سوءاستفاده از عکس دیگران در فضای مجازی

به گزارش تور ارمنستان، در قانون مجازات اسلامی؛ تصاویر، فیلم ها و سایر اطلاعات کاربران در فضای مجازی مورد حمایت قرار گرفته و افرادی که نسبت به انتشار اطلاعات افراد اقداماتی انجام می دهند ممکن است تحت شرایطی مجرم شناخته شوند.

سوءاستفاده از عکس دیگران در فضای مجازی

از جرایمی که در فضای مجازی رخ می دهد کلاهبرداری، مزاحمت های اینترنتی، فروشگاه های کاذب و … است. اما یکی از شایع ترین این جرایم سوء استفاده از عکس های خصوصی و شخصی افراد است. در واقع سوءاستفاده از عکس های پروفایل افراد یا عکس هایی که اشخاص در فضای مجازی منتشر نموده اند از جمله جرائمی است که با پیشرفت تکنولوژی، باعث به وجود آمدن پرونده های بسیاری در دادگاه و مراجع قضایی شده است. در تور ارمنستان به آنالیز جرم استفاده از عکس دیگران در فضای مجازی پرداخته شده است.

جرم استفاده از عکس دیگران در فضای مجازی

در قانون مجازات اسلامی؛ تصاویر، فیلم ها و سایر اطلاعات کاربران در فضای مجازی مورد حمایت قرار گرفته و افرادی که نسبت به انتشار محتوا های افراد اقداماتی انجام می دهند ممکن است تحت شرایطی مجرم شناخته شوند. در ادامه به موارد شاخص این جرم اشاره شده است.

جرم استفاده از عکس پروفایل دیگران

این جرم زمانی محقق می گردد که فردی عکس خود را روی پروفایل خود قرار داده و دیگری عکس وی را به نحوی تغییر دهد که موجب هتک حیثیت فرد گردد، مثلا نوشته نامتعارفی بر آن بیفزاید یا صاحب تصویر را در شبکه های اجتماعی گوناگون، فردی غیر اخلاقی معرفی کند. در این حالت با طرح شکایت و اثبات اتهام، ممکن است فرد خاطی به حبس یا جزای نقدی محکوم گردد.

سوءاستفاده از عکس در اینستاگرام

وقتی فردی تصویر یا فیلم شخصی خود را در شبکه اجتماعی خاصی همچون اینستاگرام قرار می دهد در حالی که صفحه وی توسط همه افراد قابل دسترسی نیست (private است)، و فردی با استفاده از نرم افزار های گوناگون عکس یا فیلم را ذخیره نموده و آن را منتشر می نماید یا در دسترس افراد دیگر قرار می دهد، ممکن است شخص را تحت عنوان هتک حیثیت یا نشر اکاذیب مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

بنابراین بر اساس قانون تمامی اطلاعات افراد در فضای مجازی مورد حمایت قانون گذار است و کسانی که با هر انگیزه ای نسبت به هتک حیثیت افراد اقدام می نمایند، به مجازات قانونی مربوط خواهند رسید.

نحوه پیگیری قانونی این جرم

قربانیان این نوع جرائم ابتدا باید اقدام به جمع آوری دلیل نمایند، به عبارتی دیگر اعمال خلافی که به نام یا با عکس آن ها صورت می گیرد را از طرق مختلف مانند دریافت اسکرین شات جمع آوری کنید. سپس عکس های شخصی را به سرعت از صفحات اجتماعی بردارند. افرادی که در معرض این جرم قرار گرفته اند باید به دادسرای جرائم رایانه ای مراجعه نمایند و شکایت خود را در مورد جرم مذکور ارائه دهند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با مجازات مزاحمت در شبکه ها اجتماعی مطلب مزاحمت در شبکه های اجتماعی و مجازات آن را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 205

به "سوءاستفاده از عکس دیگران در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوءاستفاده از عکس دیگران در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید