تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟

به گزارش تور ارمنستان، رنگ ادرار به طور معمول به اندازه آب و سایر مایعات مصرفی شما در طول روز بستگی دارد. مایعات، رنگدانه های زرد موجود در ادرار را رقیق می نمایند. بنابراین هرچه بیشتر مایعات بنوشید، ادرار شما شفاف تر به نظر می رسد و وقتی کمتر مایعات می نوشید، ادرار غلیظ تر و رنگ زردِ آن، تشدید می گردد.

تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟

بعضی غذاها و داروها هم می توانند رنگ ادرار را تغییر دهند. به عنوان مثال، خوردنی هایی مانند چغندر و شاه توت می توانند رنگ ادرار را صورتی یا قرمز نمایند. بعضی از داروها نیز می توانند رنگ های مشخصی به ادرار بدهند مانند نارنجی یا سبز مایل به آبی.

با این حال، رنگ غیرمعمول ادرار نیز می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامتی باشد. به عنوان مثال، بعضی از عفونت های دستگاه ادراری می توانند ادرار را به رنگ سفید شیری درآورند. سنگ کلیه، بعضی سرطان ها و سایر بیماری ها گاهی اوقات ادرار را به علت خون، قرمز نشان می دهند.

در ادامه به چند رنگ غیرمعمول ادرار، همراه با عواملی که می توانند باعث ایجاد آنها شوند، اشاره می کنیم:

ادرار قرمز یا صورتی رنگ

ادرار قرمز همواره نشانه یک مشکل جدی سلامتی نیست. ادرار قرمز یا صورتی رنگ ممکن است به دلایل زیر ایجاد گردد:

* خون: بعضی بیماری هایی که می توانند باعث بروز خون در ادرار شوند عبارتند از: بزرگ شدن پروستات، تومورهایی که سرطانی نیستند، سنگ کلیه و کیست. ورزش شدید بعلاوه می تواند باعث ایجاد خون در ادرار گردد. وجود خون در ادرار در عفونت های مجاری ادراری و سنگ کلیه شایع است. این مسائل اغلب باعث درد می شوند. خونریزی بدون درد ممکن است نشانه یک مشکل جدی تری مانند سرطان باشد.

اگر بتوانید در ادرار خود خون ببینید، خون ادراری ماکروسکوپی نامیده می گردد و خونی که با چشم غیرمسلح قابل تماشا نیست، خون ادراری میکروسکوپی نامیده می گردد. این اندازه خون در ادرار آنقدر ناچیز است که وقتی آزمایش ادرار می دهید، فقط زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در هر صورت مهم است که علت وجود خون در ادرار را کشف کنید.

تقریبا هر کسی می تواند گلبول های قرمز در ادرار داشته باشد. این شامل بچه ها و نوجوانان نیز می گردد. بعضی از مواردی که می تواند خطر وجود خون در ادرار را افزایش دهد، عبارتند از:

- سن: مردان میانسال و مسن ممکن است به علت بزرگ شدن غده پروستات به خون ادراری مبتلا شوند. خطر بعضی از سرطان ها که می توانند باعث خون در ادرار شوند نیز ممکن است پس از 50 سالگی افزایش یابد.

- عفونت مجاری ادراری: این یکی از مهمترین علل وجود خون در ادرار بچه ها است.

- سابقه خانوادگی: اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده شما بیماری کلیوی داشته باشند، احتمال وجود خون در ادرار ممکن است افزایش یابد.

- داروهای خاص: بعضی از مسکن ها، رقیق نماینده های خون و آنتی بیوتیک ها می توانند خطر وجود خون در ادرار را افزایش دهند.

- ورزش سنگین: خون ادراری دونده ماراتن یکی از نام های مستعار خون ادراری است. ورزش های سنگین می توانند خطر بروز این عارضه را افزایش دهند.

* غذاها: چغندر، شاه توت و ریواس می توانند ادرار را قرمز یا صورتی رنگ نمایند.

* داروها: در صورت مصرف داروهای سل، درد مجاری ادرار یا یبوست، ممکن است ادرار قرمز یا صورتی رنگ گردد.

ادرار نارنجی رنگ

ادرار نارنجی رنگ می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

* داروها: داروهای یبوست می توانند ادرار را نارنجی رنگ نمایند. بعلاوه داروهایی که تورم و تحریک را کاهش می دهند و بعضی داروهای شیمی درمانی برای سرطان نیز در این زمینه موثر هستند.

* ویتامین ها: بعضی ویتامین ها مانند A و B-12 می توانند ادرار را نارنجی یا زرد-نارنجی نمایند.

* مسائل سلامتی: عمدتاً اگر مدفوع روشنی نیز دارید، ادرار نارنجی رنگ می تواند نشانه مشکل کبد یا مجرای صفراوی باشد. کم آبی بدن بعلاوه می تواند ادرار شما را نارنجی نشان دهد.

ادرار آبی یا سبز رنگ

ادرار آبی یا سبز رنگ می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

* رنگ ها: بعضی از رنگ های غذایی با رنگ روشن می توانند باعث سبز شدن ادرار شوند.

* داروها: بعضی از داروهای افسردگی، زخم معده و رفلاکس اسید می توانند ادرار را به رنگ سبز مایل به آبی در آورند. داروهای ضد درد، آرتریت و خواب نیز می توانند ادرار را سبز رنگ نمایند.

* مسائل سلامتی: یک بیماری نادر به نام هیپرکلسمی خوش خیم خانوادگی می تواند باعث ادرار آبی رنگ در بچه ها گردد. عفونت های دستگاه ادراری ناشی از باکتری خاصی نیز می تواند باعث ایجاد ادرار سبز رنگ گردد.

ادرار قهوه ای تیره

ادرار قهوه ای می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

* غذاها: خوردن زیاد باقلا و ریواس می تواند باعث رنگ قهوه ای تیره ادرار گردد.

* داروها: بعضی داروها می توانند ادرار را تیره نمایند از جمله داروهایی که برای درمان و پیشگیری از مالاریا، یبوست، کلسترول بالا و تشنج استفاده می شوند. بعضی از آنتی بیوتیک ها و شل نماینده های عضلانی نیز می توانند ادرار را تیره نمایند.

* مسائل سلامتی: بعضی از اختلالات کبد و کلیه و عفونت های مجاری ادراری می توانند ادرار را قهوه ای تیره نمایند. ممکن است خونریزی در داخل بدن نیز عامل این تغییر رنگ باشد. گروهی از بیماری ها که عمدتاً بر پوست یا سیستم عصبی تأثیر می گذارند به نام پورفیری نیز می توانند باعث قهوه ای رنگ شدن ادرار شوند.

* ورزش شدید: آسیب عضلانی ناشی از تمرینات شدید می تواند باعث ادرار قهوه ای رنگ گردد.

ادرار کدر

عفونت های دستگاه ادراری و سنگ کلیه می توانند باعث کدر شدن ادرار شوند.

به خاطر داشته باشید که رنگ ها می توانند برای افراد مختلف کمی متفاوت به نظر برسند. به عنوان مثال، آنچه برای شما قرمز به نظر می رسد ممکن است برای شخص دیگری نارنجی به نظر برسد. اگر نگرانی هایی دارید و به ویژه اگر ادرار کردن شما دردناک است یا ادرار نارنجی تیره دارید که می تواند نشانه ای از کار نکردن درست کبد شما باشد، با یک پزشک مشورت کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 آذر 1402 بروزرسانی: 19 آذر 1402 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1706

به "تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید