آیا جراحی برای کاهش وزن ضروری است؟، روش علمی برای تشخیص شدت چاقی

به گزارش تور ارمنستان، بسیاری از افرادی که از افزایش وزن رنج می برند گاهی از رژیم دریافت خسته می شوند و گمان می نمایند تنها راه چاره مشکلشان عمل جراحی است. اما متخصصان معتقدند جراحی کاهش وزن برای همه افراد مناسب نیست و فقط به افرادی توصیه می گردد که اضافه وزن بالا دارند.

آیا جراحی برای کاهش وزن ضروری است؟، روش علمی برای تشخیص شدت چاقی

به گزارش تور ارمنستان به نقل از ایسنا، جراحی فقط برای افراد دارای چاقی و اضافه وزن بالا توصیه می گردد و سایرین باید برای کاهش وزن از روش های غیرتهاجمی و تغییر سبک تغذیه پیروی نمایند.

دکتر سیدمهدی جلالی، متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی درون بین (اندوسکوپیک)، گفت: در مسئله چاقی فقط بحث اضافه وزن مطرح نیست. چاقی نیز مانند فشار خون و دیابت یک نوع بیماری است که باید برای درمان آن اقدام گردد. باید توجه کرد شاخص وزن به تنهایی برای اندازه گیری شدت چاقی کافی نیست، چراکه علاوه بر وزن باید به قد فرد نیز توجه گردد.

  • تشخیص شدت چاقی به روش علمی

این متخصص با اشاره به اندازه گیری شاخص توده بدن یا BMI با استفاده از فرمول اندازه قد و وزن برای معین شدت چاقی افراد اعلام کرد: توده بدن افراد سالم حدود 18 تا 25 است و زمانی که از 25 و30 فراتر رود، شخص به تدریج چاق تر و دچار بیماری های بیشتری می گردد.

  • جراحی برای کاهش وزن به چه افرادی توصیه می گردد؟

جلالی انجام عمل جراحی کاهش وزن را برای افراد دارای BMI بالای 40 مناسب دانست و گفت: جراحی افراد دارای BMI بالای 40 تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته است.

وی اعمال جراحی کاهش وزن را به دو دسته تقسیم کرد و اضافه کرد: روش اول به کاهش حجم معده و روش بعدی به کاهش جذب مواد غذایی در بدن یاری می نماید.

  • انواع روش های جراحی کاهش وزن

این فلوشیپ جراحی اندوسکوپیک با اشاره به جراحی اسلیو معده به عنوان یک روش مورد تایید جهانی شرح داد: جراحی اسلیو باعث کاهش حجم معده و در نهایت کاهش وزن می گردد به گونه ای که طی این عمل جراحی حدود 80 تا 90 درصد حجم معده برداشته می گردد و اشتهای فرد به میزان زیادی کاهش پیدا می نماید.

وی جراحی بای پس معده را روش دیگر دارای مقبولیت جهانی برای کاهش حجم معده معرفی کرد و گفت: این روش انواع مختلفی دارد و روش کلاسیک آن مورد تایید است. این روش ترکیبی از کاهش حجم معده و کاهش جذب غذاست و طی آن فرد غذای کمتری مصرف می نماید و همان میزان نیز کمتر جذب می گردد. بنابراین بدیهی است که عمل بای پس از دو مکانیزم به کاهش وزن منجر گردد. این روش برای کاهش وزن افراد دارای اضافه وزن بالا توصیه می گردد.

  • ممنوعیت جراحی

جلالی با بیان این که جراحی بای پس معده کلاسیک برای افرادی که BMI بالایی ندارند به هیچ وجه توصیه نمی گردد، توضیح داد: پذیرش ریسک جراحی و عوارض درمان برای مواردی که چاقی شدید و در حد بیماری نباشد صحیح نیست. بنابراین در این موارد باید از روش های غیرتهاجمی و یا اصلاح سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی، استفاده از غذاهای سالم، پرهیز از غذاهای ناسالم و پرکالری و همچنین افزایش فعالیت بدنی برای کاهش وزن استفاده گردد.

وی درباره جراحی های زیبایی در زمینه کاهش وزن شرح داد: درمان چاقی و اضافه وزن با روش جراحی به دو صورت انجام می گردد؛ دسته اول در قالب جراحی زیبایی و به منظور خارج کردن چربی های انباشته موضعی انجام می گردد مانند لیپوساکشن و لیپولیز که هدف اصلی در این نوع جراحی کاهش وزن نیست و تاثیرات متابولیسمی ندارد.

  • ضرورت نظارت بر تبلیغات چاقی و رژیم درمانی

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به بازار داغ رژیم درمانی در مراکز غیرمجاز گفت: رژیم های غذایی غیرتخصصی عوارض بسیاری به دنبال دارد، لذا درمانگر رژیم غذایی باید دوره های تخصصی را در مراکز علمی مورد تایید گذرانده باشد. به عبارت دیگر همان گونه که برای درمان بیماری به غیرپزشک مراجعه نمی کنیم برای درمان چاقی هم نباید به افراد غیرمتخصص مراجعه کنیم.

جلالی با بیان این که توصیه های غیرتخصصی در زمینه تغذیه فرد را با مسائل و چالش های جدیدی روبرو می نماید، اضافه کرد: متاسفانه به دلیل سود مالی مباحث تغذیه ای، افراد بدون تخصص با ارائه تبلیغات گمراه نماینده وارد این حوزه شده و با سوءاستفاده از ناآگاهی افراد و ارائه توصیه های غیرعلمی باعث گمراهی مخاطب و بروز عوارض در این زمینه می شوند.

وی با تاکید بر ضرورت ساماندهی و نظارت بر تبلیغات حوزه چاقی و رژیم درمانی اظهار کرد: افراد باید در انتخاب درمانگر و پزشک دقت داشته باشند و برای درمان به افراد واجد شرایط مراجعه نمایند.

این متخصص در سرانجام ترویج فرهنگ پیشگیری از بروز چاقی را از دوران کودکی با اهمیت دانست و یادآور شد: پیشگیری از بروز چاقی کودک از زمان بارداری باید پیگیری گردد و مورد توجه قرار گیرد و اینجاست که تفاوت افراد واجد شرایط برای ارائه مشاوره صحیح تعیین می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 127

به "آیا جراحی برای کاهش وزن ضروری است؟، روش علمی برای تشخیص شدت چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جراحی برای کاهش وزن ضروری است؟، روش علمی برای تشخیص شدت چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید