ترک تحصیل هزاران دانشجو بر اثر کرونا، گوشه گیری هدیه ویروس همگانی به دانشجویان

به گزارش تور ارمنستان، ویروس کرونا در حدی زندگی دانشجویان را مختل نموده است که هزاران دانشجو به علت مسائل متعددی از ادامه تحصیل منصرف شدند.

ترک تحصیل هزاران دانشجو بر اثر کرونا، گوشه گیری هدیه ویروس همگانی به دانشجویان

به گزارش خبرنگاران، ویروس کرونا چندسالی که بر همه جنبه های زندگی جهانیان رخنه نموده است، این ویروس توانسته حتی زندگی دانشجویان را مختل کند. طبق آمار های اعلام شده، شرایط روحی دانشجویان نسبت به پیش از همه گیری کرونا، بسیار نگران نماینده است. یعنی این قشر معمولا یا یکی از بستگان درجه اول و یا دوستان و آشنایان خود از دست داده و همین مسئله کافی است تا آن ها در شرایط روحی مناسبی به سر نبرند.

تعطیلی دانشگاه ها و مجازی شدن کلاس ها باعث هزینه های زیادی برای دانشجویان شده است، آنها در کنار مسائل روحی که دارند با مسائل معیشتی هم دست و پنجه نرم می نمایند و در نتیجه این روز ها افسردگی در میان دانشجویان مشاهده می گردد؛ براین اساس دانشگاه ها باید در پی راه حلی برای این موضوع باشند.

پیش از شیوع ویروس کرونا، دانشگاه ها راه هایی برای ارزیابی دانشجویان از نظر سلامت روانی داشتند که در دوران همه گیری کرونا و تعطیلی دانشگاه ها، به حالت تعلیق عایدی. با توجه به شرایط خاصی که برای دانشجویان ایجاد شده است، به نظر می رسد باید برنامه ای درازمدت در نظر گرفت تا دانشگاه ها بعد از انتها همه گیری کرونا بتوانند در کمترین زمان ممکن، حمایت های خود را اعمال نموده و به شرایط روحی و روانی دانشجویان رسیدگی نمایند.

این موضوع نه تنها در ایران بلکه در سایر کشور های جهان نیز مشاهده می گردد. دانشجویان زیادی که همزمان با تحصیل، مشغول به کار بودند، شغل خود را در ایام کرونا از دست دادند و بیکار شدند.

عموم دانشجویان امروز با مسائل تحصیلی روبه رو هستند، مسائل بین فردی، کاهش آستانه تحمل و پرخاشگری از دیگر مسائل این قشر است . علاوه براین با توجه به شرایط امروز جامعه، آینده مشخصی را برای خود متصور نیستند و همین باعث شده تا دانشجو از لحاظ سلامت روان دچار مشکل شده و آستانه تحمل کمی داشته باشد.

مسائل معیشتی، چالش اصلی دانشجویان

محمدرضا محبوب فر کارشناس و و عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: طبق تحقیقات حدود 500 هزار نفر از دانشجویان در ایام کرونا ترک تحصیل نموده یا از ایران رفته اند. قطعا این آمار بزرگی است و می طلبد تا اقدامات ویژه ای در این خصوص انجام گردد.

او اضافه نمود: یکی از چالش های اصلی دانشجویان، مسائل معیشتی است که باعث می گردد بعضی از آن ها حتی دیگر امکان ادامه تحصیل را نداشته باشند. این مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

محبوب فر گفت: جمعیت دانشجویی کشور نیازمند خدمات حمایتی فوری است و نباید در این زمینه تعلل صورت گیرد. این خدمات هم شامل مباحث روحی و روانی، شناختی، مالی و معیشتی می گردد؛ اما مسئله اصلی اینجاست که مراکز مشاوره ای که امروز در دانشگاه ها فعال هستند، به هیچ عنوان نمی توانند از پس حمایت هایی که باید از دانشجویان صورت بگیرد، برآیند و دلیلش ناتوانی این مراکز در حمایت از دانشجویان است که خود آن ها نیز نیازمند یاری های فوری همه جانبه روحی و روانی هستند.

در تمام دانشگاه های کشور مراکزی برای مشاوره دانشجویان وجود دارد، بنابراین انتظار می رود با بازگشایی دانشگاه ها این مراکز تمرکز بیشتری بر سلامت و روان دانشجویان داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1328

به "ترک تحصیل هزاران دانشجو بر اثر کرونا، گوشه گیری هدیه ویروس همگانی به دانشجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترک تحصیل هزاران دانشجو بر اثر کرونا، گوشه گیری هدیه ویروس همگانی به دانشجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید