باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت گردد

به گزارش تور ارمنستان، به گزارش خبرنگاران، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور بعد از ظهر امروز آدینه در ادامه برنامه های سفر به تاجیکستان در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه ملی این کشور حضور یافت.

باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت گردد

رئیسی در جمع اساتید و دانشجویان با تاکید بر لزوم تقویت ارتباط بین دانشگاه های تاجیکستان با دانشگاه های کشورمان گفت: امروز یکسری کامل از تجهیزات نانوتکنولوژی از سوی ایران به دانشگاه ملی تاجیکستان اهدا شد و زمینه پذیرش دانشجو از تاجیکستان هم در دانشگاه های ایران کاملا فراهم شده است.

رئیس جمهور اضافه نمود: دانشگاه های ایران در رشته های فنی و مهندسی، پزشکی و علوم انسانی به پیشرفت های بسیار خوبی در تراز جهانی دست یافته اند و آماده ایم تجربیات خود در این زمینه را در اختیار تاجیکستان و دیگر کشورهای همسایه قرار دهیم.

رئیسی بعلاوه با تشکر از اهدای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به وی گفت: برای بنده اسم طلبگی حوزه های علمیه بر هر اسم دیگری رجحان دارد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است، گفت: وقتی تاریخ منطقه را مرور می کنیم به اسامی اندیشمندان، ادیبان، شعرا و نامداران زیادی برخورد می کنیم که مدنیت، فرهنگ و تمدن متعالی منطقه مرهون کوشش و فکر و اندیشه آنها است.

رئیس جمهور با بیان اینکه فرهنگ دینی امروز مردم در پرتو پروراندن آموزه های دینی در قالب شعر و هنر و فرهنگی شکل گرفته که حاصل کوشش عالمان و نامداران این منطقه است، اضافه نمود: عظیمان فرهنگی این منطقه آموزه های دینی را در قالب شعر و هنر به مردم عرضه کردند و لذا شناخت این شخصیت ها و آثار گرانقدر آنها برای محققان بسیار مهم و ارزشمند است.

رئیسی با اشاره به اینکه امروز فرهنگ حاکم بر مراکز علمی و دانشگاهی ما جدای از فرهنگ اسلامی ما نیست، اظهار کرد: وقتی به منطقه آسیا نگاه می کنیم می بینیم که بیشتر ذخایر فرهنگی و علمی در اینجا انباشته شده و گنجینه عظیم علم و فرهیختگی و ادیان ابراهیمی در این منطقه به مردم عرضه شده است.

رئیس جمهور تاکید نمود: امروز دانش پایه همه تحولات است و تحولاتی قابل قبول و ماندگار هستند که بر دانش متکی باشند. تحولی که بر دانش متکی نباشد، در هر عرصه ای که باشد اعمال سلیقه است و تحول به حساب نمی آید. بر همین اساس دانشگاه به اسم مرکز علم و دانش نقش مهمی در تحولات مالی و سیاسی جوامع دارد.

رئیسی با بیان اینکه اگر علم با اخلاق و تعهد همراه نباشد، نه تنها گرهی از مسائل جامعه باز نمی کند بلکه خود به گره کوری تبدیل می گردد، گفت: امروز جوامع غربی مدعی سردمداری علم و دانش هستند، اما آیا این علم و دانش باعث شده که حقوق انسان ها و حرمت فرهنگ ملت ها از سوی آنان محترم شمرده گردد!

رئیس جمهور اضافه نمود: امروز شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم و هر جا هم مقاومتی علیه هجوم فرهنگی آنها دیده می گردد در پی تغییر ذائقه آن جامعه می فرایند تا زمینه را برای تحمیل فرهنگ خودشان فراهم نمایند.

رئیسی دانشگاه را چشم بیدار و مرکز رصد علم و فرهنگ و داشته های هر ملتی اسم کرد و گفت: ما باید از تجارب همه ملت ها استفاده کنیم، اما نمی توانیم و نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مسائل خودمان اجرا کنیم، مگر اینکه این نسخه بومی گردد. نسخه های غربی باید در اختیار عالمان و دانشمندان قرار گیرد تا آنالیز شده و با فرهنگ و ذائقه بومی ما تطبیق داده گردد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به اولویت یافتن روابط با همسایگان در سیاست خارجی دولت سیزدهم اشاره و توضیح داد: در دوره نو توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه مثل تاجیکستان در اولویت دیپلماسی ایران واقع شده است. این روابط به نفع دو ملت و کشور و به نفع آینده بسیار روشن منطقه می دانیم و آن را با قوت ادامه خواهیم داد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1204

به "باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید