این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد

به گزارش تور ارمنستان، جاذبه های دیدنی پیزا

تا اسم پیزا می آید همه یاد برج معروفش می افتند اما این برج کج و جذاب تمام جاذبه ای نیست که می توانید در شهر پیزا پیدا کنید. پیزا شهری در ناحیه توسکانی ایتالیای مرکزی است و با اینکه همه آن را به برج کج معروف می شناسند اما بیش از 20 کلیسای تاریخی، جندین قصر قرون وسطایی و پل های تاریخی زیادی بر روی رودخانه آرنو دارد. پیزا محل تولد گالیه است و خیلی ها می گویند که لوسترهای کلیسای جامع پیزا الهامبخش او برای طراحی آونگ ساعت بود. مهمترین جاذبه های این شهر را می توانید در میدان معجزه پیدا کنید جایی که برج کج پیزا، کلیسای جامع و خیلی از جاذبه های دیگر در نزدیکی همدیگر قرار دارند. میدان دل دوئومو در پیزا جایی است که در اطراف آن می توانید بناهایی با معماری منحصر بفرد پیدا کنید، از همان بناهایی که ایتالیا را از محبوب ترین مقاصد گردشگری نموده است. در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا با تعدادی از جاذبه های پیزا آشنا شوید.

این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد

برج کج پیزا (The Leaning Tower of Pisa)

حتی بچه ها هم اسم این برج را شنیده اند و بیشتر گردشگرانی که به پیزا می فرایند اول از همه از این برج دیدن می نمایند. این برج در کنار کلیسای جامع قرا دارد و سنگ بنایش در سال 1173 گذاشته شد یعنی درست در سال هایی که پیزا قدرتمندترین جمهوری دریایی ایتالیا بود. در طراحی روی این برج از طراحی نمای کلیسای جامع الهام گرفته شده است. داستان کج شدن این برج زمانی آغاز شد که هنوز حتی طبقه سوم آن هم کامل نشده بود! ناگهان همه دیدند که برج به سمت بخش جنوبی اش کج شده است! این کجی حتی با زیاد کردن وزن بخش شمالی و افزایش ارتفاع دیواره های حنوبی هم درست نشد برای همین بود که ساخت برج کلا متوقف شد. اما تقریبا 100 سال بعد ساخت برج ادامه پیدا کرد؛ سازندگان کوشش کردند تا با زاویه دادن به طبقات بالایی با کجی برج مقابله نمایند و به این ترتیب برج کامل شد. تا سال 1990 گردشگران از 294 پله مارپیچ این برج بالا می رفتند تا به سکو برسند اما از آنجایی که زاویه کجی برج هر سال یک میلی متر اضافه می شد نتیجه گیری شد که برج تا سال 2000 فرو می ریزد. برای همین برج در سال 1990 برای مرمت و نوسازی تعطیل و دوباره در سال 2001 باز شد و امروز منحنی کمی بر روی برج دیده می شود.

کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا (Cathedral of Santa Maria Assunta)

کلیساهای تاریخی که به زیبایی هر چه تمام تر ساخته شده اند از مهمترین جاذبه های این شهر و دیگر شهرهای ایتالیا هستند. در همین کلیساهاست که می توانید اوج هنر و سلیقه معماران و طراحان چندین قرن قبل را تماشا کنید و ساعت ها محو جزئیات هنر ناب آن ها شوید. این کلیسای جامع کاملا به شیوه معماری شهر پیزا ساخته شده و یک کلیسای جامع رومی است که با مرمر سفید طراحی شده است. ساخت کلیسا در سال 1063 بعد از پیروزی دریایی پیزا در مقابل ساراسین ها آغاز شد و در سال های بعد هم یک جبهه غربی اضافه و محراب اصلی کامل شد. طاق های تزئین شده که در نمای کلیسا به کار رفته ظاهر باشکوهی به آن بخشیده است. وقتی به داخل این کلیسا می روید گنبد بیضی شکل که در ساختش کاملا به جزئیات توجه شده بیشتر از هر چیز دیگری چشم ها را به خود خیره می نماید. در محراب اصلی، هنر موزائیک کاری قرن 13 و 14 را می بینید و شاید جذاب ترین هنر معماری را باید در منبر کلیسا شاهد باشید.

کناره های رودخانه آرنو

تمام خیابان هایی که در راستای رودخانه آرنو هستند از خیابان های شلوغ توریستی به حساب می آیند و گردشگران زیادی برای تفریح و گشت و گذار به این خیابان ها می فرایند. در این خیابان ها ساختمان های مهمی را می بینید که قدمتشان به قرون وسطی برمی شود ولی در طول قرن ها تغییر شکل داده اند. برج ها، پل ها و ساختمان ها با اینکه ظاهر رنوسانسی دارند اما روح قرن وسطایی در آن ها موج می زند و این چیزی است که همه گردشگران آن را تایید می نمایند.

موزه ملی پیزا (National Museum)

این موزه که در گذشته مکان مقدس بود مجسمه ها و تابلوهای زیادی از قرن های 12 تا 15 را در خود جای داده است. جالب ترین بخش این موزه مجسمه هایی هستند که از کلیساهای مختلف شهر به این موزه آورده شدند تا در مقابل صدمات آب و هوایی و محیطی در امان باشند و به جای آن ها مجسمه های کپی در کلیساها نهاده شد. در اینجا می توانید مجسمه های اصل مجسمه ساز معروف ایتالیایی جووانی پیزانو را ببینید، به غیر از این، تماشای نقاشی هایی که توسط تعدادی از نقاشان قرن 12 و 13 کشیده شده و نسخه های خطی هم جالب توجه است.

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا (Santa Maria della Spina)

این کلیسا در کرانه سمت چپ رودخانه آرنو قرار گرفته است و شاید در بین کلیساهای کوچکتر این شهر مهمترین و قطعا یکی از دوست داشتنی ترین هاست. در کنار این کلیسا در نزدیکی رودخانه محلی برای نشستن و دعا کردن وجود داشت که آسیب های زیادی دیده بود برای همین در سال 1871 آن را بلندتر کردند. این کلیسای گوتیک تزئینات خیره نماینده زیادی دارد و قبلا در آن مجسمه های زیبا و اصل وجود داشت که بیشتر آن ها به موزه ملی انتقال پیدا کردند و با مجسمه های کپی جایگزین شدند.

کلیسای San Paolo a Ripa dArno

کلیسای سان پائولو در جنوب غربی منطقه قدیمی شهر در نزدیکی کرانه جنوبی آرنو قرار گرفته است و در اصل در سال 805 تاسیس شد اما در طول سال ها تغییر کرد و در قرن های 11 و 12 بزرگ تر شد. در طراحی نمای کلیسا کاملا می توانید معماری رمانسک پیزا را ببینید، طرحی ای که ما را یاد کلیسای جامع باشکوه شهر می اندازد.

منبع: planetware.com

منبع: الی گشت
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 158

به "این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این شهر به جز برج کج پیزا جاذبه های باشکوه دیگری هم دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید