توسعه همکاری های هسته ای از مهمترین محورهای رایزنی رئیس جمهور و پوتین بود

به گزارش تور ارمنستان، همزمان با سفر سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه ای اظهار داشت: مذاکره تهران و مسکو به منظور ساخت واحدهای نو نیروگاه اتمی بوشهر که به عنوان بخشی از تلاش های طرفین برای ارتقاء همکاری های راهبردی دوجانبه در زمینه انرژی و فناوری هسته ای محسوب می شود، در حال انجام است.

توسعه همکاری های هسته ای از مهمترین محورهای رایزنی رئیس جمهور و پوتین بود

به گزارش خبرنگاران، بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با شبکه بین المللی پرس تی وی با اشاره به سفر رییس جمهور اسلامی ایران به روسیه و توسعه همکاری های راهبردی دوجانبه در حوزه انرژی هسته ای گفت: ارتقاء و توسعه همکاری های راهبردی هسته ای دو کشور یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث روز چهارشنبه دکتر رییسی و ولادیمیر پوتین بود و طرفین به بررسی و چگونگی توسعه روابط عالی ایران و روسیه در بخش انرژی هسته ای پرداختند.

کمالوندی در ادامه ضمن تشریح فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه انرژی هسته ای و همکاری با کشور روسیه، گفت: فعالیت های صلح آمیز هسته ای به دو بخش انرژی (energy-related) و غیرانرژی(non-energy-related) تقسیم می شود؛ در هر دو زمینه همکاری های بین دو کشور خوب پیش می رود و ما از رادیو ایزوتوپ ها برای تامین رادیودارو و مقاصد پزشکی، صنعت، کشاورزی و سایر زمینه های صلح آمیز هسته ای استفاده می کنیم.

سخنگوی سازمان ادامه داد: دکتر رئیسی و ولادیمیر پوتین در دیدار روز گذشته راه کارهای ارتقا و توسعه روابط عالی ایران و روسیه در بخش انرژی هسته ای را در کنار دیگر موضوعات مورد بررسی قرار دادند.

وی اظهار داشت: همکاری دو کشور برای احداث واحدهای2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در جهت برنامه جمهوری اسلامی ایران برای تولید حداقل 10هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی هسته ای در جریان می باشد و فرایند اجرای این پروژه علی رغم تاخیر در پرداخت های اقتصادی بر اساس برنامه و تقریبا بدون تاخیر در حال انجام است.

کمالوندی با اشاره به برنامه ایران جهت تولید حداقل 10 هزار مگاوات برق هسته ای گفت: طرف روسی می تواند برای تحقق این امر و تولید 10هزار مگاوات برق هسته ای در ایران نقشی مهم ایفا نماید. این موضوع از طریق روسای جمهور دو کشور بررسی می شود و انتظار داریم که در آینده نزدیک برای اجرای پروژه های نو در ایران، گروه های فنی ایران و روسیه همکاری های لازم را شروع و تبادل اطلاعات داشته باشند.

کمالوندی اضافه نمود: هر یک از پروژه های نیروگاه های اتمی به تنهایی دارای 5 میلیارد دلار ارزش می باشد و بدین ترتیب همکاری در این حوزه بخش مهمی از روابط اقتصادی دو کشور را در بر می گیرد.

معاون سازمان ضمن اشاره به فعالیت و بهره برداری از نیروگاه 1000مگاواتی بوشهر، شرح داد: عملیات تعمیر، نگهداری و بهره برداری از نیروگاه بوشهر از طریق متخصصین و مهندسین ایرانی انجام می شود و هم اکنون دو واحد نو هر یک با ظرفیت 1000 مگاوات در نیروگاه اتمی بوشهر در حال ساخت است.

▫️

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1387

به "توسعه همکاری های هسته ای از مهمترین محورهای رایزنی رئیس جمهور و پوتین بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه همکاری های هسته ای از مهمترین محورهای رایزنی رئیس جمهور و پوتین بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید