سیارات فراخورشیدی سازمان فضایی اروپا تعیین شده است.

محققان می گویند که این سیاره به دلیل بازتاب دهندگی بالای آن از ابتدا هم یک معما بوده است. بسیاری از سیارات و قمرها بازتاب دهندگی پایینی دارند زیرا نور را جذب می نمایند. استثناها در این زمینه شامل دنیا های یخی مانند قمر اروپای سیاره مشتری یا دنیا های ابری مانند زهره (ونوس) هستند.

هر چند سیاره LTT9779b نور را مانند آینه بازتاب می دهد، محققان می گویند که به نظر می رسید این سیاره داغ تر از آن است که بتواند ابر داشته باشد حتی اگر ابرها از فلز و شیشه باشند. اما تعیین شد که اتمسفر این سیاره چنان مملو و اشباع شده از فلزات و بخارهای سیلیکات است که قطراتی شکل می گیرد و قطرات باران تشکیل شده از تیتانیوم می بارند.

یک معمای دیگر این بود که سیاراتی با میزان LTT9779b که اتمسفر دارند، نباید در چنین فاصله نزدیکی به خورشید خود وجود داشته باشند چرا که لایه خارجی (آن سیاره) به سادگی می سوزد و از بین می رود. ویوین پارمنتیر از محققان دست اندر کار این تحقیق می گوید: این سیاره ای است که نباید وجود داشته باشد. ما انتظار داریم که اتمسفر چنین سیاراتی به وسیله خورشید آنها منفجر گردد و از میان برود و تنها سنگ و صخره بر جا بماند.

پاسخ این معما تا حدی در بازتاب دهندگی بالای این سیاره نهفته است و منجر به وجود سیاره ای شده است که دانشمندان آن را صحرای نپتون داغ نامیده اند. سرجیو هویر از دیگر محققان می گوید: ابرهای موجود نور خورشیدی را بازتاب می دهند و مانع از داغ شدن بیش از حد و تبخیر سیاره می شوند.

از سوی دیگر فلزی بودن بالای جنس این سیاره و اتمسفر آن موجب سنگینی آن شده که منفجر شدن و از بین رفتن آن دشوارتر می گردد. این محققان امیدوارند با داده های نو از تلسکوپ های هابل و جیمز وب به تصویر کامل تری از این دنیای عجیب برسند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1673

به "کشف یک سیاره عجیب با ابرهای فلزی، اینجا تیتانیوم می بارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف یک سیاره عجیب با ابرهای فلزی، اینجا تیتانیوم می بارد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره عجیب با ابرهای فلزی، اینجا تیتانیوم می بارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید