8 نشانه مهم که از سلامت نوزاد خبر می دهند

به گزارش تور ارمنستان، حتی اگر در ابتدا چیزی درباره نوزادان ندانید، پس از چند هفته مراقبت از کودک احتمالاً تفاوت بین گریه های ناشی از گرسنگی و خستگی او را متوجه می شوید و به تدریج می فهمید که دوست دارد چگونه تکانش بدهید یا باد گلویش را بگیرید. بنابراین هر روز که می گذرد، به عنوان پدر یا مادر اعتماد به نفس بیشتری برای فرزندپروری پیدا می کنید.

8 نشانه مهم که از سلامت نوزاد خبر می دهند

اما تنها چیزی که ممکن است شما را کمی نگران کند، سلامتی کودک است. نگران هستید که آیا فرزندتان به میزان ی کافی غذا می خورد، به میزان کافی می خوابد یا مراحل رشد را به خوبی طی می نماید؟ یا از خود سؤال می کنید که آیا این همه گریه طبیعی است؟ حتی ممکن است نظر دوست و آشنا را در خصوص فرزندتان بپرسید، اما پاسخ مثبت آن ها هم نتواند نگرانی شما را برطرف کند.

بنابراین به سراغ اینترنت می روید و با این جمله مبهم و آرامش بخش روبرو می شوید که نوزادان سالم طیف وسیعی از رفتارها، ظواهر و خلق و خو را از خود نشان می دهند. اکنون این سؤال برایتان پیش می آید که چگونه بفهمید کودک شما شاد است و به طور طبیعی رشد می نماید؟ حتماً برای آنالیز هر گونه نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید، اما برای اینکه آرام شوید، در این مقاله از خبرنگاران مگ شما را با فهرستی از شاخص ها که نشان می دهند فرزندتان سالم و سرحال است، آشنا می کنیم.

1. وقتی کودک صدایتان را می شنود یا او را لمس می کنید، آرام می گیرد

چه چیزی را ثابت می نماید؟ شما رابطه خوبی با کودک برقرار نموده اید.

نوزادان تازه متولد شده گریه می نمایند. معمولاً هم این کار را خیلی زیاد انجام می دهند و احتمالاً گریه آن ها فقط با صحبت کردن بند نمی آید. با این حال، صدای شما موسیقی او در رحم مادر بوده است، بنابراین می تواند توجه او را جلب کند.

جنیفر شو(Jennifer Shu) ، پزشک متخصص اطفال، می گوید: کودک به جای تنگ و کوچک عادت دارد و صدای شما بخش بزرگی از تجربه ای است که در دوران جنینی داشته است. پس از تولد، وقتی صدایتان را می شنود، به وسیله شما در آغوش گرفته می شود و گرمای بدنتان را حس می نماید، همان دوران آرام برای او تداعی می شود. اولین قدمی که کودک برای برقراری ارتباط با شما برمی دارد، این است که با حضور شما آرام می شود. این امر نشانه واضح رشد عاطفی او است.

با این حال، توجه داشته باشید که آرام کردن نوزادان مبتلا به کولیک ممکن است بسیار سخت باشد و این مورد به سلامت عاطفی کودک مربوط نیست. اگر فرزندتان برای مدت طولانی گریه می نماید، با پزشک مشورت کنید. تکنیک های زیادی وجود دارند که می توانند گریه نوزاد را کاهش دهند، اما قبل از امتحان کردن آن ها باید مطمئن شوید که مشکل جدی وجود نداشته باشد.

2. در طول روز 8 تا 10 بار پوشک نوزاد را عوض می کنید و وزن او در حال افزایش است

چه چیزی را ثابت می نماید؟ کودک به میزان کافی شیر می خورد، حتی اگر اندازه شیر مصرفی او در روزهای مختلف، متفاوت باشد.

بسیار مهم این است که به طور منظم کودک را نزد متخصص اطفال ببرید تا از طبیعی بودن فرایند رشد او مطمئن شوید. اما در فواصل دیدارهایی که با پزشک دارید، تعداد پوشک های کثیف به خوبی می تواند شرایط تغذیه فرزندتان را معین کند. به جای اینکه نگران باشید نوزاد هر بار چقدر شیر می خورد، به این شاخص اعتماد کنید.

نوزادان هر روز یا حتی در هر وعده به اندازه یکسان غذا نمی خورند. به گفته دکتر شو، فرایند رشد کودک می تواند کم و زیاد شده و نوسان داشته باشد، اما نکته مهم این است که وزن او باید به مرور زمان افزایش پیدا کند.

3. حداقل چند بار در روز ساکت بوده و به محیط اطراف توجه می نماید

چه چیزی را ثابت می نماید؟ کودک در حال یادگیری است.

در چند هفته اول که قدرت بینایی کم است، کودک تقریباً هر دو ساعت یکبار شیر می خورد و روی هم رفته حدود 16 ساعت به صورت منقطع می خوابد. بعلاوه در این بین، گریه می نماید، به وسیله شما در آغوش گرفته می شود و…

به محض اینکه فرزندتان بتواند کنترل عضلات چشم و تمرکز روی یک هدف (که معمولاً خود شما هستید) را به دست آورد، آغاز به آنالیز محیط اطراف می نماید. وقتی نوزاد ساکت و هوشیار است، به همه چیز اطراف خود دقت نموده و اطلاعات نو را پردازش می نماید.

دکتر شو می گوید: وقتی نوزادان تقریباً به یک ماهگی می رسند، مدت زمان بیشتری از روز را بیدار می مانند. در آن موقع است که آن ها می توانند برای مدت کوتاهی آرام گرفته و غرق در نشانه های دیداری شوند.

4. به سمت صداهای نو برمی شود و به آن ها گوش می دهد

چه چیزی را ثابت می نماید؟ شنوایی کودک در حال رشد است و مغز او صداها را تشخیص می دهد.

نوزادان از بدو تولد قادر به شنیدن هستند، اما چند هفته طول می کشد تا بتوانند صداهای خارج از رحم را از هم تفکیک نمایند. درک نوزاد از اینکه برخی از صداها از بقیه جالب تر هستند، به مرور زمان شکل می گیرد. به عنوان مثال، او به تدریج متوجه می شود که صدای یکنواخت کولر به میزان صدای خنده ناگهانی خواهر بزرگ ترش مهم نیست.

در نهایت، صدای موسیقی، چه از دستگاه پخش به گوش برسد و چه از یک اسباب بازی باشد، توجه کودک را به خود جلب می نماید. وقتی مشاهده کردید فرزندتان به صدا واکنش نشان می دهد و در جست وجوی منبع آن است، متوجه می شوید که گوش هایش سالم هستند و کنجکاوی او در حال رشد است.

5. به مرور زمان کودک به الگوها، رنگ ها و حرکات توجه می نماید

چه چیزی را ثابت می نماید؟ بینایی کودک تیزتر شده و مغز او در حال رشد است.

شاید ندانید که بعد از خیره شدن به پنکه سقفی توانایی چشم برداشتن از آن نشانه پیشرفت بینایی است. در زمان تولد، قدرت بینایی نوزادان 20 از 100 است (یعنی یک پنجم بزرگسالان) و آن ها فقط می توانند 20 تا 30 سانتی متر دورتر را ببینند (تقریباً همان فاصله ا که زمان شیر دادن بین صورت کودک و صورت شما وجود دارد).

در یک ماهگی، بچه ها می تواند فاصله 45 سانتی متری را هم ببینند و در دو ماهگی، بیشتر نوزادان الگوها، رنگ های درخشان و اشیای چرخنده و متحرک مانند پنکه را با چشم دنبال می نمایند. در این زمان که نوزادان دید رنگی کامل ندارند یا نمی توانند عمق آن ها را به خوبی درک نمایند، وجود رنگ های متضاد در کنار هم توجه آن ها را جلب می نماید. بنابراین اگر فرزندتان را در حال تماشای دنیای اطراف خود ببینید، یک نشانه عالی است.

6. با دیگران تماس چشمی برقرار می نماید و لبخند می زند

چه چیزی را ثابت می نماید؟ کودک شما در حال تبدیل شدن به یک موجود اجتماعی و شاد است.

معمولاً اولین لحظه تماس چشمی واقعی نوزاد با شما در یک ماهگی، اولین لبخند در حدود دو ماهگی، غان و غون در سه ماهگی و خندیدن در چهار ماهگی رخ می دهد. همه این واکنش ها نشان می دهند که کودک با شما ارتباط برقرار می نماید و از محیط اطراف خود مطلع می شود.

به تدریج کودک درک می نماید که اگر به یک شیوه توجه برانگیز رفتار کند، سایرین بیشتر به او توجه نموده و با او ارتباط برقرار می نمایند. هنگامی که کودک به حدود پنج ماهگی می رسد، در واکنش به لبخند دیگران او هم لبخند می زند.

همه این رفتارها شاخص های مهم رشد زبان و رشد اجتماعی هستند. دکتر شو می گوید: نوزادان مدت ها قبل از اینکه بتوانند صحبت نمایند از زبان بدن، از جمله تماس چشمی و حالات چهره استفاده می نمایند. این پیش درآمدی برای برقراری ارتباط با کلمات است. وقتی کودک شما غان و غون می نماید، در حال به کارگیری تارهای صوتی خود است و به زودی واقعاً آغاز به حرف زدن خواهد نمود.

7. با گذشت زمان کمتر گریه می نماید و خواب منظم تری دارد

چه چیزی را ثابت می نماید؟ سیستم عصبی او در حال کامل شدن است.

وقتی کودک بزرگ تر می شود، فرایند کارهای روزمره اش تغییر نموده و برنامه خواب و تغذیه او منظم تر می شود. به تدریج دوره های خواب کودک طی روز کوتاه تر و طی شب طولانی تر می شود. بعلاوه فواصل شیر خوردن بیشتر می شود، اما در هر وعده شیر بیشتری می خورد. اگر سن فرزندتان بیش از چهار ماه است و هنوز در زمان های غیرقابل پیش بینی غذا می خورد و می خوابد، سعی کنید روال روزهای او را دقیق تر تنظیم کنید.

8. به تدریج می تواند وزن بدن خود را تحمل کند

چه چیزی را ثابت می نماید؟ عضلات کوچک کودک در حال قوی تر شدن هستند.

بسیاری از نوزادان در یک ماهگی می توانند سر خود را برای مدت کوتاهی بالا نگه دارند. معمولاً زمانی که کودک به سه ماهگی می رسد، این کار را به دفعات بیشتر و ماهرانه تر انجام می دهد. اگر فرزندتان می تواند سر خود را بالا نگه دارد یا در آغوش شما جابه جا شود، نشانه این است که در حال منقبض کردن عضلات در حال رشد خود است.

برای یاری به او باید مطمئن شوید که مدت زمان کافی را در خارج از کریر یا جایگاه ماشین سپری می نماید. وقتی کودک را روی شکم روی زمین قرار می دهید، به رشد عضلات مختلف او یاری می کنید، به خصوص عضلاتی که به او اجازه می دهند بدون یاری غلت بزند یا بنشیند.

دکتر شو می گوید: ما می بینیم نوزادانی که فرصت روی شکم قرار گرفتن را نداشته اند، دیرتر از حد معمول آغاز به غلت زدن، نشستن و چهار دست و پا رفتن می نمایند. بنابراین، زمان کافی برای بازی کردن در اختیار فرزندتان قرار دهید تا عضلاتش را حرکت داده و تقویت کند.

کلام پایانی

بچه دار شدن با ترکیبی از احساسات مختلف مثل شادی، عشق و استرس همراه است. این طبیعی است که در زمان های مختلف احساسات متفاوتی نسبت به فرزندتان داشته باشید یا حتی به یکباره در خصوص او شادمان یا نگران شوید. به غریزه خود اعتماد کنید و سؤالات و نگرانی هایتان را با متخصص اطفال در میان بگذارید.

اما وقتی همه چیز خوب به نظر می رسد، به جای تمرکز بر ترس های خود، در پی نشانه هایی باشید که ثابت می نمایند کودک شما سالم است و به خوبی رشد می نماید. توجه به این نشانه ها و رها کردن نگرانی های بی مورد به شما یاری می نماید که از این زمان گرانبها نهایت لذت را ببرید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1511

به "8 نشانه مهم که از سلامت نوزاد خبر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نشانه مهم که از سلامت نوزاد خبر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید