آمبولی ریه چیست؟؛ سوالات رایج درباره علائم، تشخیص و درمان آمبولی ریه

به گزارش تور ارمنستان، آمبولی ریوی یکی از عوارض جانبی حاد در ترومبوز عمیق وریدی است. در بیشتر اوقات چندین لخته خون باعث پدید آمدن آمبولی ریه می شوند. لخته ها باعث می شوند بخشی از ریه خون خود را از دست بدهد و سبب مرگ بافت ریه می شوند.

آمبولی ریه چیست؟؛ سوالات رایج درباره علائم، تشخیص و درمان آمبولی ریه

مسائل بسکمک می توانند باعث اختلال در عملکرد ریه شوند و تنفس را دچار مشکل سازند. یکی از خطرناک ترین این مسائل آمبولی ریه است. آمبولی ریه اگر به موقع کنترل نشود، باعث مرگ بیمار خواهد شد.

آمبولی ریه چیست؟

انسداد در یکی از عروق ریه، آمبولی ریه نام دارد. بیشتر مواقع این عارضه توسط لخته های خونی به وجود می آید از پاها و گاهی از قسمت های دیگر آغاز می شود و به سمت ریه حرکت می کند. این لخته ها جلوی خون رسانی به ریه را می گیرند.

هرچند آمبولی ریه خطرناک است ولی اگر به سرعت درمان شود، احتمال مرگ کم می شود.

دلیل آمبولی ریه؛ چرا آمبولی ریه اتفاق می افتد؟

در بیشتر اوقات چندین لخته خون باعث پدید آمدن آمبولی ریه می شوند. لخته ها باعث می شوند بخشی از ریه خون خود را از دست بدهد و سبب مرگ بافت ریه می شوند. این حالت را انفارکتوس ریوی می گویند.

گاهی اوقات انسداد در عروق خونی توسط موادی به غیر از لخته های خون ایجاد می شود، مانند:

حباب های هوا

کلاژن یا سایر بافت ها

چربی مربوط به مغز استخوانِ یک استخوان بلند شکسته

بخشی از یک تومور

علائم آمبولی ریه

علائم آمبولی ریه به مواردی گوناگونی بستگی دارد؛ مثلا اینکه چه قدر از ریه درگیر شده باشد، اینکه بیمار زمینه بیماری های قلبی یا ریوی داشته باشد یا نه و اینکه اندازه لخته ها چقدر باشد.

علائم و نشانه های متداول آمبولی ریه عبارتند از:

تنگی نفس: این علامت معمولا به طور ناگهانی آغاز و همیشه با فعالیت بدنی شدیدتر می شود.

درد قفسه سینه: ممکن است احساس کنید که دارید دچار حمله قلبی می شوید. این درد معمولا در هنگام کشیدن نفس عمیق (پلورزی)، سرفه کردن، غذاخوردن، خم شدن یا دولا شدن بدتر می شود و با انجام فعالیت بدنی شدیدتر خواهد شد، اما با استراحت کردن از بین نمی رود.

سرفه: ممکن است دچار سرفه هایی شوید که با خلط خونی یا خلط با رگه های خون همراه اند.

سایر علائم و نشانه هایی که می توانند با آمبولی ریه ایجاد شوند عبارتند از:

درد یا تورم پا ها یا یکی از آنها، معمولا در ماهیچه ساق پا.

پوست مرطوب یا بی رنگ (سیانوز).

تب.

تعریق شدید.

ضربان قلب سریع یا نامنظم.

سبکی سر یا سرگیجه.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

آمبولی ریه می تواند زندگی فرد را تهدید کند. اگر بدون دلیل خاصی دچار تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سرفه هایی با خلط خونی شده اید، فورا به دنبال کمک پزشکی بروید.

عوارض آمبولی ریه و خطرات احتمالی

آمبولی ریه می تواند بسیار خطرناک باشد. حدود یک سوم از افراد با آمبولی ریه تشخیص داده نشده یا درمان نشده زنده نمی مانند، با این حال هنگامی که این عارضه به موقع تشخیص داده و درمان شود، این میزان به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

آمبولی ریه ممکن است به پرفشاری خون ریوی نیز منجر شود؛ شرایطی که در آن فشار خون در ریه های شما و در سمت راست قلب تان بیش ازحد بالاست. هنگامی که گرفتگی هایی در عروق داخل ریه هایتان داشته باشید، قلب تان باید برای به جریان انداختن خون در آن رگ ها سخت تر کار کند. این مسئله، فشار خون را در داخل این رگ ها و سمت راست قلب افزایش می دهد که می تواند قلب شما را ضعیف کند.

در موارد نادر، آمبولی های کوچکی به طور مکرر اتفاق می افتند، به مرور زمان گسترش می یابند و به پرفشاری ریوی مزمن منجر می شوند که به پرفشاری ریوی ترومبوآمبولیک مزمن نیز معروف است.

پیشگیری از آمبولی ریه پس از جراحی

جلوگیری از تشکیل لخته در رگ های عمقی پا ها (ترومبوز ورید عمقی)، به پیشگیری از آمبولی ریه کمک خواهد کرد. به این دلیل بیشتر بیمارستان ها در مورد اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از لخته شدن خون بسیار جدی هستند، ازجمله:

1. رقیق کننده خون (ضدانعقادها): این دارو ها اغلب قبل و بعد از جراحی به افرادی که در معرض خطر تشکیل لخته هستند و همچنین کسانی که به خاطر حمله قلبی، سکته مغزی یا عوارض ناشی از سرطان در بیمارستان بستری شده اند، داده می شود.

2. جوراب های فشرده سازی (واریس): جوراب های فشرده سازی (واریس)، پا ها را به طور یکنواخت تحت فشار قرار می دهند و به رگ ها و عضلات پا کمک می کنند خون را به طور مؤثرتری حرکت بدهند. آن ها یک راه مطمئن، ساده و ارزان برای جلوگیری از راکدشدن خون در طول و پس از جراحی عمومی هستند.

3. بالا آوردن پا: بلندکردن پاهایتان در هر زمان ممکن و در طول شب نیز بسیار مؤثر است. با قراردادن چند کتاب یا آجر، پایین تخت تان، پاهایتان را 10 تا 15 سانتی متر بالا بیاورید.

4. فعالیت بدنی: حرکت کردن در اسرع وقت پس از جراحی، به پیشگیری از آمبولی ریه و سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی کمک می کند. این یکی از دلایل اصلی است که پرستاران از بیماران می خواهند هرچه زودتر از جایشان بلند شوند - حتی در همان روزی که جراحی داشته اند - و علی رغم وجود درد در محل برش جراحی، چند دقیقه راه بفرایند.

5. فشرده سازی پنوماتیک (بادی): این درمان از پاپوش هایی به بلندی ران یا ساق پا استفاده می کند که هر چند دقیقه یک بار به طور اتوماتیک با هوا پر و سپس خالی می شوند تا رگ های پا را ماساژ بدهند و فشرده کنند و از این طریق جریان خون را بهبود ببخشند.

قرص برای درمان لخته خونی در ریه

گونه هایی از داروی ضد لخته به صورت قرص درآمده اند که عبارت اند از:

وارفارین

ریواروکسان

آپیکسبان

ادوکسبان

اگر پزشک معالجتان داروی ضد لخته را تجویز کرده است حتما آن را جدی بگیرید و طبق برنامه دارو را مصرف کنید. درصورتی که مصرف یک دوز را فراموش کردید، حتما با پزشکتان تماس و مشورت کنید.

عوارض قرص های ضد لخته چیست؟

هنگامی که آغاز به مصرف داروی ضد لخته میکنید، باید آزمایش خون انجام دهید. اگر داروی مصرفی شما وارفارین باشد باید به صورت مرتبط آزمایش خون را انجام دهید در جهت متوجه شدن چگونگی لخته شدن خون. در صورتی که در استفاده دارویی و یا نتیجه آزمایشات تغییری ایجاد شود، پزشک معالج باید دوز مصرف دارو را مجدد تغییر دهد.

مصرف اشتباه دارو تاثیری در بهبودی نخواهد داشت و همچنین ممکن است منجر به خون ریزی شدیدی شود. درواقع خونریزی یکی از ریسک های مصرف داروی ضد لخته میباشد به همین خاطر بیمار و پزشک معالج همیشه باید مراقب علائم خونریزی باشند.

افرادی که برای درمان لخته خون قادر به مصرف دارو نیستند و یا دارو تاثیری روی بدن آن ها ندارد، میتوانند از سایر روش های درمانی مانند فیلتر سیاهرگ زیرین (ICV) استفاده کنند. سیاهرگ بزرگ تحتانی یکی از رگ هایی میباشد که خون را از پا ها به قسمت بالایی بدن و در نهایت به قلب میرساند. این فیلتر (IVC) وارد سیاهرگ تحتانی میشود و هر لخته خون بزرگی را که در جهت فیلتر قرار گرفته است را میگیرد.

سوالات رایج درباره آمبولی ریه

چرا ترومبوز عمیق وریدی یک مسئله نگران کننده است؟

آمبولی ریوی یکی از عوارض جانبی حاد در ترومبوز عمیق وریدی است. احتمال بروز عوارض بلند مدت در پا نیز وجود دارد که از این شرایط تحت عنوان سندروم پس از لخته یاد می شود.

نحوه انجام آنژیوگرافی ریه چگونه است؟

به هنگام انجام این آزمایش، یک لوله انعطاف پذیر (کاتتر) به یک ورید بزرگ، معمولاً در کشاله ران، وارد می شود و از طریق قلب به داخل رگ های ریوی وارد می شود. سپس یک رنگ مخصوص به کاتتر تزریق می شود و اشعه ایکس، همانطور که رنگ درون شریان های ریه حرکت می کند، گرفته می شود.

آیا احتمال دارد با عمل لیپوماتیک دچار آمبولی شویم؟

عمل لیپوماتیک در ایجاد آمبولی تأثیرگذار است چرا که آمبولی باعث ایجاد چربی می شود که یکی از موارد ایجاد بیماری در فرد است، می توان گفت عمل لیپوماتیک به دلیل امکان ایجاد آمبولی برای فرد بسیار خطرناک خواهد بود.

خطرات آنژیوگرافی ریه چیست؟

تغییر موقت در ریتم قلب

رنگ موجب آسیب به کلیه افرادی که عملکرد ضعیف کلیوی دارند، خواهد شد

آیا آمبولی کشنده است؟

ایجاد آمبولی در بدن فرد باعث انسداد ریه می شود، اگر این لخته ها بزرگ شوند به حدی که کل ریه را بگیرند انسداد ایجاد می شود، احتمال اینکه آمبولی جان فرد را بگیرد و کشنده باشد، وجود دارد.

شدت بروز علائم و نشانه های ترومبوز وریدی چقدر است؟

شدت بروز علائم و نشانه های ترومبوز عمیق وریدی به اندازه و محل تشکیل لخته خون بستگی دارد. علائم و نشانه های این عارضه می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

آیا عمل زانو در ایجاد آمبولی موثر است؟

در عمل زانو خون دچار لخته هایی می شود که در نهایت منجر به آمبولی ریوی خواهد شد، که این لخته ها از طریق خون منتقل شده و در نهایت منجر به انعقاد آن می شود لذا افرادی که التهاب عروقی و عدم تحرک داشته باشند ممکن است دچار این بیماری شوند.

آیا درمان ترومبوز عمیق وریدی ضروری است؟

ترومبوز عمیق وریدی یک بیماری جدی و حاد است که به بررسی و درمان فوری نیاز دارد

منبع: فرادید
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 906

به "آمبولی ریه چیست؟؛ سوالات رایج درباره علائم، تشخیص و درمان آمبولی ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمبولی ریه چیست؟؛ سوالات رایج درباره علائم، تشخیص و درمان آمبولی ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید