3 راه مقابله با خواب آلودگی بهاری

به گزارش تور ارمنستان، صبح ها دوش متناوب گرم و سرد گرفتن، گردش خون بدن را افزایش می دهد و پوستتان نیز خوب خون رسانی می شود. بهتر است همیشه دوش گرفتن را با آب سرد تمام کنید.

3 راه مقابله با خواب آلودگی بهاری

یکی از مشکلاتی که با شروع فصل بهار برای برخی افراد ایجاد می گردد، کسالت و خواب آلودگی است.

هر موجود زنده با تغییر فصل سعی در تطبیق دادن خودش با تغییرات آب وهوایی و ساعت های طولانی روز می کند، ضمن اینکه به مدت طولانی قرارگرفتن در معرض نور خورشید، باعث تغییرات هورمونی در بدن می گردد.

افرادی که این تغییرات را در بهار تجربه می کنند، دچار خواب آلودگی بهاری می شوند. این حالت تنها دو سه هفته طول می کشد و با تطبیق پیدا کردن بدن با تغییرات بهاری، سیستم بدن به حالت قبل برمی گردد.

طی زمستان سطح هورمون هایی مانند سروتونین در بدن پایین می آید و دلیل آن ساعت های کوتاه تر روز و ترشح بیشتر هورمون ملاتونین یا هورمون خواب است. وقتی بهار می رسد، بدن باید خودش را با ساعت های طولانی تر روز با نور قوی تر خورشید سازگار کند. دمای بدن بالا می رود، رگ ها گشاد می شوند و فشارخون افت می کند.

نور باعث می گردد بدن اندازه بیشتری هورمون سروتونین ترشح کند درحالی که اندازه ملاتونین در بدن هنوز بالاست. بدن نمی تواند یک شبه این فرآیند تطبیق دهی را انجام دهد. در نتیجه خیلی از افراد احساس خواب آلودگی، بی انگیزه بودن و کم انرژی بودن می کنند.

برای رهایی از این حالت تا جایی که می توانید بیرون بروید و از هوای تازه استفاده کنید. اگر جزو افرادی هستید که در بهار احساس می کنید پاهایتان خسته و متورم و سنگین اند، جوراب واریس یا جوراب فشاری می تواند کمک زیادی به شما کند.

صبح ها دوش متناوب گرم و سرد گرفتن، گردش خون بدن را افزایش می دهد و پوستتان نیز خوب خون رسانی می گردد. بهتر است همیشه دوش گرفتن را با آب سرد تمام کنید.

غذا های سالم و تازه بخورید تا انرژی بیشتری بگیرید، همچنین از مصرف زیاد کافئین خودداری کنید.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1530

به "3 راه مقابله با خواب آلودگی بهاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 راه مقابله با خواب آلودگی بهاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید