آخرین اطلاعات از واردات واکسن کرونای خارجی به ایران

به گزارش تور ارمنستان، نایب رئیس انجمن داروسازان درباره آخرین اطلاعات از واردات واکسن کرونای خارجی به ایران گفت: هنوز وزارت بهداشت درباره اینکه از کجا و چه واکسنی و برای چند نفر واکسن خریداری خواهد شد اطلاعات شفافی ارائه نداده است.

آخرین اطلاعات از واردات واکسن کرونای خارجی به ایران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی فاطمی عضو انجمن داروسازان ایران، در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با اظهار تاسف از اینکه هنوز آماری شفاف از واکسن های درخواست شده ایران توسط وزارت بهداشت ارائه نشده است گفت: مسائل انتقال 224 میلیون دلار حل شده و با احتساب این مبلغ حدود 6 تا 20 میلیون دوز واکسن می تواند وارد کشور گردد. با توجه به متغیر بودن قیمت واکسن ها به واسطه تکنولوژی ساخت تعیین نیست دقیقا چه تعداد واکسن را دریافت خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه بعضی از واکسن ها تقریبا چهار برابر دیگر واکسن ها قیمت دارند گفت: اگر واکسن های گرانتر خریداری گردد حدود 6 میلیون نفر واکسینه می شوند و اگر واکسن های ارزانتر خریداری شوند حدود 20 میلیون نفر می توانند در ایران واکسینه شوند. صحبت درباره تعداد دوز وارداتی صرفا حدس است.

نایب رئیس انجمن داروسازان با تاکید بر اینکه ارزانتر بودن واکسن های کرونا دلیلی برای کیفیت پایینتر آن ها است نیست گفت: واکسن های بر پایه MRNA معمولا ارزانتر و ایمن تر هستند و واکسن هایی که بر پایه روش های قدیمی ویروس غیر فعال ساخته شده اند 120 دلار قیمت دارند و واکسن های مدرنا و فایزر هم به مبلغ 30 تا 50 دلار به فروش رسیده اند.

وی با تایید اظهارات رئیس بانک مرکزی مبنی بر دریافت 8 میلیون دوز واکسن کرونا برای هموطنان گفت: این ارز تخصیصی حداقل برای 6 میلیون ایرانی کفایت می نماید. کشور های برزیل، ترکیه و کشور های حوزه خلیج فارس واکسیناسیون را شروع نموده اند، ولی هنوز درباره اینکه از کجا و چه واکسنی و برای چند نفر واکسن خریداری خواهد شد اطلاعات شفافی نداریم. ما نگران هستیم آنچه درباره واکسن آنفلوآنزا رخ داد درباره واکسن کرونا هم رخ دهد و ما نتوانیم به موقع این واکسن را دریافت کنیم.

نایب رئیس انجمن داروسازان با اشاره به اینکه کشور هایی که امروز با فایزر قرارداد می بندند در سه ماهه سوم سال 2021 واکسن خود را دریافت می نمایند گفت: کشور ترکیه با خرید واکسن از چین، مطالعلات بالینی خود را از شهریورماه امسال شروع کرد و با تایید آن 50 میلیون دوز واکسن را از چین دریافت می نماید. نتایج مطالعات این واکسن در ترکیه خیلی خوب بوده، ولی قیمت آن کمی بالا است. ظاهرا مسئولان وزارت بهداشت مقدمات کار را به موقع انجام نداده اند.

وی تاکید نمود: به محض دریافت واکسن، اولویت با کادر درمان و سپس گروه های در معرض خطر مثل بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای و سالمندان است. این افراد سه هفته پس از دریافت دوز اول واکسن، دوز دوم آن را دریافت می نمایند و یک هفته پس از دریافت دوز دوم ایمنی کافی در بدن آن ها ایجاد می گردد.

نایب رئیس انجمن داروسازان با اظهار امیدواری از ساخت واکسن داخلی در آینده نزدیک گفت: خوشبختانه چند شرکت در ایران هستند که بر روی واکسن کرونا مطالعه دارند. بعضی از این واکسن ها کاملا ایرانی هستند و بعضی دیگر هم مثل نمونه های انستیتیو پاستور و شفا فارمر از گونه ای هستند که با مطالعه مشترک با کشور های دیگر در حال فراوری است. این شرکت ها به ما قول داده اند تا هفته های آینده وارد فاز دوم بالینی شوند. اگر پاسخ تست مرحله دوم بالینی مثبت باشد امیدواریم واکسیناسیون را از اواخر بهمن ماه با استفاده از واکسن ایرانی شروع کنیم.

فاطمی با اشاره به گرانتر شدن بعضی دارو ها طی هفته گذشته گفت: بعضی از اقلام دارویی مثل پلاویکس ایرانی گرانتر از دارو های مشابه خارجی خود به فروش می رسند. بعضی دارو های دیگر هم به لحاظ قیمت تمام شده افزایش قیمت داشته اند. البته ممکن است دارویی از قبل وارد کشور شده باشد که ارزانتر از داروی مشابه خارجی خود باشد. ارز دارو بر اساس آخرین اطلاعات همچنان 4200 تومانی باقی خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 811

به "آخرین اطلاعات از واردات واکسن کرونای خارجی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اطلاعات از واردات واکسن کرونای خارجی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید