اعتدال بهاری در آینه علم نجوم خبرنگاران

به گزارش تور ارمنستان، یک کارشناس نجوم با بیان اینکه برای تشخیص اولین روز بهار، لحظه تحویل سال را با لحظه ظهر شرعی همان روز مقایسه می نمایند، گفت: نوروز تحویلی سال جاری، یک روز بعد از تحویل سال است.

اعتدال بهاری در آینه علم نجوم خبرنگاران

گزارش گروه فناوری خبرنگاران، احسان مهرجو در مورد لحظه تحویل سال از دیدگاه نجوم گفت: از لحاظ نجومی لحظه تحویل سال، لحظه ای ست که سیاره زمین در مدار خودش به دور خورشید به نقطه اعتدال بهاری می رسد.

وی با تاکید بر اینکه جایی که سیاره زمین از نیمکره جنوبی آسمان وارد نیمکره شمالی آسمان شود نقطه اعتدال بهاری است، گفت: زمین در ساعت 13:07 دقیقه روز شنبه سی ام اسفندماه 1399 به نقطه اعتدال بهاری می رسد و این همان لحظه تحویل سال جدید است.

کارشناس نجوم تاکید نمود: در نخستین روز بهار، طول شب و روز با هم برابر می شود به طوریکه در تمام دنیا 12 ساعت روز و 12 ساعت شب است. سپس هرچه به انتهای بهار نزدیک شویم، به طول روز افزوده می شود بطوریکه در آخرین روز بهار که زمین به نقطه انقلاب تابستانی می رسد شاهد بلندترین روز سال در نیمکره شمالی آسمان خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه تقویم شمسی دقیق ترین تقویم دنیا به شمار می رود، گفت: این تقویم بر خلاف سایر تقویم ها بر مبنای حرکت زمین به دور خورشید محاسبه می شود و بر خلاف تقویم میلادی، هر 4 سال یکبار سال کبیسه (اسفندماه 30 روزه) را داریم.

وی گفت: در تقویم هجری شمسی، کبیسه های 5 ساله هم داریم، به این معنا که گاهی بعد از چهار سال، سال پنجم را کبیسه می گیریم و این باعث می شود دقت تقویم هجری شمسی بالا رود.

کارشناس نجوم با اشاره به یکی از دلایل دقیق بودن تقویم شمسی خاطر نشان کرد: شروع سال میلادی دقیقاً در نیمه شب نجومی است ولی در تقویم شمسی لحظه تحویل سال متغیر است زیرا بر اساس لحظه رسیدن زمین به نقطه اعتدال بهاری محاسبه می شود.

وی در مورد شروع روز اول فروردین گفت: ممکن است برای برخی مردم سوال پیش بیاید که چرا برخی سال ها همان روزی که سال تحویل می شود روز اول بهار است و گاهی فردای روز تحویل سال، روز اول فروردین است (مانند سال 1400 که تحویل آن شنبه است، اما اول فروردین روز یکشنبه است) که در پاسخ به این سوال می توان گفت این موضوع به قاعده ای در تقویم شمسی بر می شود که نشان می دهد نوروز ما ایرانیان تحویلی است.

مهرجو ادامه داد: تقویم نویسان ایرانی از گذشته، برای تثبیت شروع سال بر ابتدای بهار از قاعده نوروز تحویلی استفاده می نمایند. به این صورت که ابتدا لحظه تحویل سال را محاسبه می نمایند و سپس آن را با لحظه ظهر شرعی همان روز مقایسه می نمایند. اگر تحویل سال قبل از لحظه ظهر شرعی رخ بدهد همان روز که سال تحویل شده اول فروردین است اما اگر تحویل سال همزمان یا بعد از ظهر شرعی باشد فردای آن روز اول بهار یا فروردین است.

وی عنوان نمود: در واقع بر اساس قاعده نوروز تحویلی، نوروز منطبق با اول بهار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 949

به "اعتدال بهاری در آینه علم نجوم خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتدال بهاری در آینه علم نجوم خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید