طراحی ربات غواص با الهام از بدن سفره ماهی

به گزارش تور ارمنستان، و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران سنگاپور، یک ربات زیرآبی ابداع نموده اند که مثل یک سفره ماهی، تنها با استفاده از موتورهای انفرادی و باله های انعطاف پذیر شنا می نماید که آن را به طرز شگفت انگیزی مانند همتای زیستی اش پیش می برد.

طراحی ربات غواص با الهام از بدن سفره ماهی

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ آنلاین از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

دانشگاهیان، سالها برای تقلید حرکات بال مانند باله های سفره ماهی کوشش نموده اند اما چو چی منگ از دانشگاه سنگاپور می گوید این اولین بار است که برای هر باله از موتورهای انفرادی استفاده و به اثر متقابل مایع و باله تکیه شده است.

ربات سفره ماهی، یک اندام ساخته شده از پلی وینیل کلراید با باله هایی مانند باله های سفره ماهی و دو سکان عقب است که مانند همتای طبیعی اش، در آب حرکت می نماید.

به گفته چو، انعطاف پذیری منفعل باله، امکان تعامل طبیعی با آب را برای این ربات فراهم می سازد و آن را با سرعت 0.7 متر در ثانیه پیش می برد تا حدود دو برابر طول بدنش را بپوشاند.

تیم چو، با ابداع این باله منفعل از ورقه پلی وینیل کلراید، به جای کوشش برای تقلید حرکات آن با موتورها و مفاصل، ربات را در تعامل طبیعی تر و موثرتر با محیط قرار دادند.

این گروه سنگاپوری، پیش از بکار بردن ورقه های انعطاف پذیر پلی وینیل کلراید، در طول دو سال، 40 طراحی گوناگون از باله را آنالیز کردند.

ربات سفره ماهی می تواند 10 ساعت شنا کند.

چو و تیمش قصد دارند این ربات را در دریا آزمایش نمایند و حالت های حرکت بیشتری را در ساختار آن جای دهند.

آنها روی یک ربات سفره ماهی که دو برابر اندازه 35 سانتی متری (14 اینچی) طبیعی اش است، کار می نمایند و باور دارند که این ربات ها به خاطر گردآوری داده های مربوط به آب نگاری و کوشش برای جستجو زیر آب، برای تنوع

زیستی دریایی مفید هستند.

توماس اتوود (Thomas Atwood)، مدیر اجرایی بنیاد آموزش رباتیک ملی آمریکا گفت: این ربات، بخشی از شاخه در حال رشد زیست تقلید biomimetics)) است که یادگیری درباره سیستم های طبیعی و رباتیک را برای طراحی وسایل نقلیه جدید بکار می گیرد.

ربات هایی مانند این ربات، می توانند در کنار شناسایی نظامی، در انجام نقشه برداری زیرآب و آنالیز های کف اقیانوس یاری نمایند.

منبع: ویکی گرام
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 712

به "طراحی ربات غواص با الهام از بدن سفره ماهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ربات غواص با الهام از بدن سفره ماهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید