عامل نابودی 70 درصد کوسه ها در میلیون ها سال قبل

به گزارش تور ارمنستان، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، محققان به شدت در کوشش هستند دریابند چه رویدادی موجب شده تا بخش زیادی از جمعیت کوسه های کره زمین نابود شوند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

عامل نابودی 70 درصد کوسه ها در میلیون ها سال قبل

کوسه ها و اجداد آنها از 450 میلیون سال پیش در اقیانوس های زمین شنا می کردند و با انعطاف پذیری فوق العاده خود بارها از انقراض جان به در برده و اکنون در رأس شکارچیان اقیانوس های زمین قرار دارند. اما آنالیز بعضی فسیل های 85 میلیون ساله نشان می دهد که از تعداد این جانداران به ناگهان به میزان زیادی کاسته شده؛ به گونه ای که موارد شناسایی این فسیل ها از 19 میلیون سال قبل به بعد تا یک پنجم کاهش یافته است.

حادثه مرموزی که موجب کاهش شدید جمعیت کوسه ها شده حتی از واقعه برخورد یک سیارک به زمین در 66 میلیون سال قبل که موجب نابودی بخش اعظم دایناسورها شد نیز شدیدتر بوده است. علاوه بر این، میزان مرگ و میر کوسه هایی که در اقیانوس آزاد زندگی می کردند، در مقایسه با جمعیتی که در مناطق ساحلی زندگی می نمایند، به طور قابل توجهی بالاتر بوده است.

در حال حاضر علت این انقراض همچنان یک معما باقی مانده است. این رویداد در زمانی نسبتاً پایدار در تاریخ سیاره زمین اتفاق افتاده است، یعنی زمانی که اکوسیستم های زمین در حال تغییر شکل نسبتاً کمی بودند و هیچ حادثه ای مانند سقوط سیارک ها بر روی زمین اتفاق نیفتاده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1099

به "عامل نابودی 70 درصد کوسه ها در میلیون ها سال قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل نابودی 70 درصد کوسه ها در میلیون ها سال قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید