موافقت دولت با تشدید مجازات قاتلانی که قصاص نمی شوند

به گزارش تور ارمنستان، هیات دولت در جلسه روز یکشنبه به ریاست حسن روحانی با پیشنهاد لایحه اصلاح ماده (612) قانون مجازات اسلامی در خصوص تشدید مجازات مرتکبان قتل عمد که به هر علت قصاص نمی شوند، موافقت کرد.

موافقت دولت با تشدید مجازات قاتلانی که قصاص نمی شوند

به گزارش خبرنگاران، اعضای هیات دولت در ابتدای این جلسه درگذشت مهندس ترکان، مدیر توانمند و خدمتگزار جمهوری اسلامی را تسلیت گفتند.

در ادامه، لایحه اصلاح ماده (612) قانون مجازات اسلامی با هدف حفظ امنیت حریم خانواده و حمایت از اخلاق گرایی در مواجهه با قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند و ضرورت سختگیری در مقابله با اقدام علیه عدالت قضایی و نیز برقراری حمایت های خاص قانونی در خصوص قتل افراد آسیب پذیر نظیر اطفال، زنان باردار و بیماران روانی و به منظور افزایش میزان بازدارندگی مجازات قتل عمدی، به تصویب هیات وزیران رسید.

به موجب اصلاحیه فوق، هرکس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود، به حبس تعزیری درجه چهار محکوم می شود.

چنانچه ولی قهری یا قیم مرتکب قتل افراد تحت سرپرست یا همسر خود شوند و دارای فرزند صغیر نیز باشند، دادگاه می تواند در اعمال حقوق مربوط به ملاقات، حضانت، ولایت، قیمومت، وصایت و سرپرستی آنها محدودیت ایجاد کند.

در تمامی موارد ارتکاب قتل مندرج در این ماده، بازداشت موقت متهم تا حداقل یک سال الزامی است و مجازات مربوط نیز تا قبل از سپری کردن حداقل یک چهارم حبس معین شده توسط دادگاه، مشمول هیچ یک از نهادهای ارفاقی مذکور در قانون مجازات اسلامی نمی شود و مبداء زمان برخورداری از نهادهای مذکور پس از اجرای یک چهارم مجازات معین شده محاسبه می شود.

گزارش وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش در خصوص ساماندهی پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی

در ادامه جلسه هیات دولت، وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش گزارشی در خصوص ساماندهی پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی به هیات وزیران ارائه دادند.

وزارتخانه های مذکور در گزارش خود، ضمن تشریح نقاط ضعف و قوت سیستم سنجش و پذیرش دانشجو در کشور و بررسی و مقایسه این سیستم در ایران و سایر کشورهای جهان، پیشنهادها و راهکارهای خود را برای ساماندهی سیستم پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در کشور ارائه دادند و آمادگی خود را برای عملی کردن این پیشنهادها اعلام کردند.

اختصاص اعتبار برای مدیریت خشکسالی با اولویت تأمین فوری آب شرب شهری در سطح کشور

با توجه به کاهش چشمگیر ریزش های جوی در سال آبی جاری نسبت به میانگین دوره های مشابه گذشته و به منظور جلوگیری از بروز بحران های اجتماعی، هیات وزیران با اختصاص اعتبار تا مبلغ 34 هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای به دستگاه های اجرایی ذیربط موافقت کرد.

از این میزان اعتبار، تا مبلغ 31 هزار میلیارد ریال به منظور مدیریت خشکسالی با اولویت تأمین فوری آب شرب شهری در سطح کشور و تا مبلغ یک هزار و 200 میلیارد ریال به منظور پروژه تکمیل طرح های تأمین آب اضطراری و نیز تا مبلغ 2 هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه ای از محل ماده (17) قانون مدیریت بحران کشور به منظور آبرسانی سیار عشایری و روستایی در سطح کشور اختصاص می یابد.

معین جریمه تخلف از تعهدات دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی بهره بردار از باند فرکانسی 2300 مگاهرتز

هیات وزیران به موجب تکلیف مقرر در ماده واحده قانون اجازه معین و وصول حق انتشار فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات، به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اجازه داد دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات بهره بردار از باند فرکانسی 2300 مگاهرتز را در قبال عدم انجام تعهد ترافیک، تا سه برابر نرخ مؤثر دیتا جریمه کند.

بر این اساس، بابت عدم انجام تعهد ترافیک دیتای عمده فروشی سالیانه به ازای هر 10 مگاهرتز طیف دریافتی، در سال دوم 40 پتابایت، سال سوم 60 پتابایت و سال چهارم تا سال دهم (هر سال) 90 پتابایت جریمه معین شد.

لایحه موافقنامه بین دولت های ایران و کرواسی در زمینه همکاری متقابل در امور گمرکی

با موافقت هیات وزیران، پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص موافقتنامه بین دولت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کرواسی مبنی بر کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی، تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده شد.

موافقتنامه مذکور به منظور اجرای صحیح قانون گمرکی و جلوگیری، تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی منعقد شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1047

به "موافقت دولت با تشدید مجازات قاتلانی که قصاص نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت دولت با تشدید مجازات قاتلانی که قصاص نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید