تاثیر مهم فضای مجازی بر گردشگری، چرا در حوزه صنایع دستی از تکنولوژی روز عقب هستیم؟

به گزارش تور ارمنستان، از آنجایی که فضای مجازی این روزها به یک پدیده جهانی تبدیل شده گسترش روز افزون آن بسترمناسبی را در زمینه کسب و کار و زندگی مردم فراهم کرده است.

تاثیر مهم فضای مجازی بر گردشگری، چرا در حوزه صنایع دستی از تکنولوژی روز عقب هستیم؟

فعالیت جهانگردی و صنایع دستی به عنوان یکی از مهمترین وپویا ترین فعالیت ها در دنیا است. به همین دلیل استفاده از فضای مجازی در کشورهای در حال توسعه که مسائل و بیکاری های بیشتری دارند از اهمیت فراوانی برخوردار است.

استفاده از این فضا در عرصهٔ توریسم دنیای و فروش صنایع دستی، نقش مشخص کننده ای در امکان بهره گیری کشورها از توان ظرفیتی خود را دارد.

با استدلال آمارهای دنیای و پیشرفت سریع فناوری در آینده نه چندان دور کشورهای فاقد زیرساخت های مناسب در زمینه ارتباطات و فضای مجازی عملاً از چرخهٔ رقابت های دنیای و منطقه ای جهانگردی حذف خواهند شد.

استفاده بهینه از فضای مجازی برای رقابت و موفقیت در فعالیت های جهانگردی و صنایع دستی و زیرمجموعه آن ضروری است چراکه توانایی صنعت را در امر توسعه، مدیریت و بازاریابی محصولات صنایع دستی و تورهای جهانگردی به صورت دنیای مشخص می کند و باعث می شود که سیستم های اطلاعاتی، مدیریتی و مخابراتی خدمات بهتری را برای توریسم و علاقه مندان به صنایع دستی به کار بگیرند.

جهانگردی مجازی و فروشگاه های مجازی صنایع دستی طی چند سال اخیر پیشرفت بسکمک داشته اند. آمار بالای گرایش کاربران اینترنتی به سمت جهانگردی الکترونیک و خرید و فروش صنایع دستی در فضای مجازی دلیل مستندی بر این موضوع است. همچنین با استفاده از این فضا اموراتی همچون رزرو خدمات اسکان و حمل ونقل و خرید برخی از کالاهای مرتبط به جهانگردی و صنایع دستی امری کاملاً طبیعی شده است.

فراهم کردن زیرساخت های مناسب برای استفاده سریع و آسان برای اتصال به اینترنت و شبکه های گسترده اطلاعات برای جهانگردان و علاقه مندان به صنایع دستی از مزایایی است که در فرایند رشد موضوع جهانگردی و صنایع دستی تاثیر بسزایی دارد.

وقتی که جهانگردی و صنایع دستی در چارچوب فضای اینترنتی به کار گرفته می شود می تواند ابزاری کارآمد باشد تا یک علاقه مند به جهانگردی و صنایع دستی در زمان کوتاه و با هزینه کم و با یک برنامه هدفمند و هدایت گر به مکانی خاص مسافرت کند و یا صنایع دستی موردعلاقه خود را خریداری کند.

می توان گفت که توسعهٔ فضای مجازی و توسعهٔ جهانگردی و صنایع دستی وابسته به هم هستند. فعالان در عرصه جهانگردی و صنایع دستی از طریق توسعهٔ بازاریابی از طریقٔ امتیازات فضای مجازی می توانند به عملکرد بالاتری دست یابند چراکه فضای مجازی و شبکه های ارتباطی ابزارهایی را ایجاد می کنند که باعث تکامل عرضه و تقاضا می شود و بهره گیری از آن باعث می شود تا فعالیت ها در عرصه جهانگردی و صنایع دستی گسترش و تسهیل شود.

پیشرفت جهانگردی در گرو فضای مجازی

محمد میرانی فعال حوزه جهانگردی، اظهار کرد:متاسفانه در سال های اخیر علی رغم تاکید وزارت میراث فرهنگی و جهانگردی مبنی بر تبلیغات در فضای مجازی در حوزه جهانگردی همچنان شاهد کم کاری هایی در این زمینه هستیم.

فعال حوزه جهانگردی در ادامه گفت:ما شاهدیم که بسکمک از کشور های پر مخاطب و پر جهانگرد در دنیا علی رغم عدم نیاز در این حوزه بازهم مشتاقانه از کاربرد های مهم فضای مجازی استفاده می کنند. چرا که این روز ها مردم بیشترین ارتباط را با تلفن همراه خود دارند و از قابلیت های آن بیشتر استفاده می کنند. به همین دلیل فضای مجازی نقشی موثر در پیشرفت این موضوع دارد.

میرانی بیان نمود: متاسفانه شاهد این مسئله بودیم که در بخش دولتی کم تر از این ظرفیت استفاده شد، اما در بخش خصوصی مانند بسکمک از شرکت های بزرگ جهانگردی و آژانس های هواپیمایی با هزینه های شخصی خود در این زمینه کمی پیش رفتند.

او افزود:فضای مجازی در این ایام کرونایی کمک شایانی به حوزه جهانگردی کرد چرا که ما توانستیم با استفاده از این فضا و ساخت کلیپ ها و معرفی مکان های جهانگردی کشور بسکمک از مردم دیگر کشور های دنیا را به سوی خود جذب کنیم.

فعال حوزه جهانگردی بیان کرد: فضای مجازی این روز ها به عنوان یک اصل مهم و کاربردی شناخته می شود چراکه مخاطبان بسکمک را در زمان کم و با سهولت بیشتری با امکانات و مکان های جهانگردی کشور ها آشنا می کند.

او گفت:برای پیشرفت و استفاده از ظرفیت های فضای مجازی نیازمند یک عزم ملی و دولتی و بخش خصوصی هستیم تا منجر به رشد جهانگردی در کشور شود.

در حوزه صنایع دستی از علم روز دنیا عقب هستیم

نیما ذاکری فعال حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: متاسفانه در مباحث مربوط به علم روز و استفاده از فناوری ها و تکنولوژی های مربوط به این بخش از دنیا عقب هستیم.

فعال حوزه صنایع دستی در ادامه گفت: ما در بخش صنایع دستی از هیچگونه امکانات مورد استفاده در فضای مجازی بهره مند نیستیم حتی در همین ایام کرونا که بسکمک از بخش ها توانستند در این موضوع پیشرفت داشته باشند قشر هنرمند صنایع دستی از آن محروم بودند.

ذاکری افزود: در ایام کرونا عده ای از هنرمندان در این بخش با همکاری هم توانستیم تنها با ایجاد کمپینی فعالیت هایی را در زمینه فضای مجازی بدون هیچگونه حمایتی از جانب دولت انجام دهیم تا بتوانیم حداقل کمکی به هنرمندان کرده باشیم تا بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند.

او بیان نمود: فضای مجازی برای ما فعالان صنایع دستی محیطی ارزشمند است که نیاز به آموزش های صحیح و کاربردی دارد که حتی کوچکترین اقدامی در این زمینه انجام نمی شود.

بستر مناسبی برای استفاده از فضای مجازی نداریم

شهرام امیری یکی دیگر از فعالان حوزه صنایع دستی، گفت: متاسفانه هیچگونه بستر مناسبی جهت استفاده از فضای مجازی برای فروش محصولاتمان وجود ندارد حتی زمانی هم که می خواهیم این کار را انجام دهیم جلوی این کار از طریق وزارت صمت گرفته می شود و مانع ما می شوند.

امیری بیان کرد: می دانم که بسکمک از شرکت ها به صورت فعالیت های شبکه ای و شرکت هایی از این قبیل قصد فروش صنایع دستی را داشتند که از فروش آن ها جلو گیری شد.

فعال حوزه صنایع دستی بیان نمود: وقتی صحبت از فروش محصولات ایرانی و تولید داخل می شود فکر نمی کنم محصولی با ارزش تر از صنایع دستی وجود داشته باشد چراکه تماما ایرانی و حاصل فرهنگ و تمدن قشر فرهنگی ایرانی است.

او افزود: امسال که سال جهش تولید است از حمایت تولید کنندگان هیچگونه خبری نیست و تنها داریم اسم آن را یدک می کشیم. ما در بحث تولید با مسئله ای روبرو نیستیم، اما در زمینه فروش آن با مسائل و چالش های بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنیم که به نظر من فضای مجازی و ایجاد بستر مناسب برای استفاده از آن می تواند کمک بسکمک به ما کند.

با توجه به تمام مسائل و مسائل گفته شده از سوی کارشناسان باید ببینم که آیا اقدامات موثر از سوی وزارت جهانگردی انجام می پذیرد یا خیر؟

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 456

به "تاثیر مهم فضای مجازی بر گردشگری، چرا در حوزه صنایع دستی از تکنولوژی روز عقب هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مهم فضای مجازی بر گردشگری، چرا در حوزه صنایع دستی از تکنولوژی روز عقب هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید