خواص عجیب گیاه گیمنما

به گزارش تور ارمنستان، تهران (پانا) - کاربردهای سنتی این گیاه فوق العاده به درمان بیماری هایی از جمله دیابت، مالاریا و حتی مار گزیدگی باز می گردد.

خواص عجیب گیاه گیمنما

گیمنما با نام علمی Gymnema sylvestre، گیاهی چند ساله و بالا فراینده بومی منطقه ها مرکزی و غرب هند، نواحی استوایی آفریقا و استرالیا به شمار می رود که هزاران سال است از برگ های آن در طب سنتی آیورودا هند استفاده می گردد.

کاربردهای سنتی این گیاه فوق العاده به درمان بیماری هایی از جمله دیابت، مالاریا و حتی مار گزیدگی باز می گردد.

به گفته محققان به نظر می رسد که گیمنما از جذب قند جلوگیری می نماید و از همین جهت سبب کاهش قند خون و بعلاوه کمک به بیماران دیابتی می گردد. تاثیر گیاه مذکور در کنترل دیابت به یکی از محبوبت ترین موضوعات پژوهش های علمی به خصوص در طب غربی تبدیل شده است.

امروزه انواع مکمل های دارویی حاوی عصاره برگ های این گیاه به وسیله داروخانه های سراسر کشور قابل خریداری هستند.

در ادامه نگاه دقیق تری به بعضی از فواید شناخته شده گیمنما خواهیم داشت. گفتنی است که این موارد با استناد به مقالات منتشر شده به وسیله مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا جمع آوری شده اند:

میل به شکر را با کاهش جذابیت غذاهای شیرین محدود می نماید

دیده شده که Gymnema sylvestre می تواند به کاهش هوس نسبت به قند کمک کند. بر اساس پژوهش های اجرا شده گیمنمیک اسید که یکی از ترکیبات اولیه فعال در ساختار گیمنما محسوب می گردد، نقش مهمی در سرکوب میل به شیرینی جات بر عهده دارد.

اما مکانیسم چنین عملکردی چیست؟ هنگامی که این ترکیب گیاهی پیش از وعده غذایی و یا نوشیدنی شیرین مصرف گردد، گیمنمیک اسید گیرنده های قند موجود در جوانه های چشایی فرد را مسدود می نماید و بدین ترتیب طعم لذت بخش شیرینی را از بین می برد.

در یک مطالعه روی افراد روزه دار به نیمی از آنها عصاره گیمنما داده شد. آنهایی که مکمل دریافت نموده بودند اشتهای کمتری برای مصرف غذاهای شیرین در وعده غذایی بعدی داشتند و در مقایسه با گروه کنترل، شمار بیشتری از آنها حجم غذای انتخابی خود را محدود کردند.

به کاهش قند خون کمک می نماید

به گزارش سازمان دنیای بهداشت، بیش از 420 میلیون نفر در سراسر دنیا به دیابت مبتلا هستند و انتظار می رود که این تعداد فرایند افزایشی هم داشته باشد. دیابت یک بیماری متابولیک است که با سطح بالای قند خون معین می گردد. این اختلال به علت ناتوانی بدن در فراوری یا استفاده موثر از انسولین رخ می دهد.

معین شده که گیمنما دارای خواص ضد دیابتی است و از این رو به عنوان مکمل در کنار داروهای مخصوص بیماران دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد. گفتنی است که به این گیاه گورمار نیز می گویند که در زبان هندی به معنای نابودنماینده قند است. از طرفی همان اثری که روی جوانه های چشایی اعمال می گردد، در مورد گیرنده های روده هم صدق می نماید و بدین ترتیب جذب قند مسدود شده و سطح قند خون بعد از غذا کاهش می یابد.

محققان شرح می دهند که مصرف 200 الی 400 میلی گرم گیمنمیک اسید جذب روده ای قند را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. در واقع کاهش قند خون بعد از غذا سبب کاهش میانگین سطح قند خون طی زمان می گردد و عوارض دیابت در درازمدت را محدود می نماید. در مجموع این گیاه نه تنها به کاهش قند خون بعد از غذا کمک می رساند، بلکه سطح قند خون ناشتا را نیز پایین می آورد.

سطح کلسترول و تری گلیسیرید را بهبود می بخشد و خطر بیماری های قلبی- عروقی را کاهش می دهد

گیمنما بعلاوه ممکن است به کاهش سطح LDL و تری گلیسیرید نیز منتج گردد. در حالی که این گیاه شگفت انگیز بخش مهمی از معروفیت خود را مدیون اثر کاهندگی قند خون است، دانشمندان معتقد هستند که بر جذب چربی و سطح چربی خون هم تاثیرگذار است.

در یک مطالعه روی موش هایی که رژیم غذایی پر چرب داشتند، عصاره گیمنما به حفظ وزن و سرکوب تجمع چربی های کبدی کمک کرد. بعلاوه حیواناتی که با عصاره گیاهی و رژیم غذایی معمولی تغذیه شده بودند، سطوح تری گلیسیرید پایین تری را نشان دادند. همین اثرات مثبت بر LDL و تری گلیسیرید می تواند به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی کمک کند.

ممکن است به کاهش وزن کمک کند

بر اساس نتایج به دست آمده از پژوهش های مختلف، عصاره برگ های گیمنما به کاهش وزن در حیوانات و انسان ها کمک می نماید. یک مطالعه 3 هفته ای کاهش وزن بدن در موش هایی که عصاره آبی این گیاه را دریافت نموده بودند، به اثبات رساند. در پژوهشی دیگر موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند و در کنار آن با عصاره گیمنما هم تغذیه شده بودند، افزایش وزن کمتری را نشان دادند.

علاوه بر مطالعات فوق، در یک آنالیز علمی 60 داوطلب نسبتا چاق که عصاره گیمنما مصرف می کردند تحت آزمایش قرار گرفتند. در این گروه کاهش 5 الی 6 درصدی وزن بدن به همراه کاهش مصرف غذا مشاهده شد.

از جمله دیگر فواید گیاه گیمنما می توان از موارد زیر نام برد:

- کمک به کاهش التهاب به واسطه محتوای تانن و ساپونین خود

- کمک به مدیریت ریزه خواری

اندازه مصرف این گیاه بسته به روش استفاده از آن دارد. برای مثال برای مصرف به صورت چای باید برگ ها به مدت 5 دقیقه جوشانده شوند و پیش از نوشیدن به محلول 10 الی 15 دقیقه فرصت ته نشینی داده گردد. مکمل های دارویی خوراکی نیز در دوز 100 میلی گرم 3 الی 4 مرتبه در روز کفایت می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1361

به "خواص عجیب گیاه گیمنما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص عجیب گیاه گیمنما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید