علائمی که نشان دهنده روده ناسالم هستند

به گزارش تور ارمنستان، خبرنگاران- بسیاری از متخصصان پزشکی از روده به عنوان مغز دوم یاد می نمایند و این به علت نقش مهمی است که روده در سلامت کلی ما ایفا می نماید و نحوه ارتباطی است که با مغز دارد.

علائمی که نشان دهنده روده ناسالم هستند

به گزارش فراو به نقل از یاهولایف، ارتباط روده و مغز به میزان ای قوی است که تعیین شده بر خلق و خو، شناخت و حتی خواب تاثیر می گذارد. روده بعلاوه خانه تعداد زیادی از میکروارگانیسم ها است که در مجموع به عنوان میکروبیوم روده شناخته می شوند.

به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ایالات متحده داشتن روده ای سالم برای زندگی خوب ما امری لازم است. این در حالی است که 60 تا 70 میلیون آمریکایی تحت تاثیر مسائل گوارشی قرار دارند.

داشتن روده ناسالم به چه معناست؟

بسیاری از ما اصطلاح سلامت روده را شنیده ایم، اما معنی آن چیست؟ روده شما خانه چندین تریلیون میکروب است که برای سلامت کلی بدن شما حیاتی هستند. این باکتری های مفید به هضم غذا، فراوری ویتامین ها و محافظت در برابر پاتوژن های مضر یاری می نمایند. زمانی که تعادل باکتری ها در روده شما مختل گردد این موضوع می تواند منجر به بروز بیماری ای به نام دیسبیوز گردد که با طیف گسترده ای از مسائل مرتبط با سلامتی از جمله آلرژی، بیماری های خودایمنی، و حتی افسردگی در ارتباط است.

چگونه می توانید روده خود را سالم نگه دارید؟

اولین قدم آن است که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه باشد. هم چنین، باید تا حد امکان از مصرف غذا های فرآوری شده و آنتی بیوتیک ها اجتناب کنید. علاوه بر آن، ورزش منظم و کاهش استرس می تواند به ارتقای یک محیط سالم روده یاری کند. با پیروی از این نکات ساده می توانید به حفظ سلامت روده خود یاری کنید.

روده ناسالم چگونه بر سلامت کلی شما تاثیر می گذارد؟

بخش اعظم سیستم ایمنی در روده قرار گرفته است و روده سالم را برای سلامت کلی بدن امری ضروری می است. روده ناسالم می تواند منجر به مسائل مختلفی از جمله التهاب، آلرژی و حتی بیماری های خود ایمنی گردد. روده ناسالم هم چنین می تواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد و منجر به شرایطی مانند اضطراب و افسردگی گردد.

باکتری های روده به تجزیه غذا و جذب مواد مغذی یاری می نمایند، اما در محافظت از بدن در برابر مواد مضر نیز نقش اساسی دارند. زمانی که روده مختل می گردد می تواند مسائل متعددی را ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر باکتری های مضر زیادی وجود داشته باشد می توانند سمومی را آزاد نمایند که قادر خواهند بود به پوشش روده آسیب برساند و باعث التهاب شوند. علاوه بر این، عدم تعادل باکتری ها نیز می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و جذب ضعیف ویتامین ها و مواد معدنی گردد.

روده و مغز چگونه به هم مرتبط هستند؟

روده حاوی شبکه وسیعی از نورون هاست که با مغز در ارتباط هستند. راه های مختلفی وجود دارد که روده و مغز به هم متصل می شوند. ابتدا مغز و قلب به وسیله عصب واگ طولانی ترین عصب مغزی که از ساقه مغز تا شکم امتداد دارد به هم متصل می شوند. این عصب مسئول ارسال پیغام بین مغز و روده است.

دوم آن که قلب و مغز به وسیله سیستم عصبی روده ای (ENS) شبکه ای از نورون ها که مجرای گوارشی را می پوشانند به یکدیگر متصل می شوند. سیستم عصبی روده ای مسئول کنترل عملکرد دستگاه گوارش است. در نهایت آن که روده و مغز به وسیله میکروبیوم جامعه ای از میکروب های ساکن در دستگاه گوارش به یکدیگر متصل می شوند.

میکروبیوم تاثیر قابل توجهی بر سلامت روده دارد و بر خلق و خو و رفتار اثر می گذارد. این میکروبیوم نقش مهمی در هضم، عملکرد سیستم ایمنی و سلامت کلی ایفا می نماید. به عنوان مثال، پژوهش ها نشان می دهند که میکروبیوم روده می تواند بر سطوح التهاب تاثیر بگذارد. این مهم است، زیرا التهاب مزمن با بیماری های مختلفی از جمله بیماری قلبی و سرطان مرتبط است.

این سه ارتباط بین روده و مغز نشان می دهند که آن چه در روده رخ می دهد می تواند تاثیر مستقیمی بر مغز داشته باشد و بالعکس. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که استرس مزمن می تواند منجر به تغییراتی در باکتری های روده گردد که به نوبه خود می تواند منجر به التهاب و مسائل سلامت روان گردد. به طور مشابه، اختلالات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) با اضطراب و افسردگی مرتبط است. بنابراین، مراقبت از روده و مغز برای حفظ سلامتی لازم است.

شما همواره خسته هستید

روده ناسالم می تواند منجر به خستگی و سطوح پایین انرژی گردد. بیش تر افراد از اهمیت سلامت روده و نحوه تاثیر آن بر کل بدن بی اطلاع هستند. روده ناسالم می تواند به طرق مختلف در ایجاد خستگی نقش داشته باشد. روده مسئول تجزیه غذا و استخراج مواد مغذی است.

وقتی روده به درستی کار نمی نماید بدن غذای خود را برای عملکرد دریافت نمی نماید. دوم آن که روده خانه چندین تریلیون باکتری است که نقش حیاتی در حفظ سلامت ما دارند. عدم تعادل باکتری های روده با خستگی و سایر مسائل سلامتی مرتبط است. در نهایت آن که روده به وسیله عصب واگ به مغز متصل می گردد. این ارتباط اجازه می دهد تا اطلاعات بین روده و مغز جریان یابد.

هنگامی که روده سالم نیست این ارتباط مختل می گردد و منجر به احساس خستگی می گردد. این ها تنها چند نمونه از مواردی هستند که نشان می دهند چرا روده ناسالم می تواند به خستگی بیانجامد. اگر با خستگی دست و پنجه نرم می کنید ممکن است ارزش داشته باشد سلامت روده خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

شما مسائل گوارشی دارید

بیشتر افراد با علائم شایع تر روده ناسالم مانند سوزش سر دل، سوء هاضمه و حالت تهوع آشنا هستند. با این وجود، نفخ، یبوست و اسهال نیز اغلب نشان دهنده مسائل گوارشی هستند. این علائم می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله حساسیت های غذایی، عفونت های ویروسی و اختلالات گوارشی باشد.

در بعضی موارد، این علائم هم چنین ممکن است نشانه ابتلا به موارد جدی تری مانند بیماری سلیاک (در این بیماری گوارشی پرز های روده باریک آسیب دیده و در جذب مواد اختلال دارد) یا بیماری کرون (یکی از بیماری های التهابی روده است که با التهاب دیواره روده تعیین می گردد) باشند. اگر به طور منظم هر یک از این علائم را تجربه می کنید لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

همواره بیمار هستید

روده شما خانه چندین تریلیون باکتری از جمله باکتری های خوب و بد است. این جامعه از میکروارگانیسم ها به عنوان میکروبیوتای روده شناخته می گردد و نقش اساسی در حفظ سلامت شما ایفا می نمایند. به عنوان مثال، باکتری های خوب روده وظیفه یاری به تجزیه غذا، جذب مواد مغذی و مبارزه با عوامل بیماری زای مضر را برعهده دارند. با این وجود، در صورت برهم خوردن تعادل باکتری های خوب و بد این شرایط منجر به مسائل گوارشی و ضعف سیستم ایمنی می گردد.

روده ناسالم هم چنین می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کند. پژوهش ها نشان داده اند که میکروبیوتای روده نقش مهمی در ایمنی ایفا می نماید. بنابراین، حفظ روده سالم برای سلامت و تندرستی کلی امری لازم است.

نوسانات در خلق و خو

بیش تر ما در مقطعی از زندگی خود نوسانات خلقی را تجربه نموده ایم. برای بعضی از ما این نوسانات خفیف بوده و به سرعت از بین می فرایند. با این وجود، برای بعضی دیگر می توانند شدید و مداوم بوده و برای روز ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشند. در حالی که نوسانات خلقی می توانند به وسیله عوامل مختلفی مانند استرس یاعدم تعادل هورمونی ایجاد شوند، اما ممکن است نشانه ای از تضعیف سلامت روده نیز باشند.

هنگامی که روده سالم است انتقال دهنده های عصبی مختلفی فراوری می نماید که به حفظ خلق و خوی پایدار یاری می نماید. زمانی که روده ناسالم است می تواند ملتهب گردد و انتقال دهنده های عصبی کمتری فراوری کند. این امر می تواند منجر به افزایش اضطراب و افسردگی و سایر اختلالات خلقی گردد. اگر با نوسانات خلقی مداوم یا شدید دست و پنجه نرم می کنید لازم است که با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1488

به "علائمی که نشان دهنده روده ناسالم هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی که نشان دهنده روده ناسالم هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید