رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش تور ارمنستان، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات آخرین روز هفته، با افزایش 9 هزار و 116 واحد روبه رو شد.

رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که در روزهای قبل فرایند کاهشی به خود گرفته بود، امروز در انتها معاملات با افزایش 9 هزار و 116 واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و 221 هزار و 57 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز 106 واحد رشد نموده و به رقم 364 هزار و 991 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 4 میلیون و 641 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 9.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 935 هزار نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 580 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 5 هزار و 80 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 13.5 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص های بورس سبز شدند، گرچه رشد شاخص ها زیر یک درصد بوده است، اما بالاخره بازار فرایند رشد را به خود گرفت.

شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز هر کدام 0.75 درصد رشد کردند.

شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 0.3 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور فقط 0.52 درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس 0.98 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.47 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای شاخص ساز در رشد شاخص مؤثر بودند، به گونه ای که بیشترین اثر افزایش بر شاخص بورس را نمادهای ملی مس، گل گهر، فولاد مبارکه، چادرملو، پتروشیمی پارس، ایران خودرو و کشتیرانی در رشد شاخص داشتند.

نمادهای پر تراکنش در بورس تهران شامل ایران خودرو، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، بانک صادرات، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه، سرمایه گذاری سیمان تأمین و سایپا بوده اند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل در انتها معاملات 79 واحد افزایش یافت و به رقم 15هزار و 594 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 60 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس بیش از 1.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 406 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 78 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، گل گهر، فولاد هرمزگان، مدیریت انرژی امید تابان حور، پتروشیمی زاگرس و صنعتی مینو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و در طرف مقابل صبا تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

نمادهای پر تراکنش امروز شامل کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، برق و انرژی پیوندگستر پارس، تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک، پتروشیمی ارومیه، سهامی ذوب آهن، توسعه جهت برق گیلان و پلیمر آریاساسول بوده اند.

همان گونه که کارشناسان عنوان می نمایند، با توجه به اصلاحاتی که ظرف سه ماه گذشته بر شاخص بورس رخ داده بعضی سهام ارزنده شده اند و باید با شناسایی ارزندگی سهام و عملکرد شرکت های مربوطه مردم نسبت به خریداری اقدام نمایند.

همچنین توصیه شده است، برای حضور در بازار سرمایه به هیچ وجه مردم دارایی مورد احتیاج و مورد استفاده خود را نفروشند. از طرفی سهام عدالت که به گفته بعضی کارشناسان از دلایل ریزش شاخص بورس بوده است، طبق گفته بیشتر کارشناسان سهام ارزنده ای است که سهامداران باید حتی الامکان از فروش آن خودداری نموده و از منافع آینده این سهام استفاده نمایند.

از طرفی دولت با توجه به ریزش شاخص بورس باید از بازار در جهت شفاف سازی قوانین و فرایندها و همچنین یاری به عمق بازار با عرضه سهام شرکت های دولتی یاری کند و حضور مردم در بازار سرمایه را به عنوان یک فرصت برای مشارکت در اقتصاد کشور تلقی نموده و به هیچ وجه حضور مردم را به عنوان تهدید تلقی نکند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 721

به "رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید