چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟

به گزارش تور ارمنستان، سایت های تبلیغاتی و کانال هایی فضای مجازی از ابزار های هستند که فروشندگان کالا های خود را از این طریق به فروش می رسانند و خریداران نیز کالا های مورد نیاز خود را به راحتی تهیه می کنند.

چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟

به گزارش خبرنگاران، پیشرفت فزاینده ابزار های الکترونیکی در شیوه کسب و کار ها تاثیر گذاشته و اکنون این اتفاق در شرایط کرونایی بیش از گذشته نمود یافته، زیرا بسیاری از مردم اقلام مورد نیاز خود را بصورت آنلاین و الکترونیکی انجام می دهند، اما نباید در این فضای در هم تنیده از سارقان فضای مجازی غافل شد.

سایت های تبلیغاتی و کانال هایی فضای مجازی از ابزار های هستند که فروشندگان کالا های خود را از این طریق به فروش می رسانند و خریداران نیز کالا های مورد نیاز خود را به راحتی تهیه می نمایند.

اکنون که در همه نقاط دنیا کرونا دامن گیر افراد شده، بسیاری از شهروندان اقلام ضروری خود را به صورت اینترنتی سفارش می دهند این در حالیست که اغلب کسب و کارها، علاوه بر دایر کردن فروشگاه واقعی به راه اندازی فروشگاه های مجازی در بستر سایت ها و کانال های تلگرامی و اینستاگرامی روی آورده اند.

افراد سودجو همواره در هر شرایطی از فرصت ها استفاده کرده و خود را همگام با تکنولوژی و شرایط حاکم به روز کرده و دست به سرقت و کلاهبرداری می زنند. با توجه به شرایط کنونی بهداشت جامعه و کرونا یکی از دغدغه های اصلی مردم نحوه تهیه مایحتاج روزانه خود با به حداقل رساندن احتمال ابتلا به کرونا است که اولین راه حل در این زمینه انجام خرید آنلاین است.

هر چند در حال حاضر با ایجاد رمز دوم پویا، دست کلاهبرداران به ویژه افرادی که اقدام به ایجاد صفحات جعلی و برداشت غیرمجاز از حساب افراد می کردند تقریبا کوتاه شده، اما همچنان افرادی هستند که هنوز رمز پویای خود را فعال نکرده یا کلاهبرداران با تبلیغات دروغین، افراد ساده لوح را فریب می دهند.

اعتماد، طمع و ساده لوحی سه ضلع مثلثی است که کاربران را در فضای مجازی دچار مشکل و دردسر می نماید، زیرا هویت ها در فضای مجازی می تواند واقعی نباشد؛ برخی مجرمان سایبری در جهت نیل به اهداف سوء و کسب مال غیرمآغاز با هویت های جعلی و عناوین گمراه نماینده و تبلیغات دروغین برای کلاهبرداری از شهروندان اقدام می نمایند.

افراد سود جو با تشکیل گروه و کانال هایی تحت عناوین گمراه نماینده اقدام به کلاهبرداری می نمایند. یکی از روش های سهل وآسان برای خرید، خرید اینترنتی است به شرطی که خریدی امن داشته باشید. برای یک خرید اینترنتی ایمن باید دانش خود را افزایش دهیم.

در این جا به مواردی از خرید های اینترنتی که منجر به کلاهبرداری شده است، اشاره می شود:

خرید و فروش دروغین اجناس نو و کارکرده

رئیس پلیس فتا کیش از شناسایی فرد کلاهبرداری که با تبلیغات در سایت های خرید و فروش اجناس نو و کارکرده اقدام به دریافت پیش پرداختی تحت عنوان بیعانه از طعمه های خود می کرد، خبر داد.

سرهنگ محمدرضا رضایی افزود: خانمی که خود را مهندس کامپیوتر معرفی می کرد با مراجعه به پلیس فتا کیش گفت، در اینترنت به دنبال خرید مبل کارکرده بودم که توجهم را یک آگهی اینترنتی به خود جلب کرد، با فرد فروشنده تماس گرفتم؛ او خود را ساکن کیش معرفی کرد و پس از توافق ضمن واریز بیعانه ای قرار شد پس از وصول کالا مابقی وجه را به حساب او واریز کنم؛ حال بیش از یک ماه از این موضوع می گذرد و فرد آگهی نماینده تماس هایم را پاسخگو نیست.

وی ادامه داد: با اخذ دستور قضایی و انجام اقدام های فنی و پلیسی، متهم مورد شناسایی قرار گرفت و ضمن تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع ذی صلاح تحویل داده شد.

این مقام مسئول بیان داشت: نکته حائز اهمیت در این پرونده این بود که فروشنده اصلاً ساکن جزیره کیش نبوده و با انتشار آگهی در استان های مختلف نسبت به کلاهبرداری از کاربران اقدام می کرده است.

خرید و فروش طلا و کلاهبرداری

رئیس پلیس فتا خوزستان با اشاره به هشدار های متعدد اتحادیه طلا و جواهر در خصوص خرید و فروش آنلاین طلا و سکه به صورت اینترنتی گفت: در این معاملات، بدون شک تنها مشتریان متضرر می شوند.

سرهنگ شاهین حسنوند، گفت: فضای مجازی دارای مزیت های فراوانی برای مبادلات مالی است، در این بین خرید و فروش برخی اقلام و کالا ها مانند طلا و جواهرات به الزامات خاصی نیاز دارد که شهروندان در خرید های آنلاین باید آن ها را رعایت نمایند.

وی افزود: شکایت های متعددی از کلاهبرداری در فضای مجازی توسط شهروندان در پلیس فتا به ثبت رسیده که همه این مالباختگان فریب کلاهبرداران سایبری در خصوص خرید و فروش طلا را خورده اند.

این مقام انتظامی با اشاره به غیر قانونی بودن خرید و فروش طلا و جواهرات در فضای مجازی گفت: خرید و فروش طلا در سایت های آگهی آنلاین حسابی رونق گرفته است و متاسفانه شاهد فعالیت بسیاری از شیادان و کلاهبرداران سایبری در این بستر هستیم.

سرهنگ حسنوند یادآور شد: تنها جستجوی کلمه طلا در موتور های جستجو کافی است تا مخاطبان را به صد ها آگهی خرید و فروش طلا برساند که در آن افراد زیادی هستند که می خواهند طلای خود را به فروش برسانند و افراد دیگری نیز می خواهند طلایی برای پس انداز بخرند.

معامله غیر حضوری لوازم خانگی

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی از شناسایی و دستگیری عامل کلاهبرداری با عنوان فروش لوازم خانگی درشبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد.

سرهنگ جواد دنیاشیری گفت: خانمی با در دست داشتن مرجوعه قضایی به پلیس فتا استان مراجعه کرد و درخواست رسیدگی به شکوائیه خود مبنی بر کلاهبرداری از وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام را داشت.

سرهنگ دنیاشیری ادامه داد: شاکی پس از رویت و عضویت در پیج فروش اجناس خانگی زیر قیمت بازار، اقدام به خرید لوازم وکالای خانگی مورد نیاز خود می نماید و در ادامه پس از واریز وجه دیگرخبری از وصول لوازم خانگی سفارش داده شده نبود.

سرهنگ دنیاشیری افزود: با تلاش کارشناسان پلیس فتا استان تعیین شد وجوه واریز شده طی فرآیندی در چرخه کلاهبرداری به گردش درآمده است و در نهایت به حساب فروشنده ای در سایت دیوار واریز شده است.

وی شرح داد: پس از یکسری اقدامات فنی و پلیسی متهم در شمال کشور مورد شناسایی قرار گرفت و پرونده جهت دستگیری متهم به حوزه انتظامی ارسال شد.

سایت دیوار، بستری مناسب برای کلاهبرداری

فرمانده انتظامی شهرستان نهاوند در خصوص کلاهبرداری هایی که در سایت های فروش اجناس مانند دیوار صورت می گیرد، خبر داد و گفت: از افرادی خرید کنید که امکان ملاقات حضوری آن ها پیش از انجام معامله فراهم باشد.

سرهنگ شااحمد ساکی در تشریح این خبر گفت: در پی شکایت فردی مبنی بر اینکه به قصد خرید سرویس خواب به سایت دیوار مراجعه و مبلغ شش میلیون ریال بعنوان بیعانه به حساب فرد کلاهبردار واریز کرده است، ولیکن پس از مدتی متوجه می شود که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است، رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به صرفه بودن اجناس دست دوم، شاکی در صدد خرید سرویس خواب از طریق دیوار به جست وجو پرداخته و پس از مشاهده آگهی مربوطه و صحبت با فروشنده از طریق تماس تلفنی، مبلغ شش میلیون ریال را بعنوان بیعانه پرداخت می نماید، شاکی پس از پرداخت پول برای تحویل جنس خریداری شده هر چه تماس می گیرد فرد کلاهبردار دیگر پاسخگو نبوده و گوشی خود را خاموش می نماید که وی متوجه می شود از وی کلاهبرداری صورت گرفته است.

ساکی ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا با انجام تحقیقات لازم در فضای سایبر متهم را که فردی حدودا 25 ساله بود را شناسایی کردند.

چگونه می توان فهمید یک فروشگاه اینترنتی معتبر است؟

مهم ترین عنصر در ارزیابی اعتبار هر فروشگاه اینترنتی داشتن نماد اعتماد الکترونیک است. نماد الکترونیک نشانه ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه های اینترنتی داده می شود. نماد اعتماد الکترونیکی در یک وب سایت نشان دهنده بالا بودن امنیت آن در فضای تجارت مجازی است.

در حال حاضر اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کار های فعال در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مجاز نیز تعلق می گیرد.

تمام فعالان کسب و کار های الکترونیکی در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مجاز، برای ثبت نشانی فعالیت خود و آغاز فرآیند اخذ نماد اعتماد الکترونیکی می توانند با مراجعه به سامانه نماد و ایجاد حساب کاربری، اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نمایند.

همچنین کسب و کار های دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیز می توانند با ورود به پنل کاربری خود، از قسمت افزودن شناسه اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نمایند.

نماد الکترونیک فقط به فروشگاه های حقیقی و یا حقوقی اعطاء می شود که توسط سیستم های دولتی ازجمله مرکز توسعه تجارت الکترونیک، کسب وکار آن ها تائید شده باشد.

معمولا فروشگاه های که نماد اعتماد الکترونیک دارند لوگو نماد را در صفحه اصلی قرار می دهند تا همه بتوانند آن ها بررسی نمایند. برای بررسی کافی است روی لوگو نماد الکترونیک کلیک کنید تا به صورت Popup باز شود و اطلاعات صاحب امتیاز را به شما نمایش دهد.

روش دیگری که می توانید با آن نماد الکترونیک یک فروشگاه اینترنتی را بررسی کنید ورود به سایت https: //enamad.ir و کلیک بر روی استعلام است، پس از کلیک بر روی استعلام صفحه ای باز می شود به صورت (Popup) و از شما درخواست آدرس دامنه سایت را می نماید. کافی است آدرس دامنه فروشگاه موردنظر خویش را در آن وارد کنید تا پس از کلیک بر روی جستجو، اطلاعات مربوط به صاحب امتیاز آن فروشگاه را برای شما تعیین شود.

کارشناسان پلیس فتا معقتد هستند برای خرید اینترنتی از یک فروشگاه الکترونیکی ابتدا باید از آن فروشگاه تحقیق کرد این در حالی است که فروشگاه های معتبر عمومأ آدرس پستی، تلفن و تعیینات خود را به طور دقیق در وب سایت شان درج می نمایند.

باید فروشگاهی که از آن خرید می کنید رصد کنید که یک فروشگاه فعال است یا یک وب سایت رها شده. معمولا فروشگاه هایی که یک شعبه فیزیکی دارند بسیار مطمئن تر از فروشگاه هایی هستند که فقط به صورت مجازی پایه گذاری شده اند.

آمار ها نیز نشان می دهد اعتماد افراد به فروشگاه هایی که شعبه فیزیکی دارند بیشتر است. زیرا احتمال کلاهبرداری یا این که کالای خریداری شده به دست شما نرسد کمتر است و اگر مسئله ای پیش بیاید می توانید به آدرس فروشگاه مربوطه مراجعه حضوری کنید.

معمولا فروشگاه های آنلاین، خدمات پرداخت اینترنتی را از طریق یکی از بانک های کشور دریافت می نمایند. در پرداخت های آنلاین وقتی می خواهید مرحله پرداخت وجه را از طریق کارت انجام دهید وارد درگاه پرداخت بانک مربوطه خواهید شد.

بسیاری از سارقان اینترنتی با طراحی و ساخت درگاه هایی شبیه به درگاه های اصلی بانکی و آدرس های مشابه آن را در اختیار کاربران قرار داده و به محض وارد نمودن اطلاعات بانکی، اقدام به سرقت اطلاعات حساب های بانکی و در نهایت سرقت وجوه از حساب بانکی کاربر می نمایند، لذا باید نسبت به فعال کردن رمز پویا (یکبار مصرف) حساب بانکی خود اقدام نمایند.

مجرمان سایبری با ارائه کالا های ارزان تر قیمت های استثنایی و باور نکردنی و طرح های وسوسه انگیز اعم از کالا، البسه و کیف و کفش، لوازم خانگی و بسته های هدیه اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می نمایند یا کاربر را وارد صفحه جعلی و شبیه سازی شده بانک کرده یا در برخی از سایت های تبلیغاتی وخرید و فروش مانند دیوارو شیپور اقدام به دریافت بخشی از پول کالا به عنوان پیش پرداخت یا همان بیعانه کرده و سپس قطع ارتباط می نمایند.

سیستم خرید پستی ایمن ترین خرید اینترنتی

به گفته کارشناسان پلیس فتا؛ امن ترین روش برای خرید اینترنتی استفاده از سیستم خرید پستی است که امروزه اغلب فروشگاه ها نیز از این سرویس استفاده می نمایند. با استفاده از این روش می توان محصول مورد نظر را سفارش دهید و محصول توسط شرکت پست برای شما ارسال شده و سپس مبلغ کالا را به پیک تحویل می دهید در این روش شما با اطمینان خاطر و بدون اینکه پولی را از پیش، پرداخت کرده باشید می توانید محصول خود را خریداری کنید. استفاده از این روش برای کالا هایی که ماهیت فیزیکی دارند بسیار مناسب است.

در زمان خرید از فروشگاه های اینترنتی باید از نماد اعتماد الکترونیک اطمینان حاصل کرده و با کلیک بر روی آن اعتبار سایت تعیین شود و شما را به سایت این نماد ارتباط و متصل کند آن گاه می توان به تعیینات سایت و فروشگاه اینترنتی و از تاریخ اعتبار نماد آن و سایر خدمات ارائه دهنده فروشگاه مطلع شد.

ارسال پیامک های امنیتی به مدیران کسب و کار های اینترنتی

سردار وحید مجید رئیس پلیس سایبری کشور در ارتباط با کنترل کسب و کار ها و خرید های اینترنتی ایمن، گفت: در سال جاری بیش از 91 هزار پیامک امنیتی در حوزه سخت افزار، نرم افزار و به روز رسانی به مدیران کسب و کار های اینترنتی ارسال شده است تا ارتقاء امنیت در این حوزه ها در خصوص استحکام زیر ساخت ها و حفظ داده های اطلاعاتی شهروندان فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر ایران در حوزه دانش و نوآوری به شاخص های قابل اتکا رسیده است، افزود: حرکت مالی در سیر تکاملی خودش پیش می رود و همزمان با آن قوانین و مقررات شکل می گیرد؛ در این راستا وظیفه پلیس فتا ناجا تامین امنیت فضای سایبر، کاربران و زیر ساخت ها است.

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، نیروی انتظامی و پلیس فتا وظیفه رسیدگی به حوادث رایانه ای و حملات سایبری را دارند. حوزه پیشگیری در برخورد با جرایم سایبری از اولویت های پلیس فتا است؛ نباید پس رویدادی بود، حوزه آسیب پذیری باید شناخته شود و ضمن تعامل با کسانی که در این حوزه فعالیت می نمایند، آسیب پذیری ها را به حداقل رسانید.

سردار مجید افزود: وظیفه مسئولان کسب وکار های اینترنتی پاسخگویی به در خواست عمومی شهروندان و حفاظت از داده ها افراد و تعامل با پلیس فتا در حوزه پیشگیری از جرایم است.

رئیس پلیس فتا ناجا از افزایش کشف 104 درصدی جرایم سایبری در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: 62 درصد این جرایم در حوزه مالی با روش فیشینگ بوقوع پیوسته است. بیشتر جرایم حوزه فیشینگ با روش هدایت قربانی به درگاه های جعلی اتفاق می افتد.

وی از مدیران کسب و کار های اینترنتی خواست تا بیشتر مسائل حفاظتی را مورد توجه قرار دهند و توصیه های پلیس فتا را در این خصوص برای پیشگیری از وقوع جرایم جدی بگیرند.

سردار مجید شرح داد: کارشناسان پلیس فتا ضمن حضور در صدا و سیمای و رسانه های جمعی در حوزه پیشگیری و آموزش در خصوص آشنایی ومطلعی شهروندان با جرایم سایبری و افزایش سواد اینترنتی کاربران گام های موثری را برداشته اند لذا در کنترل جرایم فضای مجازی همکاری متقابل تمام دستگاه های ذینفع در این خصوص جزو ضروریات است.

وی با اشاره به اینکه طرح های زیادی در جهت ایمنی استانداردسازی بانکداری الکترونیک مانند اجرای طرح رمز یک بار مصرف و ... اجرا شده، هدف از اجرای این طرح ها را امنیت مالی شهروندان در فضای مجازی اعلام کرد و گفت: انتظار پلیس فتا از کسب و کار های اینترنتی استفاده از زیر ساخت های مطمئن و با ثبات است.

رئیس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه بیش از 800 شرکت کسب و کار های اینترنتی جزء جامعه هدف پلیس فتا است، گفت: در سال جاری، حدود 91 هزار پیامک امنیتی در حوزه سخت افزار، نرم افزار و به روز رسانی به مدیران کسب و کار ها ارسال شده تا ارتقاء امنیت در این حوزه ها فراهم شود.

سردار مجید تاکید کرد: مرکز فوریت های سایبری پلیس فتا ناجا به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی در حوزه فضای مجازی است و همچنین عموم مردم می توانند گزارشات خود را در سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir ثبت نمایند.

روز های کرونایی و کلاهبرداری در خرید های آنلاین

سرهنگ داوود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: مراقب افراد سودجویی که با استفاده از برنامه های خرید آنلاین در این روز های کرونایی اقدام به تبلیغ در فضای مجازی یا در حال جعل هویت فروشگاه های معتبر هستند، باشید.

وی افزود: با توجه به افزایش خرید های اینترنتی و به طبع آن افزایش تبلیغات و معرفی محصولات و کالا ها و خدمات در این فضا توسط شرکت ها و تولید نمایندگان باعث شده که برخی افراد سودجو از این بستر و موقعیت سوء استفاده کرده و با ارائه کالا ها و یا خدمات ارزان قیمت و با تبلیغات گسترده و جعلی اقدام به کلاهبرداری و سرقت اطلاعات کارت های بانکی شهروندان می نمایند.

وی افزود: متاسفانه در این روز های کرونایی که مردم بیشتر راغب هستند از خدمات فضای مجازی بدون حضور در اماکن و فروشگاه ها جهت تامین اقلام مورد نیاز خود استفاده نمایند شاهد سوء استفاده بیشتر این افراد از طریق آگهی های دروغین واپلیکیشن های حاوی بدافزار و جاسوس افزار هستیم.

سرهنگ گودرزی گفت: ما با افزایش تبلیغات فروشگاه ها در سطح شهر تهران و محله هایی که در شرایط کرونا در حال تبلیغ خرید کردن آنلاین به مردم هستند روبرو شده ایم و در این خصوص اپلیکیشن های زیادی تولید شده است که این اپلیکیشن ها می تواند بدافزار یا جاسوس افزار داشته باشد.

وی ادامه داد: ضمن آنکه بسیار از این دست تبلیغات می تواند با سرقت هویت یک فروشگاه معروف در یک محله از شهر تهران باشد که شهروندان را فریب می دهد.

این مقام انتظامی گفت: هموطنان توجه نمایند بیشتر اجناس تبلیغی در شبکه های اجتماعی، از کیفیت لازم برخوردار نبوده و یا با تبلیغ اعلام شده منطبق نیست؛ افراد با پرداخت پول زیاد، کالای بی کیفیت دریافت می نمایند لذا شهروندان در صورت امکان از شبکه های اجتماعی خرید نکرده و از فروشگاه های دارای نماد اعتماد و معتبر خرید خود را انجام دهند.

سرپرست پلیس فتا پایتخت گفت:شهروندان به هیچ عنوان فریب تبلیغات جذاب و اغوا نماینده سایت ها، پیامک ها و لینک های تبلیغاتی را نخورده و قبل از هرگونه اقدامی از اصالت کالا و تقلبی نبودن و مسروقه نبودن کالا کسب اطمینان نمایند و در شبکه های اجتماعی به هیچ عنوان قبل از دریافت کالا هیچ گونه وجهی به حساب فروشندگان واریز ننمایند، زیرا کلاهبرداران سایبری پس از اخذ مبالغ، دیگر پاسخگوی تلفن و تعهد خود نخواهند بود.

سرهنگ گودرزی تأکید کرد: دریافت بیعانه و عدم تحویل کالا یکی از مهمترین کلاهبرداری های رایج در بستر سایت های درج آگهی است یا اینکه اگر به اپلیکیشن مشکوکی که مربوط به خرید های آنلاین است، در صورت مشاهده اینگونه موارد با درج تعیینات اعلامی برنامه یا گروه، کانال یا پیج از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت های سایبری همیار ما را در شناسایی این افراد باشید.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 714

به "چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید