آیه 41 سوره فاطر آیه ضد زلزله

به گزارش تور ارمنستان، آیه 41 سوره فاطر از جمله آیاتی است که توصیه شده است وقتی از زلزله ترس دارید بخوانید تا از گزند آن در امان باشید. این آیه خداوند را تنها نگهدارنده آسمان و زمین معرفی کرده است که کسی به جز او بر این کار قادر نیست.

آیه 41 سوره فاطر آیه ضد زلزله

زلزله از جمله بلایایی است که گاه و بیگاه شهر های مختلف را می لرزاند و خسارات زیادی وارد می کند. آیا در احادیث ذکری، دعایی، آیه ای برای نجات از بلای زلزله وجود دارد؟ آیه 41 سوره فاطر چیست که برای برطرف زلزله توصیه شده است؟ خبرنگاران در این مقاله به سوالات شما پاسخ می دهد.

متن آیه 41 سوره فاطر

إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولَا ۚ. وَ لَئِنْ زَالَتَا إِنْ أَمْسَکَهُمَا مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ ۚ. إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا

ترجمه آیه 41 سوره فاطر

خداوند آسمان ها و زمین را نگاه می دارد تا از نظام خود منحرف نشوند و هرگاه منحرف گردند، کسی جز او نمی تواند آن ها را نگاه دارد؛ او بردبار و غفور است.

آیه 41 سوره فاطر برای نجات از زلزله

با توجه به ترجمه این آیه می توان نتیجه گرفت که خواندن این آیه به نوعی اعتراف به استیصال و درماندگی انسان در برابر قدرت خداوند است. وقتی که شما این آیه را می خوانید تنها قدرت خداوند را بالاترین قدرت می دانید و برای این که نظام هستی دچار انحراف و نابودی نشود از او کمک می خواهید. شاید به همین دلیل باشد که آیه 41 سوره فاطر به عنوان آیه ضد زلزله شناخته می شود. خواندن این آیه باعث می شود که اگر زلزله ای هم آمد شما از آسیب آن در امان باشید.

حدیث درباره آیه 41 سوره فاطر

در کتاب بحارالانوار جلد 91 صفحه 51 حدیثی وجود دارد که از پیامبر (ص) و امام صادق (ع) و یا امام موسی کاظم (ع) و یا امام رضا (ع) است که می فرماید:

هر گاه در شب (یا در روز) و هنگام خوابیدن از وقوعِ زلزله و خراب شدن خانه می ترسی آیه 41 سوره فاطر را قرائت کن (که خانه بر سر تو خراب نخواهد شد، انشاء الله).

این حدیث در کتاب های زیر نیز بیان شده است:

  • عین الحیات جلد 2 صفحه 249
  • مکارم الاخلاق صفحه 290
  • تفسیر نورالثقلین جلد 4 صفحه 368
  • کنز العمال جلد 1 صفحه 479 حدیث 2094

سایر ذکر های دفع کننده زلزله

البته در احادیث راهکار های دیگری هم برای برطرف زلزله توصیه شده است:

  • در میزان الحکمه جلد 2 صفحه 871 از علی بن مهزیار نقل است که:

    به امام باقر (ع) نامه نوشتم و از وقوع زلزله زیاد در اهواز به او شکوه کردم و گفتم: آیا به نظر شما از آن جا کوچ کنم؟ حضرت در پاسخ نوشت: از آن جا کوچ نکنید بلکه چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه را روزه بگیرید و غسل کنید و لباس هایتان را پاکیزه نمایید و روز جمعه بیرون بیایید و خداوند را بخوانید که آن را از شما برطرف نماید. علی بن مهزیار می گوید: چنین کردیم تا این که زلزله آرام گرفت.

  • و یا این حدیث از امام صادق (ع) که فرمود:

    از قرائت سوره زلزال خسته نشوید، زیرا هر کس در نماز های مستحب خود این سوره را بخواند آزار زلزله ای بر او نخواهد رسید و به وسیله زلزله، صاعقه یا آفتی از آفات دنیایی، نخواهد مرد و وقتی وفات کرد دستور می دهند او را به بهشت ببرند و خداوند می فرماید: ای بنده من در هر جای بهشت که دوست داشتی جای بگیر.

البته خبرنگاران در مقاله ای مجزا با عنوان دعای زلزله برای رهایی از این بلای طبیعی پرداخته است.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 842

به "آیه 41 سوره فاطر آیه ضد زلزله" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیه 41 سوره فاطر آیه ضد زلزله" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیه 41 سوره فاطر آیه ضد زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید