3 تکنیک برای مقابله با تنگی نفس

به گزارش تور ارمنستان، متخصصان تنفسی یا فیزیوتراپی ها معمولاً تسهیل تنفس را در جلسات توان بخشی ریوی انجام می دهند، اما روش های ساده ای نیز وجود دارد تا افراد در زمان تنگی نفس بتوانند راحت تر با این شرایط کنار بیایند.

3 تکنیک برای مقابله با تنگی نفس

تنگی نفس یکی از مسائل شایع برای افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه است و وحشت افراد به هنگام دریافت نفسشان این شرایط را دشوارتر نیز می نماید. اما روش هایی وجود دارد که به شما یاری می نماید تنفس خود را کنترل کنید و به بدن خود آموزش دهید که کمبود اکسیژن را کمتر احساس کند.

متخصصان تنفسی یا فیزیوتراپی ها معمولاً تسهیل تنفس را در جلسات توان بخشی ریوی انجام می دهند، اما روش های ساده ای نیز وجود دارد تا افراد در زمان تنگی نفس بتوانند راحت تر با این شرایط کنار بیایند.

به گفته متخصصان ریه، تکنیک های مناسب می تواند به شما یاری کند تا نفس بیشتری داشته باشید، بنابراین بدن شما اکسیژن مورد احتیاج خود را حتی در صورت ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه دریافت می نماید. زمانی که شما تکنیک های تنفسی را بلد باشید، می توانید اضطراب ناشی از تنگی نفس را نیز به راحتی کنترل نموده و شرایط را برای خود تسهیل کنید.

در ادامه سه تکنیک به نقل از پایگاه اینترنتی وب ام دی برای مقابه با تنگی نفس و تنفس بهتر آورده شده است:

1) تنفس با لب های فشرده شده به هم: این تکنیک مطمئن و آزموده شده برای تنفس در شرایط سخت بسیار مفید است. در حالی که لب های خود را روی هم فشار می دهید، سریعاََ برای حدود دو ثانیه به وسیله بینی خود هوا را فرو دهید. سپس در حالی که لب های خود را کمی باز نموده اید، اما فشار لب ها هم چنان وجود دارد، به آرامی نفس خود را از دهان بیرون دهید.

این کار در برابر جریان هوا مقاومت ایجاد می نماید و مجاری هوایی شما را باز نگه می دارد. مجاری هوا زمانی که شما سریع و تند تند تنفس می کنید، تمایل به بسته شدن دارند. حداقل برای سه بار به این روش تنفس کنید. هر چه این بیشتر به این روش تنفس کنید، کنترل بیشتری بر مجاری هوایی ریه های خود خواهید داشت.

2) تنفس هماهنگ: این روش می تواند به شما یاری کند تنفس خود را با ورزش هماهنگ کنید. ابتدا با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که ورزش برای شما مناسب است. سپس سعی کنید تنفس خود را با فعالیت خود مطابقت دهید. برای مثال هماهنگ با گام های خود نفستان را فرو داده و هماهنگ با گام های بعدی آن را خارج کنید. این روش را با تمرین های ساده و راحت شروع کنید و پس از مدتی می توانید آن را هماهنگ با دیگر ورزش ها و فعالیت های خود انجام دهید.

3) یادگیری سرفه کردن: ممکن است مخاط اضافی زیادی در مجاری تنفسی خود داشته باشید. سرفه کنترل شده می تواند به شما در تنفس یاری کند. سرفه کنترل شده از اعماق ریه ها با نیروی کافی برای رها شدن و خروج مخاط اضافی از مجاری تنفسی شما می تواند به تنفس بهتر یاری کند.

منبع: فرادید
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 168

به "3 تکنیک برای مقابله با تنگی نفس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 تکنیک برای مقابله با تنگی نفس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید