سربازان امریکا با هدست های هوشمند مایکروسافت می جنگند

به گزارش تور ارمنستان، شرکت مایکروسافت که از آن به عنوان غول فناوری جهان یاد می کنند این هفته از انعقاد قراردادی خبر داد تا به موجب آن ارتش امریکا را مدرن سازی کند و نسل جدید فناوری های هوشمند و واقعیت افزوده را در اختیار سربازان بگذارد.

سربازان امریکا با هدست های هوشمند مایکروسافت می جنگند

این قرارداد بزرگ که به ارزش 21.9 میلیارد دلار منعقد شده است مایکروسافت را موظف می سازد نوع ویژه ای از هدست های هوشمند هولولنز را برای نیروهای ارتش امریکا تولید کند و قرار است این شرکت بیش از 120هزار دستگاه هدست واقعیت مجازی را که در خاک امریکا ساخته می شوند به ارتش تحویل دهد.

این هدست ها به گونه ای طراحی شده اند که هولوگرام های گرافیکی را به تصاویر محیط واقعی اضافه می کنند و نیروهای ارتش امریکا می توانند چه در زمان آموزش یا در میادین نبرد، این هدست ها را برای دقت بیشتر و نشانه گیری دقیق تر مورد استفاده قرار دهند تا در هر شرایط مکانی و زمانی بهترین عملکرد خود را ارائه کنند. ولی نکته مهم از این قرار است که مدرن سازی و دیجیتالی کردن نیروهای نظامی فقط به ایالات متحده محدود نمی شود و دیگر کشورهای جهان هم سرمایه گذاری های گسترده را در این زمینه انجام داده اند.

این سربازان دیجیتالی

شرکت مایکروسافت مدل تجاری هدست واقعیت افزوده خود را که هولولنز نام دارد با قیمت 3500 دلار در بازار به فروش می رساند و معمولاً از آن برای استفاده از نرم افزارها و ابزارهای خاص استفاده می شود و البته کاربران خانگی هم برای انجام بازی های رایانه ای آن را به کار می گیرند. شرکت های معماری، دانشگاه ها، کارخانه ها، تولیدکنندگان اتومبیل، سازمان های فضایی و ارتش از جمله مشتریان این هدست هوشمند هستند تا به کمک این دستگاه یک لایه اطلاعات گرافیکی کاربردی را به محیط واقعی پیرامون خود اضافه کنند و در نهایت فعالیت های خود را بهتر و دقیق تر جلو ببرند.

هدست هوشمند مایکروسافت برمبنای فناوری واقعیت افزوده ساخته شده است. تفاوت میان فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) و واقعیت مجازی (Virtual Reality) در این است که هدست های واقعیت افزوده یک لایه تصاویر گرافیکی خاص را به میدان دید افراد اضافه می کنند و در مدل واقعیت مجازی تمام میدان دید کاربر با محیط جدید جایگزین می شود.مایکروسافت سال 2018 میلادی برای نخستین بار خبر مربوط به آغاز همکاری های خود با پنتاگون را منتشر کرد و طی آن گفته شد که این شرکت در فاز نخست 480 میلیون دلار گرفته است تا نمونه اولیه هدست هوشمند نظامی را تولید کند. آن زمان همکاری مایکروسافت با نهادهای نظامی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت و سرانجام شرکت مذکور با جلب رضایت فرماندهان نظامی امریکا پیروز شد امتیاز قرارداد بلندمدت 22 میلیارد دلاری را از آن خود کند.

هم اکنون قرار است تولید انبوه این هدست ها با امکانات بیشتر و قابلیت های پیشرفته تر آغاز شود و مایکروسافت در این خصوص توضیح داده است که هدست های نظامی هولولنز مبتنی بر سامانه یکپارچه تقویت توانایی بصری (IVAS) با افزایش آگاهی محیطی، امکان اشتراک گذاری اطلاعات و تصمیم گیری در لحظه باعث می شوند ایمنی و کارایی سربازان بیشتر شود.

مدل نظامی هدست هولولنز به دوربین های حرارتی دید در شب مجهز شده است و قابلیت تشخیص چهره و تشخیص نیروهای خودی از سربازان دشمن را فراهم می کند. پردازنده این هدست می تواند در میادین نبرد به صورت لحظه به لحظه تحلیل های اطلاعاتی را انجام دهد و همچنین قابلیت های ویژه برای بررسی موقعیت و عملیات نجات گروگان نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

مایکروسافت می گوید سال گذشته برای نخستین بار این هدست ها در منطقه ای موسوم به فورت پیکت در ایالت ویرجینیا مورد بررسی قرار گرفتند و تمام آزمایش های انجام شده روی آنها پیروزیت آمیز بود.

یک ارتش سایبری

مدرن سازی نیروهای نظامی فقط به ارتش امریکا محدود نمی شود و دولت انگلیس در اقدامی که از آن به عنوان بزرگترین تجدید نظر در استراتژی امنیت و سیاست خارجی بعد از جنگ سرد یاد می کند، اولویت های دفاعی جدید خود را تشریح کرده است تا با استفاده از فناوری های نوین در مقابل نیروهای بیگانه ایستادگی کند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان این هفته از طرح یکپارچه ای رونمایی کرد که از زمان آغاز آن حدود یک سال می گذرد و اصول اصلی برای تصمیم گیری و سرمایه گذاری های آینده در بخش های نظامی محسوب می شود. این طرح راستا حرکت بریتانیا در حوزه سیاست خارجی، سیستم های دفاعی و امنیت داخلی را تا سال 2025 نمایان می کند و براساس آن قرار است تمام نیروهای مسلح انگلیس به ابزارهای مدرن و دیجیتالی دسترسی داشته باشند.

نخست وزیر انگلیس در آخرین صحبت های خود اعلام نمود، طرح بلندمدت او با بودجه 24 میلیارد پوندی معادل 33.4 میلیارد دلار هوشمندترین نیروهای نظامی جهان را گردهم می آورد.

در این طرح 6.6 میلیارد پوند از بودجه در نظر گرفته شده به بخش تحقیق و توسعه اختصاص می یابد تا نسل آینده فناوری های جنگی، هواپیماهای بدون سرنشین، سلاح های انرژی هدایت شده و موشک های پیشرفته پرسرعت ساخته شوند. دولت انگلیس همچنین قصد دارد با این سرمایه گذاری ها بزرگترین ارتش سایبری اروپا را نیز در اختیار داشته باشد و توانایی های خود برای شناسایی بهتر دشمن مجازی و ابزارهای بازدارنده در نبردهای سایبری را نیز تقویت کند.فناوری های نوین، فرصت های جدیدی را برای بازیگران مخرب عرصه مجازی ایجاد کرده است تا از طریق عملیات های هکری، انتشار اطلاعات نادرست یا انجام جرایم سازمان یافته سایبری به اهداف خود برسند. این مسأله باعث شده است دولت های سراسر جهان سرمایه گذاری های خود را برای شناسایی نقاط ضعف سایبری افزایش دهند.

بوریس جانسون در سندی که بتازگی برای افزایش سرمایه گذاری های نظامی امضا کرده است، توضیح داد: در آینده نزدیک قدرت سایبری مهم ترین نیروی هر کشور خواهد بود.

در این میان سازمان شتاب دهنده دفاعی و امنیتی انگلیس (DASA) با همکاری سازمان تجهیزات دفاعی و پشتیبانی (DE&S) راهکارهای جدید برای تقویت هواپیماهای بدون سرنشین نظامی را مورد بررسی قرار می دهند تا نسل جدید این پهپادها در عملیات های چالش برانگیز و مأموریت های پیچیده شهری مورد استفاده قرار گیرند. این طرح که بودجه یک میلیون پوندی را شامل می شود به وزارت دفاع انگلیس کمک می کند با سه چالش اصلی پیش روی خود مقابله کند. چالش نخست توسعه سیستم هوانوردی هوشمند بدون سرنشین است که برای حضور در مأموریت های شهری مورد استفاده قرار می گیرد. در بخش دیگر تمرکز اصلی بر توسعه پهپاد با قابلیت کنترل از راه دور است که یک پلتفرم جامع با قابلیت ادغام با چالش اول را شامل می شود و در بخش آخر نیز ساخت هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت پرواز اتوماتیک و کنترل از راه دور مجهز به موشک های نظامی مورد توجه قرار گرفته است.

وزارت دفاع بریتانیا همچنین طرحی را برای ساخت سیستم های روباتیک اتوماتیک پیش می برد که به کمک اطلاعات ماهواره ای و بدون دخالت انسان می توانند در میادین نبرد حضور یابند.

ارتش های جهان در مجموع سرمایه گذاری های گسترده انجام می دهند تا به کمک سامانه های هوشمند تشخیص نیروهای دشمن، دوربین های حرارتی دید در شب، پهپادهای اتوماتیک، سیستم های روباتیک ماهواره ای و... بتوانند به صورت کاملاً هوشمند و دقیق در میادین نبرد خودنمایی کنند و با تقویت ارتش سایبری بتوانند در جنگ های مجازی نیز پیروز شوند. گفتنی است دولت امریکا ادعا می کند بیش از 80 فناوری هوشمند نظامی را برای سربازان خود تولید کرده است که هر کدام از آنها در عملیات های مختلف کاربرد دارند و از مدیریت تأمین غذای نیروهای نظامی گرفته تا زره های هوشمند، امتحان خود را بخوبی پس داده اند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1001

به "سربازان امریکا با هدست های هوشمند مایکروسافت می جنگند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سربازان امریکا با هدست های هوشمند مایکروسافت می جنگند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید