کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد وادا

به گزارش تور ارمنستان، فرزاد شارکی در مصاحبه با خبرنگاران در مورد آخرین آنالیز ها بر روی تست دوپینگ ورزشکاران ایران گفت: نمونه هایی از سال 2019 باقی مانده که هنوز در مورد آنها اعلام رأی قطعی نشده است. برخی از این نمونه ها جزو تست های مشکوک بودند. شرایط این تست ها در آنالیز های اولیه به گونه ای نبود که مثبت اعلام شوند اما به خاطر شک و ابهامی که در مورد آنها وجود داشت، مجدد با دستگاه های پیشرفته آنالیز شدند. در آنالیز دوباره مثبت بودن آنها قطعی شد.

کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد وادا

وی با تاکید بر اینکه بررسی مجدد این نمونه ها در آزمایشگاه آلمان هزینه های دوباره ای روی دست ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران گذاشت، اعلام کرد: برای رسیدن به نتیجه قطعی و بدون ابهام در مورد این تست ها باید این هزینه را متحمل می شدیم.

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با یادآوری اینکه برای 14 نمونه از تست های دوپینگ سال 2019 هنوز حکمی صادر نشده است، گفت: البته در مورد 7 نمونه که شامل سه تست دوچرخه سواری، 3 تست کشتی و یک تست بولینگ و بیلیارد است رأی قطعی مشخص شده و دوره قانونی برای اعلام اعتراض احتمالی هم طی شده است. این احکام را به زودی اعلام می کنیم. در مورد تست 7 ورزشکار دیگر اعلام حکم شده است اما ورزشکاران خاطی طبق قانون فرصت دارند تا در صورت اعتراض آن را به نادو اعلام کنند. این دوره قانونی 18 تیرماه به پایان می رسد. بعد از آن اعلام رأی می کنیم.

شارکی با بیان اینکه بعد از اعلام رأی این 14 تست، پرونده دوپینگ سال 2019 میلادی با مجموع 57 نمونه مثبت بسته خواهد شد، به یک موضوع اشاره کرد و گفت: اسفندماه سال گذشته کنندگان آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) در بازرسی از عملکرد نادو ایران، نسبت به برخی احکام و میزان محرومیت مشخص شده برای آنها به خاطر عدم مطابقت با استاندارهای وادا ایراد گرفتند. به همین دلیل پرونده این احکام مجدد به کمیته استیناف ارجاع داده شد تا بررسی و تجدید نظر لازم در مورد آنها صورت بگیرد. ایراد وادا و بررسی های تکمیلی در نادو در جهت کاهش مدت زمان محرومیت است.

وی همچنین در مورد شرایط نمونه گیری های انجام شده در سال جاری میلادی نیز توضیح داد و گفت: تا پیش از بحران کرونا و لغو فعالیت های ورزشی تعداد 149 نمونه از ورزشکاران 14 رشته گرفته شده بود. این نمونه ها همزمان برای آزمایشگاه های آلمان و قطر ارسال شد. اعلام 3 نمونه مثبت نتیجه بررسی متخصصان این دو آزمایشگاه بود.

به گفته قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، بررسی های اولیه بر روی پرونده سه ورزشکار متخلف سال جاری میلادی انجام شده اما هنوز به مرحله صدور رأی قطعی نرسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 512

به "کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد وادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد وادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید