اولین بوئینگ 777 دنیا بعد از بازنشستگی رهسپار موزه آریزونا شد

به گزارش تور ارمنستان، اولین بوئینگ 777 دنیا بعد از 24 سال پرواز بازنشسته و به موزه هوا و فضای آریزونا سپرده می گردد. این هواپیما، بر اساس طراحی اصلی بوئینگ 777 در سال 1994 فراوری شد و از سال 2000 تا 2018 در هواپیمایی کاتای پاسیفیک فعالیت می کرد.

اولین بوئینگ 777 دنیا بعد از بازنشستگی رهسپار موزه آریزونا شد

بوئینگ 777 سال جاری 24 ساله می گردد، اما همچنان مستحکم و پرصلابت است. این هواپیما یکی از پرفروش ترین مدل های بوئینگ است و خطوط هوایی زیادی در سرتاسر دنیا از آن استفاده می نمایند. اما پس از گذشت حدود یک ربع قرن از اولین پرواز اولین نمونه از این هواپیما، اکنون اولین بوئینگ 777 به آخر خط خود رسید و راهی موزه هوا و فضای پیما (Pima Air & Space Museum) در آریزونا شد تا دوران بازنشستگی خود را به عنوان یکی از بهترین جاذبه های صنعت مسافرت به استراحت بگذراند.

هواپیمای 200-777 که اولین نمونه ساخته شده از بوئینگ بود و به نام B-HNL خوانده می شد، در سال 1994 فراوری و بالاخره در سال 2000 به وسیله شرکت هواپیمایی کاتای پاسیفیک هنگ کنگ وارد سرویس تجاری شد.

این هواپیما در طول سال های خدمات رسانی خود، 20519 پرواز برابر با 49687 ساعت برای کاتای انجام داد. این هواپیمای قابل احترام در ماه مه سال 1018 و پس از آن که بوئینگ و کاتای در خصوص اهدای آن به موزه به توافق رسیدند، از عملیات کنار گذاشته شد و در 19 سپتامبر وارد توسان شد تا زندگی تازهی را در موزه هوا و فضای پیما از سر بگیرد.

همکاری در طراحی

بوئینگ ضمن اعلام این توافق، از نقش کاتای در توسعه این هواپیمای دور برد که بزرگ ترین جت دو موتوره دنیا و یکی از اولین هواپیماهایی است که از کنترل های کاملا دیجیتال بهره می برد، قدردانی کرد. کاتای در کنار شرکت های مهم هواپیمایی بین المللی مانند بریتیش ایرویز، آل نیپون ایرویز، امریکن دریمز، کانتاس، دلتا ایرلاینز، ژاپن ایرلاین و یونایتد ایرلاینز، اولین خطوط هوایی بودند که برای طراحی 777 مورد مشورت قرار گرفتند.

کوین مک آلیستر، عضو هیئت مدیره و رئیس هواپیماهای تجاری بوئینگ، در بیانیه ای اعلام نمود:

کاتای پاسیفیک در موفقیت های زیادی که نصیب 777 شد، نقش مهمی ایفا نموده نموده است. این شرکت هواپیمایی یاری های زیادی به طراحی اصلی این هواپیما نموده و یکی از بزرگ ترین سفیران آن تا به امروز بوده است.

در حال حاضر، بوئینگ در حال کار روی نسخه تازه 777 است؛ قرار است که 9-777 در سال 2019 به پرواز در بیاید. سری 777 را به این خاطر تحسین می نمایند که از لحاظ ظرفیت، کمبودهای موجود بین جت های کوچک تر و جت هایی مانند 747 Jumbo بوئینگ را رفع کرد.

روپرت هوگ، مدیر اجرایی کاتای پاسیفیک، می گوید:

هواپیمای 200-777 در دو دهه گذشته عملکرد استثنایی داشته است و چون ما در صدد بازنشسته کردن این هواپیماها در ماه های آینده هستیم، مشتاقانه چشم به راه پیوستن هواپیمای مدرن 9-777 به ناوگان خود در سال 2021 هستیم.

او اضافه می نماید:

777 اصلی، جایگاه بسیار ویژه ای در تاریخ شرکت هواپیمایی ما و نیز، تاریخ صنعت هواپیمای تجاری دارد.

رویای صنعت هواپیمایی

موزه کوچکی که در پالم اسپرینگز، کالیفرنیا، مستقر است یکی از معدود مواردی است که می توانید در آن پرواز کنید، با یک خلبان صحبت کنید یا سوار یک هواپیمای د موتوره بشوید. موزه هوا و فضای پیما رویا هر فرد دوستدار هوانوردی است؛ 150 هواپیما در فضای داخلی موزه و 150 هواپیمای دیگر در فضای خارجی آن نگهداری می شوند. این موزه شامل یک فروند Wright Flyer اصلی و بعلاوه یک فروند دریم لاینر 787 و بعلاوه چند هواپیمای نظامی آماده به پرواز است.

بازدیدنمایندگان موزه می توانند برای بازدید از فضای 2600 هکتاری قبرستان هواپیما دیویس مانتن آریزونا که هواپیماهای نظامی آمریکا و چند کشورهای مختلف را در دل خود جای داده است، از تورهای موزه که با استفاده از اتوبوس برگزار می شوند، استفاده نمایند.

مک آلیستر می گوید:

از همکاری با کاتای برای اهدای این هواپیما به موزه، به عنوان راهی برای به اشتراک گذاشتن داستان جالب توجه بوئینگ 777 با آیندگان، به شدت هیجان زده هستیم.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1370

به "اولین بوئینگ 777 دنیا بعد از بازنشستگی رهسپار موزه آریزونا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین بوئینگ 777 دنیا بعد از بازنشستگی رهسپار موزه آریزونا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید