نخست وزیر کانادا: افزایش عدم تحمل، نژادپرستی و نفرت را محکوم می کنم

به گزارش تور ارمنستان، نخست وزیر کانادا موج خرابکاری ها و آتش زدن های کلیساهای کاتولیک در کانادا را محکوم کرد.

نخست وزیر کانادا: افزایش عدم تحمل، نژادپرستی و نفرت را محکوم می کنم

به نقل از خبرگزاری آناتولی، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت: اگرچه قابل درک است که مردم از کشف 1148 قبر ناشناس متعلق به بچه ها جامعه فرست نیشن (First Nation) در سه مدرسه شبانه روزی سابق بچه ها بومی وحشت زده شده باشند، اما باز هم این مساله توجیهی برای اقدامات خرابکارانه نمی شود. کلیساهای کاتولیک در بیشتر این خرابکاری ها هدف گرفته شدند چرا که این کلیساها حدود 60 درصد از 139 مدرسه شبانه روزی کانادا را اداره می کردند.

ترودو در جریان بازدید از یک کلینیک واکسیناسیون در اوتاوا به خبرنگاران گفت: مشاهده اقدامات خرابکارانه و آتش زنی در سراسر کشور غیرقابل قبول و نادرست است. من افزایش عدم تحمل، نژادپرستی و نفرت را که شاهد آن هستیم، محکوم می کنم.

پلیس کانادا اعلام کرد، 10 کلیسا پنجشنبه اول ژوئیه مصادف با جشن ملی روز کانادا در شهر کلگری واقع در استان آلبرتا هدف اقدامات خرابکارنه قرار گرفتند. مقامات معتقدند که این اقدامات خرابکارنه نتیجه کشف گورهای ناشناس در مدارس شبانه روزی سابق بچه ها بومی هستند چرا که با رنگ های قرمز و نارنجی به این کلیساها آسیب وارد شده است. رنگ نارنجی با مدارس شبانه روزی سابق بچه ها بومی مرتبط است.

عدد 215 هم بر روی برخی کلیساها نقش بسته است. این عدد تعداد قبرهای ناشناسی است که اواخر ماه مه در یک مدرسه شبانه روزی سابق برای بچه ها بومی در نزدیکی شهر کوچک کامپلوپس در استان بریتیش کلمبیا پیدا شده بود.

چهار کلیسای کاتولیک هم در هفته گذشته به اتش کشیدند و همه این کلیساها در اراضی جامعه فرست نیشن قرار داشتند.

ترودو گفت: کشف این گورها مردم را عصبانی کرده است اما آتش زدن کلیساها در واقع محروم کردن افرادی است که نیاز به عزاداری در مکان هایی دارند که می توانند در آنجا عزاداری کنند، تامل کنند و در پی حمایت باشند.

وی افزود: ما نباید عصبانیت خود را سر ساختمان هایی خالی کنیم که می توانند برای برخی از هم وطنانمان مایه تسلی باشند. بلکه باید هر روز خودمان را موظف کنیم تا با جدت کارهایی را که باید انجام دهیم، انجام دهیم تا در واقع راهی را رو به جلو بازسازی کنیم که بیانگر این آسیب وحشتناک بین نسلی باشد و واقعیت های رنج آور روز را که همه ما به نوعی مسئول آن هستیم نشان دهد.

در همین حال بابی کامرون، رئیس جامعه مستقل ملل بومی و دیگر رهبران خواستار تحریم خدمات کلیسا از روز یکشنبه شدند تا کلیسای کاتولیک جبران خسارت 20 میلیون دلاری وعده داده شده به بازماندگان مدارس شبانه روزی سابق بچه ها بومی را پرداخت کند.

از ابتدای دهه 1890 تا سال 1996 میلادی حدود 150 هزار کودک بومی به زور از خانواده هایشان جدا می شدند و به مدارس شبانه روزی در سراسر کانادا فرستاده می شدند. در بسیاری از موارد این بچه ها هنگام آموزش فرهنگ سفیدپوستان مورد ضرب و شتم و سوء استفاده های جنسی قرار می گرفتند. برآورد شده که دست کم 4000 کودک کشته شده اند.

در همین حال ده ها هزار تن از مردم کانادا روز پنجشنبه مصادف با روز کانادا به جای لباس های قرمز و سفید با لباس های نارنجی رنگ به خیابان ها آمدند تا عزاداری خود را برای بچه ها قربانی مدارس شبانه روزی سابق بچه ها بومی نشان دهند.

حدودا 10 هزار تن در شهر لندن واقع در استان انتاریو کانادا تجمع کرده بودند و راهپیمایی هایی هم در مونترال، تاندر بی و دیگر شهرهای کانادا برگزار شد.

ترودو از واژه نسل کشی برای توصیف آنچه از آغاز دهه 1820 برای بچه ها بومی رخ داده، استفاده کرده است.

جشن های ملی روز کانادا در بسیاری از جوامع همراه با سکوت بود یا کنسل شده بود و ترودو در بیانیه ای گفت: اول ژوئیه روز جشن نیست.

وی افزود: کشف هولناک بقایای اجساد صدها کودک در مدارس شبانه روزی سابق برای بچه ها بومی همه ما را بر آن داشته تا شکست های تاریخی و بی عدالتی های کشورمان را که همچنان برای شهروندان بومی و بسیاری دیگر در کانادا وجود دارد، منعکس کنیم. ما به نام کانادایی ها باید با خودمان درباره گذشته مان صادق باشیم.

ظاهرکنندگان خشمگین پنجشنبه اول ژوئیه و در روزملی کانادا مجسمه های ملکه ویکتوریا و ملکه الیزابت دوم را در شهر وینیپگ به زیر کشیدند. خشم و انزجار از گذشته استعماری در این کشور همزمان با کشف صدها گور بی نام و نشان بچه ها بومی، بالا گرفته است.

ملکه الیزابت دوم هم اکنون رئیس حکومت کانادا به تعداد می رود. ملکه ویکتوریا در سال های 1837 تا 1901 و در زمانی که این کشور هنوز بخشی از قلمروی بریتانیا کبیر بود، حاکم کانادا به تعداد می رفت.

معترضان در زمان سرنگون کردن مجسمه های این دو سمبل خاندان پادشاهی بریتانیا شعار می دادند نسل کشی افتخار ندارد.

بسیاری از معترضان به نشانه همراهی با جنبش دادخواهی قربانیان و بازماندگان این جنایات لباس نارنجی به تن داشتند.

در هفته های گذشته دست کم 1000 گور بی نام و نشان در دو مدرسه شبانه روزی متعلق به کلیسای کاتولیک در بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان کشف شد. حکومت کانادا این مدارس را تامین مالی می کرده و از قرار معلوم، هیچ توجهی به سرنوشت بچه های که به اجبار در آنجا بودند نداشته است.

مدارس شبانه روزی به مدت 165 سال، تا سال 1996 بچه ها را به اجبار و با توجیهاتی نظیر سوء تغذیه و سوء استفاده جنسی و بدنی از خانواده های بومیان جدا می کردند. کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا در سال 2015 این رویکرد را نسل کشی فرهنگی توصیف کرد.

عروج جنبش جان سیاه پوستان اهمیت دارد، از بهار و تابستان سال گذشته بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آمریکا را مجبور به رویارویی با گذشته استعماری و برده دارانه خود کرده است. مباحثی که از دهه 80 قرن بیستم و تحت نام مطالعات استعماری در دانشگاه ها طرح شده بود، هم اکنون به یک چالش اجتماعی و حتی بین المللی تبدیل می شود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1146

به "نخست وزیر کانادا: افزایش عدم تحمل، نژادپرستی و نفرت را محکوم می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر کانادا: افزایش عدم تحمل، نژادپرستی و نفرت را محکوم می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید